صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

فريدون عباسي

در دوره جليلي به غربيها ميگفتيم "ما حاضريم راکتورهاي شما را بروز کنيم"

رئيس سابق سازمان انرژي اتمي مي‌گويد: در دوره آقاي جليلي براي اينکه در مذاکره به ما فخر بفروشند مي‌گفتند که "حاضريم راکتور تهران را براي شما به‌روز کنيم" اما تيم مذاکره ما با تکيه بر توان داخلي پاسخ داد "ما حاضريم راکتورهاي شما را به روز کنيم".

کد خبر: 3872

متن پيش رو در تسنيم منتشر شده و انتشار آن به معني تاييد تمام يا بخشي از آن نيست.

-------------------

رئيس سابق سازمان انرژي اتمي مي‌گويد: در دوره آقاي جليلي براي اينکه در مذاکره به ما فخر بفروشند مي‌گفتند که "حاضريم راکتور تهران را براي شما به‌روز کنيم" اما تيم مذاکره ما با تکيه بر توان داخلي پاسخ داد "ما حاضريم راکتورهاي شما را به روز کنيم".

فناوري هسته‌اي از جمله تکنولوژي‌هاي برتر در عصر حاضر است که دستيابي به آن از نظر راهبردي امتياز ويژه‌اي براي هر کشوري محسوب مي‌شود. با اين وجود عليرغم پيشرفت‌هاي فراوان ايران اسلامي در اين حوزه، همچنان برخي شبهات درباره ميزان توانمندي کشورمان در حوزه فناوري هسته‌اي و نيز به صرفه بودن سرمايه‌گذاري‌هاي کلان در اين بخش و مقاومت در برابر زورگويي‌هاي جهاني توسط برخي "بي‌انصافان" مطرح مي‌شود.

بر اين اساس، به سراغ فريدون عباسي رئيس سابق سازمان انرژي اتمي و از دانشمندان مطرح کشور در اين حوزه رفته‌ايم و در سلسله‌گفتگوهايي به بررسي توانمندي کشور در اين حوزه و نيز کاربردهاي اين فناوري برتر پرداخته‌ايم که بخش اول آن را در ذيل مي‌خوانيد.


فريدون عباسي دستاوردهاي ايران در زمينه راکتورها و فناوري‌هاي مرتبط با برنامه هسته‌اي را گسترده توصيف کرده و مي‌گويد: در اکثر کشورها فناوري هسته‌اي دو هدف اساسي را دنبال مي‌کند. يکي بحث تامين انرژي که منظور توليد برق است و دومين مسئله، کاربرد پرتوها در زندگي مردم است و در اين خصوص در راستاي رفاه در زندگي اجتماعي، بايد از ايزوتوپ‌هاي پرتوزا استفاده شود.

وي با بيان اينکه رشته‌هاي مختلفي وجود دارد که فناوري هسته‌اي مي‌تواند در آن اثرگذاري و اشتغال‌زايي ايجاد کند، افزود: فناوري هسته‌اي در پزشکي و در تشخيص و درمان، با استفاده از مواد پرتوزا مي‌تواند به مردم کمک کند و لازمه فعاليت در مبحث کاربرد پرتوها اين است که بشر بتواند راديوايزوتوپ‌هاي خاص را به صورت مصنوعي توليد کند. و براي توليد اين راديو ايزوتوپ‌ها نياز به راکتورهاي هسته‌اي است. اينها راکتورهاي قدرت نيستند، بلکه راکتورهاي شبه‌تحقيقاتي هستند که مي‌توان با استفاده از آن‌ها، راديوايزوتوپ‌‌ها را توليد کرد و ما يک نمونه از آن را در ايران داريم که راکتور تحقيقاتي تهران است.

عباسي ضمن يادآوري ماجراي امتناع آمريکا و غرب از تحويل سوخت راکتور تهران، تشريح کرد: اين راکتور نياز دارد تا به صورت سالانه، سوخت آن جابجا و برخي سوخت‌ها تعويض شده و يا سوخت‌هاي جديد کار گذاشته شود. براي توليد راديو ايزوتوپ‌ها و تحقيق در راستاي برخي آزمايش‌هاي راکتور، نياز است که راکتور ما از توان 5 مگاواتي خود استفاده کند. پس ما نياز داشتيم سوخت را تامين کنيم و در گذشته هم در اين خصوص اقدام کرده بوديم. در جاهايي که راکتور آمريکايي بود، آمريکايي‌ها بايد سوخت را بر مبناي همکاري‌هايي که با آژانس انرژي اتمي داشتيم تامين مي‌کردند. اما آمريکايي‌ها امتناع کردند.

وي در همين رابطه افزود: مسئولان تماس گرفتند و مسئله را با آرژانتيني‌ها حل کردند و ما سوخت را از اين کشور گرفتيم. اما بعدا که دوباره نياز به تعويض و جابجايي سوخت داشتيم، مجددا ممانعت کردند و فشارهايي در جهت عدم تامين سوخت آوردند.

رئيس سابق سازمان انرژي اتمي درباره ويژگي‌هاي سوخت راکتور تهران توضيح داد: کشورهاي خاصي اين نوع سوخت صفحه‌اي را توليد مي‌کنند، سوخت راکتور تهران سوخت ميله‌اي نيست، بلکه صفحه‌اي است و هندسه خاصي دارد و تکنولوژي خاصي براي توليد آن لازم است. بنابراين متخصصان کشور وقتي ديدند طرف مقابل از تحويل چيزي که کابرد روزمره دارد ممانعت مي‌کند، تصميم گرفتند خودشان آن را توليد کنند.

وي با اشاره به تصميم کشور براي توليد داخلي سوخت تهران تصريح کرد: براي توليد سوخت در داخل کشور، کلاً مجبور شديم توان طراحي خود را بالا ببريم و روش‌هاي ساخت خاصي را پيش بگيريم و مواد خاصي استفاده و جوش‌کاري خاصي را به کار ببريم که قبلا از اين فناوري‌ها بي‌بهره بوديم. همين که روي اين موضوع فکر کرديم موجب شد تا اساتيد دانشگاه و مهندسان و متخصصان ما که براي کارهاي پژوهشي آمادگي دارند، در داخل کشور و بدون چشم‌داشت مادي، اين کار را انجام دهند و زمينه‌اي پيش آمد تا متخصصان را گردهم آوريم و با ابزار و امکانات موجود کار انجام دهيم.

عباسي افزود: متخصصاني توانستند اين معضل را براي کشور حل کنند که نگاه درون‌گرا داشتند و معتقد بودند که ما مي‌توانيم با تفکر و توان داخلي بر مسائل ناشناخته و جديد غلبه کنيم. اين دستاورد مهمي براي کشور بود و متخصصان ما به اين باور رسيده بودند که مي‌توانند کارهاي نو انجام دهند، اين روش‌ها در داخل کشور ثبت شده است.

رئيس انجمن هسته‌اي ايران با بيان اينکه ما توانستيم سوخت راکتور تهران را در داخل بازطراحي کنيم و سوختي را که اجزا مختلف دارد بسازيم، تاکيد کرد: اين فرايند، فرايند هسته‌اي نيست. ممکن است مهندسين هسته‌اي به اينکه ميزان غنا و خلوص و ناخالصي سوخت چقدر باشد پاسخ دهند. اما آنچه مربوط به شکل دادن فلزات و عمليات حرارتي و کارهاي مکانيکي و آناليز و اندازه‌گيري‌هاست، مبحث هسته‌اي نيست.

وي ادامه داد: ما دستاورد بزرگي داشتيم که کشور توانست در زمينه‌هاي فني و علوم غيرهسته‌اي، به دليل انجام يک کار هسته‌اي پيشرفت کند و اين دستاورد مهمي است که ما مي‌توانيم اين دستاوردها را در ساير صنايع هم به کار ببريم چراکه قبل از اين فاقد اين توان در کشور بوديم.

**راکتورمان را خودمان به روز مي‌کنيم/ ارتباط ميان صنعت هسته‌اي با ساير صنايع کشور

عباسي با اشاره به ارتباط برنامه هسته‌اي با ساير صنايع کلان در کشور اظهار داشت: به دليل شرايط خاصي که در صنعت هسته‌اي هست به صنايع ديگر هم ديکته مي‌شود تا پيشرفت کنند و نياز ما را توليد کنند. ما با تخصص داخلي توانستيم راکتور تهران را به روز کنيم و در همين راستا، تغيير برخي از اجزاي اين راکتور که طراحي آن مربوط به بيش از 50 سال پيش بوده انجام شد و موجب شد تا ما به بحث حس‌گرها و اندازه‌گيري وارد شويم و اتاق کنترل راکتور تهران را خودمان به روز کنيم.

رئيس سابق سازمان انرژي اتمي در همين رابطه افزود: در دوره آقاي جليلي براي اينکه در مذاکرات به ما فخر بفروشند مي‌گفتند که "ما حاضريم راکتور تهران را براي شما به روز کنيم" اما تيم مذاکره کننده با تکيه بر توان داخلي پاسخ داد که "ما حاضريم راکتورهاي شما را به روز کنيم". بنابراين باوري در کشور به وجود آمد که ما حتي مي‌توانيم راکتورهاي تحقيقاتي ديگر کشورها را هم به‌روز کنيم، الان هم اين راکتور کار مي‌کند و اتاق کنترل آن هم با تجهيزات جديد به روز شده است.

وي توضيح داد: ما توان طراحي راکتورهاي جديد با استانداردهاي جديد را پيدا کرده‌ايم و مي‌توانيم راکتور 10 مگاوات را صفرتاصد در ايران بسازيم تا به يکي از کشورهاي سازنده راکتور تحقيقاتي در کوتاه مدت تبديل شويم. اگر همين مسير را ادامه دهيم حتي مي‌توانيم صادرات خدمات تخصصي داشته باشيم.اين مهم است که ما توانمندي صدور خدمات تخصصي را در کشور پيدا کرديم.

عباسي خاطرنشان کرد: متخصصان مي‌توانند تخصص خود را در اختيار ديگر کشورها بگذارند و در کشورهاي ديگر عرض اندام کنند و آن رعب علمي که غرب در دنيا ايجاد کرده که فقط آنها مجهز به علم هستند تا از اين جهت سلطه سياسي و اقتصادي داشته باشند را برهم بزنيم.

نظرات بینندگان

ارسال نظر