صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

صراط نوشت: چرا رهبر انقلاب 11 بار از کلمه "آرمان" استفاده کردند؟

رهبر معظم انقلاب اسلامي که قبلا نيز ضمن اعلام اجازه براي مذاکره با آمريکايي ها عدم خوش‌بيني خود را به اين فرآيند ابراز داشته بودند، طي بياناتي تاکيد کردند: مسئولين نگاهشان به دست بيگانه نباشد.

کد خبر: 3913

متن پيش رو در صراط منتشر شده و انتشار آن به معني تاييد تمام يا بخشي از آن نيست.

رهبر انقلاب اندکي بعد از زير سوال بردن دستاوردهاي هسته‌اي توسط چند اصلاح‌طلب و نيز سخنراني روحاني درباره وصل نبودن آرمان به سانتريفيوژ، بيانات معناداري ايراد کردند.
رهبر معظم انقلاب اسلامي که قبلا نيز ضمن اعلام اجازه براي مذاکره با آمريکايي ها عدم خوش‌بيني خود را به اين فرآيند ابراز داشته بودند، طي بياناتي تاکيد کردند: مسئولين نگاهشان به دست بيگانه نباشد.
در ادامه روند چند ساله اخير که دائما جريان حامي دولت از ضرورت دادن امتيازات به طرف مذاکره براي بدست آوردن موفقيت اقتصادي و خروج از تحريمها تاکيد داشته و مخالفان اين مساله نيز به صورت مستمر بر ضرورت پايان روند امتياز دهي در مذاکرات تاکيد مي کنند؛ شاهد بوديم طي چند روز گذشته رييس جمهور صراحتا اعلام کرد که آرمان ما به سانتريفيوژ وصل نيست!

اين سخنان رييس جمهور مسلما پايان ماجرا نبود و موجي از اعتراضات جريان مخالف را بر انگيخت به گونه اي که در خروجي اخبار رسانه عدد قابل توجهي از گفتگو ها و تحليل ها در راستاي پاسخ به رييس جمهور مشاهده مي شد.

شايد پايان چنين غائله رسانه اي نياز به اظهار نظرات فصل الخطاب گونه رهبر انقلاب داشت که دو روز پيش و در ديدار مردم قم صورت گرفت.

رهبري در اين ديدار به صراحت تاکيد کردند: "دولتى‌ها هم مراقب باشند، دودستگى در مردم به‌وجود نياورند، حاشيه‌سازى نکنند، بعضى حرفهاى غيرلازم مطرح نشود"

رهبر انقلاب در اين ديدار کوتاه طي بيانات خود 11 بار کلمه آرمان را بکار بردند که از نظر فن تحليل محتوا ناظر بر اوج اهميت مساله آرمانها از نظر ايشان است. همچنين مقام معظم رهبري تاکيد کردند که ما هنوز به آرمانهايمان دست نيافته ايم و آرمانهاي اسلام خيلي بالاتر از اين حرفهاست.

رهبري ضمن توصيه به مسئولين که بايد حربه تحريم را از دست دشمن بگيريد تاکيد کردند که طي مذاکرات نمي توان در هر زمينه اي امتياز داد: "دولتى‌ها هم بدانند که آنچه ميتواند آنها را بر انجام وظيفه‌ى خودشان قادر کند تکيه بر نيروى داخلى است؛ تکيه بر نيروى مردم است. من بارها اين را عرض کردم در جلسات عمومى و همچنين در جلسات خصوصى با مسئولين دولتى، نگاهشان به دست بيگانه نباشد. بله، امروز دشمنان براى ملّت ايران با تحريم مشکل درست کردند؛ خب، حالا اگر آمدند شرط برداشتن تحريم را يک چيزى قرار دادند که شما غيرتت نميگنجد که آن را انجام بدهى؛ چه کار ميکنيد؟ شرط ميگذارند دست از اسلام برداريد، دست از استقلال برداريد، دست از حرکت به سوى علم برداريد، دست از فلان پديده‌ى افتخارآميز برداريد تا ما تحريم را برداريم؛ شما چه کار ميکنيد؟"

شايد صراحت سخنان رهبر معظم انقلاب در ضرورت قائل شدن حدي براي امتياز دادن به دشمن نيازي به توضيح نداشته باشد. چه مساله اي مي تواند در ميان دست آوردهاي اخير کشور مان بيشتر از توان بومي هسته اي به تعبير "حرکت به سوى علم" و "فلان پديده‌ى افتخارآميز" در سخنان رهبر انقلاب نزديک تر باشد.

ايشان همچنين فرمودند: "هيچ مسئولى معلوم است که راضى نيست و موافق نيست که در مقابلِ دشمنان کوتاه بيايد و براى اينکه مثلاً تحريمها برداشته بشود يا کم بشود، از آرمانها دست بردارند؛ خيلى خب، حالا که اين‌جور است، پس شما بياييد کارى کنيد که کشور در مقابل تحريمها مصونيّت پيدا کند؛ اقتصاد مقاومتى يعنى اين. فرض را بر اين بگذاريد که دشمن، برداشتن تحريم را متوقّف به چيزى ميکند که شما حاضر نيستيد آن را قبول کنيد - اين‌جور فرض کنيد قضيّه را - کارى کنيد که تحريم بى‌اثر بشود. بارها ما گفته‌ايم کارى کنيد که وابستگى مالى کشور به نفت کم و کم و کمتر بشود؛ خب، شما ملاحظه ميکنيد در ظرف مدّت کوتاهى قيمت نفت را به نصف ميرسانند."

اين در حالي است که متاسفانه مسئولين بجاي استفاده از پايين آمدن قيمت نفت به عنوان يک توفيق اجباري در جهت اجراي توصيه مکرر رهبر انقلاب در کاهش وابستگي اقتصادي به نفت، تلاش دارند تا با کاهش دادن سهم صندوق توسعه ملي از درآمد نفتي مشکل را حل نموده و از تغيير در روند موجود اقتصاد جلوگيري نمايند.

بايد تاکيد کرد که طبق اظهارات آمريکايي ها حتي در صورت کوتاه آمدن ايران از همه مواضع هسته اي بازهم همچنان همه تحريمها لغو نخواهد شد، اين در حالي است که کوتاه آمدن ايران از همه مواضع هسته اي خود امري است غير ممکن اما با وجود همه اين تصريحات بازهم دولت و تيم مذاکره کننده اش بر تداوم مذاکرات تاکيد دارند و اگرچه اين مساله از نظر رهبر انقلاب نيز بلا مانع است: "من با مذاکره کردن مخالف نيستم؛ مذاکره کنند؛ تا هروقت ميخواهند مذاکره کنند! من معتقدم بايد دل را به نقطه‌هاى اميدبخش حقيقى سپرد، نه به نقطه‌هاى خيالى".

اما بايد توجه داشت که تلاش براي حل مشکلات کشور از طريق مذاکره هرگز راه به جايي نخواهد برد و تلاش براي سرکوب مخالفان اين مساله نيز نه تنها در نتيجه مذاکرات تاثيري ايجاد نمي کند بلکه فقط بر اختلاف داخلي و وخامت اوضاع مي افزايد.

*همه بيانات برگرفته از سخنان رهبر انقلاب در ديدار رهبر انقلاب با مردم قم در 17 دي ماه 1393 است.

نظرات بینندگان

ارسال نظر