صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

تحولات جدید میدانی از درگیریهای سوریه

مسجد «بردی» و مناطق اطراف، به کنترل ارتش‌ سوریه و مقاومت حزب‌الله درآمد ارتش‌ سوریه و مقاومت حزب‌الله با پیشروی در محور غربی شهرک الزبدانی مسجد «بردی» و مناطق اطراف آن را آزاد کرده و کنترل آنها را در دست گرفتند.

کد خبر: 38572

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در دمشق، نیروهای ارتش سوریه و مقاومت حزب الله در ادامه عملیات آزادسازی شهرک «الزبدانی» موفق شدند، نقاط جدیدی را در غرب این شهرک که تحت سیطره گروه تروریستی تکفیری «جبهه النصره» بود، آزاد کنند و پیشروی در محور غربی الزبدانی را ادامه دهند.خبرگزاری فارس: مسجد «بردی» و مناطق اطراف، به کنترل ارتش‌ سوریه و مقاومت حزب‌الله درآمد

بنابر گزارش‌ها این نیروها پس از آزادسازی مسجد «بردی» و ساختمان‌های اطراف آن، واقع در جنوب غربی شهرک الزبدانی، کنترل آنها را در دست گرفتند.

نیروهای ارتش سوریه و مقاومت حزب الله پس از تحکیم مواضع خود در این نقاط به پیشروی در محور غربی الزبدانی ادامه می‌دهند و در این راستا ده‌ها تروریست تکفیری وابسته به جبهه النصره و احرار الشام را از پای درآورده و زخمی کردند.

همچنین از مرکز شهرک الزبدانی گزارش شده است که یگان‌های ارتش سوریه و نیروهای مقاومت حزب الله در منطقه «الشلاح» به سمت خیابان «الزعطوط» پیشروی کرده و هم اکنون به حوالی کوی «المحطه» رسیده‌اند.

این نیروها در جریان عملیات خود یک انبار تجهیزات نظامی و دو دستگاه خودرو مجهز به تیربار سنگین گروه‌های تروریستی را در نزدیکی منطقه «النابوع» در شمال غربی الزبدانی و یک تیربار سنگین 23 میلیمتر را در منطقه «بیت خیطو» این شهرک منهدم کردند.

از سوی دیگر، منابع محلی در شهرک الزبدانی اعلام کردند که ارتش سوریه روز پنج‌شنبه از گروه‌های تکفیری جبهه النصره و احرار الشام خواست، به اهالی این شهرک اجازه خروج از آن دهند تا خود را به مناطق امن از جمله شهرک مضایا که در نزدیکی الزبدانی قرار دارد، برسانند.     

پیشروی جدید ارتش سوریه نشان داد که پرونده آتش‌بس و مصالحه گروه‌های مسلح در الزبدانی دست‌کم در شرق این شهرک بسته شده است که مهمترین دلیل آن نفوذ گروه‌های تروریستی وابسته به جبهه النصره در این منطقه است.

طی روزهای گذشته گروه‌های مسلح وابسته به «ارتش آزاد» با فرستادن واسطه‌‌هایی خواستار آتش‌بس و مصالحه با ارتش سوریه شده بودند که با مخالفت و عدم موافقت ارتش سوریه از یک‌سو و کارشکنی‌های جبهه النصره از سوی دیگر مواجه شد.

البته در این بین احرار الشام برخلاف جبهه النصره و باوجود تهدیدات آن، خواستار آتش‌بس و مصالحه با ارتش سوریه است تا زمینه خروج امن عناصرش را از این شهرک فراهم کند.

اگرچه اغلب عناصر احرار الشام در الزبدانی را عناصر بومی و محلی از جمله برخی از اهالی الزبدانی و مناطق همجوار تشکیل می‌دهند.

اما نبردها در شهرک الزبدانی به گفته منابع آگاه میدانی به موازات روی زمین در زیر زمین نیز جریان دارد، چراکه ارتش سوریه و مقاومت حزب الله با شبکه‌ای از تونل‌های زیر زمینی در الزبدانی مواجه شدند که با مشابه آن پیشتر در منطقه «القصیر» مواجه شده بودند.

به گفته این منابع تونل‌هایی که تاکنون کشف شده‌اند، دارای عمقی بین 2 تا 4 متر و طولی بین 40 تا 100 متر هستند و یگان تحقیق و تفحص ارتش سوریه و مقاومت حزب الله همچنان به جست‌وجوهای خود جهت یافتن رشته‌های جدیدی از تونل‌های وابسته به گروه‌های تکفیری در الزبدانی ادامه می‌دهند.

منابع مذکور با این حال تاکید می‌کنند که گروه‌های مسلح تکفیری هم اکنون در منطقه‌ای کوچک محاصره شده‌اند و ارتش سوریه و مقاومت حزب الله نیز با آنها براساس دستورات و برنامه‌های عملیاتی و میدانی ریخته شده تعامل می‌کنند، به ویژه آنکه ارتش سوریه و مقاومت حزب الله از همان ابتدای آغاز عملیات آزادسازی الزبدانی تمام راه‌های امداد و کمک رسانی این گروه را قطع کرد تا تنها دو گزینه پیش رو نداشته باشند: «تسلیم یا مرگ».

انتهای پیام/

نظرات بینندگان

ارسال نظر