صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 1

زريبافان: احمدي‌نژاد بايد کنار بنشيند و اجازه دهد ديگران وارد شوند!

تا به حال به ساختمان ولنجک رفته‌ايد؟ نه، حتي نمي‌دانم مکان آن کجاست. در مجموع معتقدم حضور آقاي احمدي‌نژاد در عرصه سياسي کشور در شرايط فعلي نه به صلاح ايشان و نه به صلاح کشور است. ايشان بايد کنار بنشيند و اجازه دهد ديگران وارد شوند. در کشور ما افراد دوره‌هايي دارند. آقاي احمدي‌نژاد از قديم مي‌گفت که بايد فضا براي گردش نخبگان فراهم شود. آقاي احمدي‌نژاد وارد عرصه شد و افرادي را وارد مجموعه کرد. بالاخره ايشان هشت‌سال رياست‌جمهوري را برعهده داشت. دو شيفته يا سه‌شيفته کار کرد و وظيفه‌اش را انجام داد، در اين ميان، نقاط قوت و البته ايراداتي هم داشت. طبيعي هم هست. آقاي احمدي‌نژاد هر کار يا هر ايده و طرحي که داشت در هشت‌سال رياست‌جمهوري خود انجام داد. بايد اجازه دهد که ديگران وارد شوند.

کد خبر: 3955

گفتگويي که مي خوانيد در شرق منتشر شده و انتشار آن الزاما به معني تاييد تمام يا بخشي از آن نيست.

--------------------------------------------------
مسعود زريبافان، از اعضاي شوراي شهر دوم و رييس بنياد شهيد و امور ايثارگران در دولت دهم است. او را در کنگره ششم جمعيت ايثارگران به طور اتفاقي ديدم. در کنار مهرداد بذرپاش نشسته بود. درخواستم براي گفت‌وگو را به سختي پذيرفت. زريبافان البته مانع از انتشار بخش‌هايي از گفت‌وگو شد که به مسايل مطرح‌شده درباره بنياد شهيد مي‌پرداخت. ادامه گفت‌وگو را درباره فعاليت‌هاي اصولگرايان براي انتخابات پي گرفتم و البته درباره اخباري که از فعاليت‌هاي احمدي‌نژاد مطرح مي‌شود. پاسخ‌هاي زريبافان به‌عنوان مسوول ستاد مردمي انتخابات احمدي‌نژاد در سال٨٤ قدري تعجب‌برانگيز است. زريبافان در گفت‌وگويي که سال٨٦ به مناسبت سوم تير؛ روز پيروزي احمدي‌نژاد در انتخابات ٨٤ با خبرگزاري فارس انجام داده، از سوم تير٨٤ به‌عنوان يک حماسه ياد کرده و در پاسخ به اينکه گروهي اقدامات احمدي‌نژاد را پوپوليستي مي‌دانند، گفته بود که «چطور وقتي تفکرات آقاي خاتمي موجب گرايش مردم به سمت ايشان مي‌شود، نامش را دموکراسي و مردمسالاري مي‌گذارند اما وقتي انديشه‌هاي اسلامي و انقلابي دکتر احمدي‌نژاد، مردم را به سوي او جذب مي‌کند، آن را پوپوليست مي‌نامند؟» او در آن گفت‌وگو همچنين درباره پاسداري از سوم تير چنين گفته بود: «ما بايد از دستاوردهاي سوم تير پاسداري کنيم و اجازه ندهيم لطمه بخورد و کمک کنيم که آقاي احمدي‌نژاد همين رويه را ادامه دهد و به نتيجه برساند. مردم با تصميم خود در سوم تير نشان دادند، کساني که از نمد فرصت‌هاي مديريتي کشور براي خود کلاهي بافته‌اند، بيزارند و به‌دنبال کساني هستند که خودشان را فداي مردم کنند نه آنکه مردم را فداي خودشان کنند و ابتدا همه‌چيز را براي خودشان، دوستانشان و فاميلشان بخواهند و اگر چيزي اضافه آمد به مردم بدهند. دکتر احمدي‌نژاد نشان داد که مي‌خواهد همه‌چيز را براي خدا و اسلام و خدمت مخلصانه و کارآمد به مردم به کارگيرد نه براي خودش و نزديکانش.»
احمدي‌نژاد، زريبافان را که همزمان عضو شوراي شهر دوم بود به دبيري هيات دولت نهم منصوب کرد که او مجبور شد به‌دليل برخي واکنش‌ها مبني‌بر دوشغله‌بودن، از اين سمت استعفا دهد. محمود احمدي‌نژاد در تيرماه سال٨٨ و درحالي‌که هنوز دولت دهم را به‌طور رسمي تحويل نگرفته بود، از برخي انتصابات در دولت خود خبر داده و همان‌جا هم خبر انتصاب زريبافان به‌عنوان رياست بنياد شهيد را داده بود.
زريبافان در گفت‌وگوي خود با «شرق» درباره شنيده‌ها از فعاليت‌هاي انتخاباتي احمدي‌نژاد مي‌گويد: «من چون ارتباطي ندارم، خبر ندارم و بي‌اطلاع هستم. اگر آقاي احمدي‌نژاد بخواهد فعاليت‌هاي اجتماعي بکند، ايرادي ندارد، اما اگر بخواهد وارد فعاليت سياسي بشود، درست نيست و من هم همراهي نمي‌کنم.» او حتي ورود احمدي‌نژاد را به عرصه سياسي نه به صلاح خودش مي‌داند و نه به صلاح کشور. اين سخنان را کسي به زبان مي‌آورد که روزگاري جزو ياران نزديک احمدي‌نژاد بود و حالا ظاهرا آنقدر از احمدي‌نژاد دور شده است که از محل رفت‌وآمد پس از دوران رياست‌جمهوري يعني ساختمان ولنجک اظهار بي‌اطلاعي مي‌کند و مي‌گويد که نمي‌داند کجاست.


شما از دوستان قديمي و جزو حلقه ياران احمدي‌نژاد بوده‌ايد، در شرايط فعلي براي انتخابات فعاليتي انجام مي‌دهيد و با آقاي احمدي‌نژاد ديدار و رايزني داشته‌ايد؟
من خودم را تابع ولايت و سرباز ولايت مي‌دانم. بنده همچنين خودم را در بيعت رهبري دانسته و در بيعت هيچ‌کس ديگري نمي‌دانم. بنابراين براي هيچ‌کس به‌غيراز ولايت هيچ کاري انجام نمي‌دهم. به همين دليل در هيچ حلقه‌اي، مگر حلقه‌اي که در راستاي ولايت باشد نيستم.

حلقه مورد اشاره در راستاي چه گروهي تعريف مي‌شود؟
مگر بايد در گروهي تعريف شود؟

يعني شما مي‌خواهيد به‌صورت انفرادي وارد فعاليت انتخاباتي شويد؟
ببينيد، نه‌تنها براي وفاق اصولگرايان، بلکه براي وفاق کساني که در خط نظام و سرباز ولايت هستند بايد از هر خطي کمک گرفت. هر کسي دنبال اين باشد که نيروهاي ارزشي و مدافع نظام را دور هم جمع کند، بايد به اين حرکت کمک کرد.

از حرکت آقاي تقوي حمايت مي‌کنيد؟
از حرکت آقاي تقوي و هر حرکتي که در اين راستا باشد، دفاع مي‌کنم. همين حرکتي که ايثارگران در اين جلسه انجام داده است، در جهت وفاق است و از آن دفاع مي‌کنم. از هرکسي که در راستاي وفاق فعاليت مي‌کند، از او دفاع مي‌کنم و هر کمکي هم که از دستم برآيد، انجام مي‌دهم؛ از جمله آقاي تقوي که به صحنه آمده است و همين کار را انجام مي‌دهد. خوشبختانه ايشان هم افکار گروهي و حزبي ندارد و افکار ارزشي را دنبال مي‌کند.

درباره فعاليت جبهه پايداري چه نظري داريد، به نظر مي‌رسد که اين جريان خيلي مايل به وحدت با جريان اصولگرايي نيست؟
چرا. اصلا اينگونه نيست. همين حضور اين افراد در اين جلسه، به معناي همگرايي است.

تنها حضور را نمي‌توان ملاک قرار داد، مهم اين است به يک نتيجه منتج شود. از گفتار و مصاحبه‌هاي آنها چنين برمي‌آيد که تمايل زيادي به وحدت ندارند.
خير. من چنين برداشتي ندارم. جبهه پايداري هم حرکت‌هايي را دارد انجام مي‌دهد و نقطه‌نظرهايي دارد، اما طبيعي است که افراد اختلاف‌نظرهايي داشته باشند. بحث اين نيست. بحث، بحث وفاق است و نه بحث وحدت. به همين دليل ممکن است اختلاف‌سليقه هم باشد. به‌هرحال همه بايد همديگر را تحمل کنيم. همه به يک نقطه نگاه مي‌کنيم. يکي ممکن است از وسط جاده برود، يکي از کنار جاده و ديگري هم از خاکي برود، ولي همه به يک سمت در حرکت هستند. هرکس يک روش و سليقه براي انجام کار خود دارد.

شما ديدار يا بحثي با اعضاي جبهه پايداري داشته‌ايد؟
آنها را در بعضي از جلسات مختلف مي‌بينم.

ديداري که برنامه‌ريزي شده باشد؟
به‌صورت پراکنده با آنها صحبت داشته‌ام. بعضي از آنها را در جلسات مي‌بينم اما اينکه رسما به‌عنوان جبهه پايداري با آنها ديداري داشته باشم، خير، اينگونه نبوده است. جريان پايداري هم البته يک طيف است و اينگونه نيست که آنها هم يک نظر واحد داشته باشند. طيف‌ها و سليقه‌هاي مختلفي هستند و طبيعي هم هست و بايد اينگونه باشد. درست نيست که فکر کنيم همه در يک حزب بايد به يک شيوه فکر کنند. اصلا اگر اختلاف سليقه وجود نداشته باشد، رشدي صورت نمي‌گيرد.

اخبار و اطلاعات متفاوتي از فعاليت‌هاي انتخاباتي آقاي احمدي‌نژاد به گوش مي‌رسد.
من چون ارتباطي ندارم، خبر ندارم و بي‌اطلاع هستم. معتقدم که الان وقت کار تبليغاتي و انتخاباتي نيست. اگر هم کسي از حالا شروع کند، بازنده است.

تا به حال به ساختمان ولنجک رفته‌ايد؟
نه، حتي نمي‌دانم مکان آن کجاست. در مجموع معتقدم حضور آقاي احمدي‌نژاد در عرصه سياسي کشور در شرايط فعلي نه به صلاح ايشان و نه به صلاح کشور است. ايشان بايد کنار بنشيند و اجازه دهد ديگران وارد شوند. در کشور ما افراد دوره‌هايي دارند. آقاي احمدي‌نژاد از قديم مي‌گفت که بايد فضا براي گردش نخبگان فراهم شود. آقاي احمدي‌نژاد وارد عرصه شد و افرادي را وارد مجموعه کرد. بالاخره ايشان هشت‌سال رياست‌جمهوري را برعهده داشت. دو شيفته يا سه‌شيفته کار کرد و وظيفه‌اش را انجام داد، در اين ميان، نقاط قوت و البته ايراداتي هم داشت. طبيعي هم هست. آقاي احمدي‌نژاد هر کار يا هر ايده و طرحي که داشت در هشت‌سال رياست‌جمهوري خود انجام داد. بايد اجازه دهد که ديگران وارد شوند.

اگر گروهي بخواهد با محوريت ايشان وارد انتخابات مجلس شود...
اين نه به صلاح ايشان است و نه به صلاح کشور.

چرا؟
اين اشتباهي است که همه مي‌کنند. ببينيد دوره آقاي خاتمي گذشته است، همانطور که دوره آقاي هاشمي گذشته است. دوره آقاي احمدي‌نژاد هم گذشته است.
اين افراد بايد اجازه دهند که نخبگان جديد وارد عرصه شوند. در غيراين‌صورت خودشان هم ضرر مي‌کنند. من فکر مي‌کنم که اگر اين افراد بخواهند مجددا وارد عرصه شوند، اول از همه خودشان ضرر مي‌کنند. دوره آقاي موسوي هم گذشته بود، نبايد مي‌آمد. اين افراد بايد اجازه دهند تا افکار جديد وارد عرصه شده تا به ارتقاي نظام بينجامد. اين باعث مي‌شود شخصيت و جايگاه اين افراد هم حفظ شود. ما همه شخصيت‌هاي کشورمان را به خاطر اينکه مجددا وارد عرصه مي‌شوند از دست مي‌دهيم. اين افراد به‌خاطر اينکه مي‌خواهند دوباره قدرت اجرايي کشور را به دست بگيرند، خودشان را در انظار مردم و نظام تنزل مي‌دهند. موضوع چرخش نخبگان، حرفي است که آقاي احمدي‌نژاد در سال٨٤ مي‌زد.

بنابراين فعاليت حاميان آقاي احمدي‌نژاد را در قالب‌هاي مختلف مثل سايت و موسسه و... رد مي‌کنيد؟
انتشار ديدگاه و نظريات ايرادي ندارد. نظام هم سعه‌صدر دارد و همه نظريات را گوش کرده و تحمل مي‌کند. اما اينکه وارد وادي انتخاب و تخريب و اين موارد شوند، درست نيست. نقد خوب است، اما تخريب خوب نيست. هر کسي بيايد دولت را نقد کند، خوب است اما اگر بخواهد تخريب کند، خوب نيست. در مورد دولت گذشته هم اينکه هرکسي بيايد آن را نقد کند خوب است اما اگر بخواهد تخريب کند، خوب نيست. بالاخره دولت‌هاي گذشته هرکدام خدماتي داشتند...

شما چه نقدي به دولت‌هاي احمدي‌نژاد داريد؟
همه دولت‌ها خدمات و نقدهايي داشتند. آقاي احمدي‌نژاد هم خدمات شاياني را انجام داده بود، اما ايرادهايي را هم داشت. اينکه بياييم همه ايرادها را ببينيم و خدمات را ناديده بگيريم و خيانت جلوه بدهيم، اين خيانت به نظام است و کار درستي نيست.

شما در دوره‌اي از چهره‌هاي نزديک به آقاي احمدي‌نژاد بوده‌ايد و در دولت دوم ايشان هم مسووليت قبول کرديد، چه اتفاقي افتاد که الان هيچ ارتباطي با ايشان نداريد؟
همان مطالبي که گفتم. اگر آقاي احمدي‌نژاد بخواهد فعاليت‌هاي اجتماعي بکند، ايرادي ندارد، اما اگر بخواهد وارد فعاليت سياسي شود، درست نيست و من هم همراهي نمي‌کنم.

بعد از دوره رياست‌جمهوري، ايشان را نديده‌ايد؟
چرا، در بعضي از جلسات ديده‌ام. به ساختمان ولنجک نرفته‌ام و علاقه‌اي هم ندارم بروم.

اگر جبهه پايداري بخواهد فعاليت غير از جريان وحدت اصولگرايان را پي بگيرد...
من چنين چيزي را نمي‌بينيم که پايداري بخواهد حرکت جداگانه‌اي را انجام دهد. ببينيد، دبيرکل جبهه پايداري فرد اخلاقي مثل آقاي آقاتهراني است. ايشان آدم اخلاقي، اهل تعامل، وزين و موجه است. من خودم تا به حال از ايشان حرف تندي نشنيده‌ام. اين دبيرکل است که حزب را به پيش مي‌برد. ممکن است اعضا حرفي را بزنند که متفاوت باشد، اما حرف افراد را نبايد به پاي حزب و جبهه گذاشت. سخنگوي حزب و جبهه، يا سخنگو يا دبيرکل است. يعني مديريت آقاي آقاتهراني مهم است که جبهه پايداري را به کدام سمت مي‌برد. مرام و رويه آقاي آقاتهراني مهم است.

از حزب آقاي علي لاريجاني چيزي شنيده‌ايد؟
اطلاعي ندارم. اما تشکيل حزب را بد نمي‌دانم. هر کسي بتواند عده‌اي را جمع بکند که براي حل مشکلات نظام و ارتقاي آن تصميم‌سازي و کمک کنند، آن را مقدس مي‌دانم.

آقاي تقوي گفته‌اند که برخي از اصولگرايان حتي حاضر نيستند کنار يکديگر بنشينند. به نظر شما مصداق اين سخنان چه کساني هستند؟
کسي که براي تفاهم و توافق حاضر نيست همفکري و تعامل داشته باشد، خودبه‌خود اثرگذاري خود را هم از دست مي‌دهد. هر فردي که براي خود اثرگذاري قايل باشد، وارد عرصه مي‌شود. ايشان يک نقدي را به بعضي‌ها وارد کرده است. آن بعضي‌ها هم شايد اثرگذاري خود را از دست داده باشند. کسي که مي‌خواهد اثرگذار باشد بايد در فعاليت‌هاي جمعي حضور پيدا کند.

نظرات بینندگان

  • رضا

    | |

    مگه ميشه احمدی نژاد رو کنار گذاشت؟!
    ایشان مثل روحانی از وزیران پابه سن گذاشته استفاده نمیکند که حتی حال حرف زدن ندارند و ملت رو خائن خطاب میکنند    احمدی نژاد یعنی مردمی نژاد

ارسال نظر