صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

هشدارجدی کاخ سفید نسبت به رد توافق

سخنگوی کاخ سفید هشدار داد اگر جمهوی‌خواهان توافق هسته‌ای را رد کنند غیرممکن است بتوان ائتلافی بین‌المللی را برای حفظ تحریم‌ها علیه ایران تشکیل داد.

کد خبر: 38607

خبرگزاری ایسنا: جاش ارنست، سخنگوی کاخ سفید در نشست خبری روز پنج‌شنبه خود بار دیگر جمهوری‌خواهان کنگره را که با توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 مخالفت می‌کنند مخاطب قرار داد و گفت که اگر کنگره این توافق را رد کند، علاوه بر برهم زدن ائتلاف بین‌المللی که ما در مقابل ایران (برای اعمال تحریم‌ها) ایجاد کردیم، آمریکا را نیز منزوی می‌کند.

سخنگوی کاخ سفید ادامه داد: در این‌صورت غیرممکن است بتوان یک ائتلاف بین‌المللی با حضور هند را برای پشتیبانی از تحریم‌های ایران تشکیل داد.

بر اساس گزارش شبکه پرس ‌تی‌وی، ارنست تأکید کرد: توافق هسته‌ای دست کم از سوی 86 کشور جهان شامل چین، هند، ژاپن، کره جنوبی، ترکیه و تایوان که در این‌ سال‌ها واردات نفت خام ایران را محدود کرده بودند مورد حمایت قرار گرفته است.

او تصریح کرد: این کشورها پیش از این نفت ایران را می‌خریدند اما در همکاری با آمریکا و برای اعمال فشار بر ایران این کار خود را متوقف کردند.

ارنست گفت که حمایت از توافق هسته‌ای علاوه بر این شامل کشورهای دیگری می‌شود که ممکن است در آینده خواهان خرید نفت ایران باشند.

دولت اوباما هم‌زمان تلاش می‌کند تا این توافق را به قانون‌گذاران مخالف که برخی‌شان را دموکرات‌های تشکیل می‌دهند ارائه کند و بقبولاند.

سخنگوی کاخ سفید از این که کنگره توافق هسته‌ای را نابود کند به دلیل اینکه اعمال دوباره تحریم‌ها علیه ایران غیرممکن است، ابراز نگرانی کرد.

وی در پاسخ به برخی اظهارات مخالفان که مدعی‌اند در صورت رد توافق هسته‌ای در کنگره گزینه‌های دیگری علیه ایران وجود دارد، بیان کرد: حقیقت این است که نابود کردن این توافق تنها لزوم استفاده از گزینه نظامی علیه تهران را ایجاد خواهد کرد چون ممکن نیست بتوانیم بار دیگر ائتلافی بین‌المللی را برای حصول یک توافق دیپلماتیک گردهم جمع کنیم.

ارنست یادآور شد: کنگره در رد این توافق دیپلماتیک تنهاست چون از سوی کشورهای دیگر جهان یا دست کم 86 کشور دیگر در سراسر دنیا حمایت می‌شود که شامل ژاپن، کره جنوبی، چین، ترکیه و تایوان است و حفظ این ائتلاف بین‌المللی غیرممکن خواهد بود.

او ادامه داد: برای این‌که ایران به محدودیت برنامه هسته‌ای‌اش متقاعد شود به فشار بین‌المللی و اتفاق آراء در سراسر جهان نیاز بود. اما اگر آمریکا از این توافق هسته‌ای عقب بکشد، کاملاً عادلانه است که ایران شروع به واکنش نشان دادن به این مسأله کند اما این بار مشکل این است که دیگر نمی‌توانیم کاری انجام دهیم. ما قادر نخواهیم بود که یک سری تحریم‌های بین‌المللی جامع علیه تهران اعمال کنیم.

سخنگوی کاخ سفید با تکیه بر این ادعا که ایران در برنامه هسته‌ای‌اش به دنبال دستیابی به ظرفیت تولید سلاح هسته‌ای است گفت: جامعه بین‌المللی از این توافق پشتیبانی می‌کند چون آن‌ها می‌دانند که بهترین راه جلوگیری از دستیابی ایران به تسلیحات هسته‌ای یک توافق دیپلماتیک است.

وی افزود: در صورت رد توافق در کنگره ‌آمریکا، ما دیگر نمی‌توانیم به چین، ژاپن، کره جنوبی، ترکیه، هند و تایوان بگوییم که باز هم باید خرید نفت از ایران را کاهش دهند. من فکر می‌کنم که در این شرایط این کشورها بگویند چرا باید چنین کاری انجام دهیم؟ شما وقتی می‌گویید خواهان جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای هستید، جدیت ندارید بنابراین؛ وارد یک توافق دیپلماتیک نمی‌شویم.

 ایران و گروه 1+5 در 23 تیرماه به یک توافق نهایی در خصوص برنامه هسته‌ای کشورمان و زمان‌بندی لغو تحریم‌ها دست یافتند. از زمان حصول این توافق کنگره آمریکا تا 60 روز مهلت دارد آن را مورد بررسی قرار دهد و برای رد یا تأیید آن رأی‌گیری کند. اکنون با توجه به شدت یافتن مخالفان این توافق که اغلب از میان جمهوری‌خواهان هستند باراک اوباما، رییس‌جمهور آمریکا در تلاش است تا حمایت از توافق هسته‌ای را تقویت کند. وی روز گذشته در کنفرانس تلفنی با گروه‌هایی که در پیروزی‌اش در انتخابات نقش مهمی داشتند و حامیانش از آن‌ها خواست تا با بلند کردن صدای حمایت خود از این توافق، کنگره را برای پشتیبانی از توافق هسته‌ای تحت فشار قرار دهند.

اوباما پیش از این هشدار داده است اگر کنگره توافق را رد کند آن را وتو خواهد کرد.

نظرات بینندگان

ارسال نظر