صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

در کنفرانس مشترک مطبوعاتی با وزیر خارجه قطر؛

کری: توافق با ایران موجب امنیت در منطقه می‌شود

وزیر خارجه آمریکا گفت: ما به امنیت منطقه پایبند هستیم و توافق هسته‌ای با ایران به تقویت این امنیت کمک خواهد کرد.

کد خبر: 39186

باشگاه خبرنگاران جوان؛ "جان کری،" وزیر امورخارجه آمریکا در کنفرانس مشترک مطبوعاتی با همتای قطری‌اش در دوحه که از شبکه تلویزیونی الجزیره پخش شد، گفت: توافق هسته‌ای با ایران بر تقویت امنیت منطقه کمک خواهد کرد. ما به امنیت منطقه پایبند هستیم.
 
کری افزود: واشینگتن نسبت به ثبات خلیج فارس متعهد است و قصد داریم مشارکت استراتژیک قوی تری را با کشورهای حاشیه خلیج فارس پی ریزی کنیم. باید به طور ویژه بر مبارزه با تروریسم متمرکز شویم. کشورهای شورای همکاری در عراق نقش حائز اهمیتی دارند. درباره چالش های پیش روی منطقه به ویژه خطر داعش گفتگو کردیم. واشینگتن حملات تروریستی به عربستان، کویت و بحرین را محکوم می‌کند و‎ کمک‌های خود به عراق را برای نابودی داعش ادامه می‌دهیم.
 
وی در ادامه سخنان خود گفت: دولت عراق به اصلاحات بسیاری نیاز دارد. واشینگتن 162 میلیون دلار به عراق اعطا خواهد کرد. درباره حل بحران سوریه نیز باید گفت راه‌حل در این کشور سیاسی است. سیاست آمریکا درباره سوریه واضح است. ما تصور می کنیم که بشار اسد و نظام او فاقد مشروعیت است.
 
جان کری همچنین اعلام کرد؛ درباره یمن توافق کردیم که بهترین گزینه برای حل بحران این کشور ورود به مذاکرات و راه حل مسالمت آمیز است. همچنین، ما بر حل و فصل سیاسی بحران لیبی و تشکیل دولت وفاق ملی در این کشور تاکید کردیم.
 
وزیر خارجه آمریکا در پاسخ به پرسشی مدعی شد: با حمایت ایران از تروریسم در یمن، سوریه و عراق مخالفت می‌کنیم و به این مخالفت ادامه خواهیم داد.
 
کری گفت: شکی نیست که هم اکنون آمریکا فقط روی اجرای برجام تمرکز کرده است و برجام مانع می‌شود ایران به توانمندی تسلیحاتی اتمی دست پیدا کند. وزرای خارجه شورای همکاری خلیج (فارس) اتفاق نظر دارند که وقتی برجام به طور کامل اجرا شود، به امنیت درازمدت منطقه کمک خواهد کرد.
 
شیخ خالد العطیه، وزیرامور خارجه قطر نیز در پاسخ به پرسش یکی از خبرنگاران درباره مواضع کشورهای عضو شورای همکاری درباره برنامه هسته ای ایران گفت: ما در شورای همکاری همواره از هرگونه اقدامی که به صلح و ثبات در منطقه کمک کند حمایت می کنیم. براین اساس اگر رهبری مذاکرات هسته ای با ایران را آمریکا برعهده داشته است که توان کافی برای بازدارندگی قدرتهای هسته ای دیگر را دارد و همچنین پنج کشور اروپائی که توان هسته ای و دانش کافی در این حوزه دارند بنابراین کشورهای عضو شورای همکاری اساساً از این توافق استقبال کرده اند. جان کری اعضای شورای همکاری را از این توافق مطلع کرده است که از جمله شامل جلوگیری از ساخت سلاح هسته ای در ایران و نظارت مستقیم و جدی برای عدم دستیابی ایران به سلاح هسته ای می شود. این موضوع در منطقه اطمینان ایجاد می کند. ما توقع بیش از این داریم و می خواهیم که منع دستیابی به سلاح هسته ای فقط به ایران منحصر نشود بلکه کل منطقه خاورمیانه مشمول این ممنوعیت شود.
 
وی در بخش دیگری گفت: ما از زمان بروز بحران در خاورمیانه و خصوصاً سوریه همواره با متحدانمان در این خصوص رایزنی کرده ایم و با دوستانمان در آمریکا درتماس بوده ایم. این تماسها گاهی به صورت مستقیم و گاهی به واسطه شورای همکاری یا دوستان سوریه بوده است. نشست امروز نیز مکمل گفتگوهای راهبردی شورای همکاری با آمریکا بود و دوستان ما در روسیه خواستار آن بودند که در این مذاکرات حضور داشته باشند تا درباره موضوع سوریه و امکان یافتن راه حلی سیاسی که همه ما خواستار آن هستیم گفتگو کنند. جان کری گفته است که کف راه حل سیاسی در سوریه این است که (بشار اسد) و رژیم وی فاقد مشروعیت هستند. ما نمی توانیم مسئله سوریه را به شیوه نظامی حل کنیم و باید راه حلی سیاسی بیابیم. ما سعی داریم با دوستانمان در روسیه نیز رایزنی کنیم تا شاید بتوانیم راه حلی سیاسی بیابیم که منجر به رهائی مردم سوریه از اوضاع فعلی شود.
 
 
انتهای پیام/
 
 

نظرات بینندگان

ارسال نظر