صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

آرايش و ترکيب مجلس بعدي ازنظر ايماني!

آرايش و ترکيب مجلس بعدي را چگونه ارزيابي مي‌کنيد؟ پاسخ به اين سوال بسيار سخت است و بايد منتظر ماند. با اين حال آنچه مسلم است، اين است که با اين روند، طيف طرفداران دولت در مجلس آينده تقويت خواهد شد مگر اينکه عملکرد آقاي روحاني در اين يکسال پيش‌رو ضعيف باشد. به عبارتي، تحولات اقتصادي، کاهش قيمت نفت و نتايج مذاکرات ايران با 1+5 در نتيجه انتخابات موثر هستند.

کد خبر: 3896

 مصاحبه پيش‌رو، مصاحبه‌اي چالشي درباره وضعيت جناح‌هاي سياسي است؛ مصاحبه‌اي که قرار بود در خصوص ارزيابي از وضعيت اردوگاه اصولگرايان باشد و به بررسي وضعيت گفتماني آنان بپردازد اما ايماني ترجيح داد آن را به بررسي جبهه اصلاحات تبديل کند.

به گزارش زمان اين فعال سياسي اصولگرا در اين گفت‌وگوي تفصيلي با ایلنا از منظر خويش به بررسي جبهه اصلاح‌طلبي مي‌پردازد و در عين حال تاکيد دارد پيروزي روحاني ربطي به حمايت سيدمحمد خاتمي و اصلاح‌طلبان نداشته و اين موفقيت مرهون عملکرد دولت احمدي‌نژاد و اشتباهات متعدد اصولگرايان بوده است.

ايماني در واکنش به اينکه بسياري از اصلاح‌طلبان از دولت حمايت کرده‌اند و بسياري از آنها نيز به دولت رفته‌اند، مي‌گويد لازم است که جبهه اصلاحات٬ همگي و به شکل رسمي درباره دولت يازدهم اظهار نظر کنند.وي معتقد است اصلاح‌طلبان در فضاي کنوني سپهر سياسي، هنوز نظاره‌گر شرايط هستند. وي معتقد است همانطور که اصولگرايان بايد پاسخگوي حمايت از دولت‌هاي نهم و دهم بودند، اصلاح‌طلبان نيز بايد پاسخگوي عملکرد روحاني باشند. اين تحليل‌گر اصولگرا٬ پيروزي روحاني در انتخابات رياست جمهوري سال 92 را نه فقط به دليل حمايت از اصلاح‌طلبان از وي٬ که به دليل عملکرد دولت احمدي‌نژاد و اشتباهات متعدد اصولگرايان مي‌داند.

آنچه در اين مصاحبه جالب بود اينکه اصولگرايان حاضرند پيروزي روحاني به دليل عملکرد احمدي‌نژاد و اشتباهات اصولگرايان بدانند اما نپذيرند حمايت اصلاح‌طلبان و اجماع چهره‌هايي چون خاتمي و هاشمي باعث پيروزي روحاني شد؛ چه آنکه ايماني به صراحت اعلام کرد روحاني به دليل عملکرد احمدي‌نژاد و اشتباهات اصولگرايان پيروز شد!

ارزيابي‌تان از وضعيت کنوني اصولگرايان چيست؟
چرا شما فقط از وضعيت اصولگرايي از من سوال مي‌کنيد.

پس از چه سوال کنيم؟
از اصلاح‌طلبان چرا سوال نمي‌کنيد. من در اين باره متخصص‌ترم.

خب! ارزيابي‌تان از وضعيت اصلاح‌طلبان چيست؟
اصلاح‌طلبان اکنون نظاره‌گر صحنه هستند و بدون آنکه بخواهند هزينه‌اي پرداخت کنند، منتظرند فوايد را برداشت کنند و اين وضعيتي مطلوب نيست.

استدلالتان از اينکه مي‌گويد نظاره‌گرند و نمي‌خواهند هزينه‌اي بدهند، چيست؟
اصلاح‌طلبان بعد از سال 84 و بالاخص از سال 88، مقداري در گوشه قرار گرفتند اما پس از روي کار آمدن دولت يازدهم در سال 92 آنها بايد وضعيت خود در صحنه سياسي روشن کنند.

اگر فرضتان صحيح باشد٬ دليل اين کار چيست؟
اول اينکه خواسته‌اند قهر خود را نسبت به برخوردهايي که با آنها چه درست يا نادرست؛ چه خوشايند و چه ناخوشايند نشان دهند. دوم اينکه آنها دولت روحاني را به عنوان يک دولت اصلاح‌طلب قبول ندارند٬ ولي اين دولت را نسبت به ساير دولت‌هايي که ممکن بود بر سرکار آيد، بيشتر قبول دارند اما به شکل روشن سياست و مواضع خود را در قبال دولت روشن نکرده‌اند.

آقاي ايماني! در اين مدت چهره‌هايي مختلف اصلاح‌طلبان از سران تا نيروهاي ميانه اصلاح‌طلب٬ از دولت حمايت کردند. خيلي از اصلاح‌طلبان نيز به درون دولت رفته و به کمک دولت شتافته‌اند.
همه نه.

خيلي از اصلاح‌طلبان رويکردشان نسبت به دولت بيان کردند. مثلا آقاي حجاريان رويکرد «اتحاد – انتقاد» را سياست کنوني اصلاح‌طلبان در خصوص دولت برشمرد.
آقاي حجاريان يک چهره از اصلاح‌طلبان است٬ نه همه اصلاح‌طلبان. اعلام سياست اتحاد – انتقاد نيز به تنهايي کفايت نمي‌کند بلکه بايد اصلاح‌طلبان رسما در اين باره اعلام نظر کنند.

اينکه همه اصلاح‌طلبان بيايند و اعلام موضع کنند، شدني نيست. اما با اين حال سران اصلاح‌طلب مانند آقاي خاتمي و عارف از دولت حمايت کرده‌اند و گفته‌اند از دولت حمايت کنيد.
اصلاح‌طلبان بايد نسبت به مواضع مختلف و ابعاد گوناگون عملکرد دولت را مورد بررسي و نقد قرار دهند. مثلا بگويند که در عرصه اقتصادي ما اين نقدها را داريم. در عرصه اجتماعي فلان نقد را داريم و...

در اين باره هم اصلاح‌طلبان نقدهاي خود را بيان کرده‌اند. مثلا در عرصه احزاب و سياست داخلي، از کم کاري وزارت کشور در اين عرصه از دولت انتقاداتي کرده‌اند.
نمي‌شود چون يک عرصه مطابق ميل کسي نيست٬ پس انتقادات را هم به آن عرصه گسيل کرد. وزارت کشور٬ زير نظر آقاي روحاني است و آقاي روحاني بايد پاسخگوي وزارت کشورش باشد. نمي‌شود همه گناه‌ها را بر سر رحماني‌فضلي انداخت و گفت او کم‌کاري کرده است. همين عدم بيان نقدها و اعلام مواضع از سوي اصلاح‌طلبان اشتباه است. ببيند؛ در دولت اول احمدي‌نژاد، اصولگرايان به صراحت و با شدت و مکررا از دولت وي حمايت کردند و چون حمايت کردند بايد مسئول پاسخگوي عملکرد دولت ايشان نيز باشند ولي اصلاح‌طلبان اعلام نظر آشکار نمي‌کنند و رسما از نقش خويش سخن نمي‌گويند تا اگر دولت روحاني موفق بود بگويند اين دولت ماست و اگر هم موفق نبود بگويند ما که حمايت نکرديم و دولت ما نبود و عملکرد دولت روحاني به پاي اصلاح‌طلبان نوشته نشود.

استدلالتان را قبول ندارم. تمام تلاش رسانه‌ها و سران اصلاح‌طلب در تقويت دولت است.
رويکرد رسانه و تک‌چهره‌هاي اصلاح‌طلب با سياست رسمي و اعلام نظر آشکار تفاوت دارد. ببيند اشتباهات دولت نهم و دهم به پاي اصولگرايان نوشته شد که درست هم نوشته شود و آنها نيز بايد پاسخگو باشند ولي اصلاح‌طلبان نمي‌خواهند اين مسئله را به گردن بگيرند.

اينکه اصولگرايان پاسخگوي عملکرد دولت احمدي‌نژاد نبودند و در يکي، دو سال آخر از وي اعلام تبري مي‌کردند را قبول داريد؟
بله.

باز به فرض قبول نظر شما، اينکه دولت خود را فراجناحي و نه اصلاح‌طلب مي‌داند٬ چقدر در اين مسئله که اصلاح‌طلبان دولت را اصلاح‌طلب نمي‌دانند موثر بوده است؟
اينکه دولت خود را غيرجناحي بداند٬ به اين معنا نيست که جناح‌هاي مختلف مواضع خود را نسبت به مسائل مختلف بيان نکنند. آقاي احمدي‌نژاد نيز از سال 84 تا 92 مکررا مي‌گفت که اصولگرا نيست و وامدار هيچ حزب و جرياني هم نخواهد بود و از هيچ جرياني حمايت نمي‌کند و پايبند به جناحي نيست ولي اصولگرايان حداقل تا سال 90 دست از حمايت او برنداشتند.

موضع اصولگرايان نسبت به دولت چگونه بوده است؟
موضع اصولگرايان نسبت به دولت از اصلاح‌طلبان روشن‌تر و مترقي‌تر بوده است. آنها مثلا گفته‌اند که از مذاکرات ايران با 1+5 حمايت مي‌کنيم ولي دل‌نگراني‌هايي داريم و نبايد از خطوط قرمز عبور کنيم و بايد مقاومت داشته باشيم. نسبت به برخي از رفتارهاي اقتصادي دولت نقدهايي دارند. اما شما اين عملکرد را با جريان اصلاح‌طلب مقايسه کنيد.

به طور مشخص مجمع روحانيون مبارز که مانند مشارکت و سازمان مجاهدين محدوديت ندارد و مي‌تواند فعاليت داشته باشد اما مواضعش را بيان نمي‌کند. حتي با وجود اينکه آقاي مجيد انصاري نيز در دولت است ولي مواضع اين گروه سياسي هنوز روشن نيست.

فکر مي‌کنيد اصلاح‌طلبان چه زماني اعلام موضع بکنند؟
اينکه اصلاح‌طلبان اعلام موضع بکنند را نمي‌دانم ولي به هرحال با وجود اينکه اصلاح‌طلبان در هشت ساله گذشته چه درست يا نادرست و چه خوشايند و چه ناخوشايند به آنها آسيب و گزند رسيده است، دليلي نمي‌شود اعلام موضع نکنند. مي‌توانند مانند رفتاري که مجمع روحانيون داشت٬ عمل کنند. آنها در سال 71 ديدند که شرايط براي فعاليت ندارد، گفتند فعاليت نمي‌کنيم و تا دوم خرداد فعال نبودند. در اين شرايط کسي هم انتظاري ندارد ولي اينکه وسط بايستند و کاري نيز نکنند، درست نيست.

ارزيابي‌تان از انتخابات آتي مجلس چيست؟ فکر مي‌کنيد اصلاح‌طلبان بتوانند همانند انتخابات رياست جمهوري سال 92 اجماع کنند و با وحدت کامل در انتخابات حضور داشته باشند؟
هم جريان اصلاح‌طلب و هم جريان اصولگرا در زمان انتخابات با مشکلي به نام عدم وحدت روبه‌رو هستند و نمي‌توانند در کنار هم جمع شوند. در سال 92 نيز جريانات سياسي نتوانستند در کنار هم جمع شوند و به اجماع برسند.

اما جريان اصلاح‌طلب وحدت نظر داشت و به اجماع هم رسيد و آقاي روحاني به پيروزي رسيد.
اينکه پيروزي آقاي روحاني به خاطر حمايت آقاي خاتمي و اصلاح‌طلبان بود را قبول ندارم. شايد يک عامل پيروزي ايشان اعلام حمايت اصلاح‌طلبان باشد ولي بخش بزرگ و موثري از پيروزي ايشان به دليل عملکرد دولت احمدي‌نژاد و اشتباهات متعدد اصولگرايان بود. به عبارت ديگر، مجموع عوامل در راي آوردن روحاني موثر بود همانطور که مجموعه عواملي در راي آوردن خاتمي در 76 و احمدي‌نژاد در سال 84 نقش‌آفريني کردند.

بازگرديم به سوال اصلي. اصلاح‌طلبان با وحدت به عرصه انتخابات پا خواهند گذاشت؟
جريان اصلاح‌طلب به دليل اينکه هنوز به شکل کامل وارد عرصه و فضاي سياسي بازنگشته است بنابراين هنوز اختلافاتشان مشخص نشده و بيرون نزده است. از سوي ديگر، جريان اصلاح‌طلب، جرياني به ظاهر اقليت است که اين اقليت بودن وحدت‌آفرين است. مثلا در زمان آقاي خاتمي نيز اصولگرايان در اقليت بودند و در وحدت به سر مي‌بردند ولي بعد از پيروزي‌هاي متعدد و حضور در قدرت اختلافاتشان مشخص شد.

آرايش و ترکيب مجلس بعدي را چگونه ارزيابي مي‌کنيد؟
پاسخ به اين سوال بسيار سخت است و بايد منتظر ماند. با اين حال آنچه مسلم است، اين است که با اين روند، طيف طرفداران دولت در مجلس آينده تقويت خواهد شد مگر اينکه عملکرد آقاي روحاني در اين يکسال پيش‌رو ضعيف باشد. به عبارتي، تحولات اقتصادي، کاهش قيمت نفت و نتايج مذاکرات ايران با 1+5 در نتيجه انتخابات موثر هستند.

نظرات بینندگان

ارسال نظر