صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

امیررضا واعظ آشتیانی

آشتیانی: «احمدی‌نژاد» مستقل از اصولگرایان وارد انتخابات مجلس می‌شود

امیررضا واعظ آشیانی، فعال سیاسی اصولگرا معتقد است جریان اصولگرایی باید احمدی‌نژاد را جدی بگیرد. به اعتقاد او هرچند برخی گروه‌های اصولگرا به ائتلاف با احمدی‌نژاد تمایل دارند اما تاکید می‌کند که احمدی‌نژاد و احمدی‌نژادی‌ها با هویتی مستقل وارد کارزار انتخابات مجلس دهم خواهند شد.

کد خبر: 38230

امیررضا واعظ آشتیانی در گفت‌وگو با «اعتماد»:
 
 
احمدی‌نژاد مستقل از اصولگرایان وارد انتخابات مجلس می‌شود
 
 

مریم وحیدیان/ سال ٨٤ انتخاب احمدی‌نژاد به عنوان رییس دولت نهم یک تغییر بود. تغییری که لااقل در آرایش سیاسی گروه‌ها و تشکل‌های سیاسی اصولگرا تحول ایجاد کرد. با وجود اینکه از زمان شروع دولت دهم بر سر اصولگرا بودن یا نبودن احمدی‌نژاد حرف و حدیث بین اصولگرایان و طیف احمدی‌نژاد بالا گرفت، به نظر می‌آید که همچنان سرنوشت اردوگاه اصولگرایی به پرسش‌هایی در این زمینه وابسته است. اینکه رفتار انتخاباتی احمدی‌نژاد چه تغییرو تحولی را در اردوگاه اصولگرایان به وجود می‌آورد یا اینکه آیا شانس اصولگرایان با الصاق شدن احمدی‌نژاد به آنها برای پیروزی در انتخابات مجلس دهم بیشتر می‌شود یا نه؟در پاسخ به این پرسش‌های کلیدی برخی تحلیلگران معتقدند که بن‌مایه طیف احمدی‌نژاد را جریان‌های تندروی اصولگرا می‌سازند و گروه‌هایی همچون پایداری قرابت زیادی با احمدی‌نژاد دارند. امیررضا واعظ آشیانی، فعال سیاسی اصولگرا معتقد است جریان اصولگرایی باید احمدی‌نژاد را جدی بگیرد. به اعتقاد او هرچند برخی گروه‌های اصولگرا به ائتلاف با احمدی‌نژاد تمایل دارند اما تاکید می‌کند که احمدی‌نژاد و احمدی‌نژادی‌ها با هویتی مستقل وارد کارزار انتخابات مجلس دهم خواهند شد.

 

در صورت ورود جدی احمدی‌نژاد به انتخابات مجلس، آرایش نیروهای اصولگرا به چه شکلی تغییر می‌کند؟

با وجود تمام انتقاداتی که گروه‌های مختلف نسبت به جریان آقای احمدی دارند باید این واقعیت را پذیرفت که جریانی تحت عنوان احمدی‌نژاد وجود دارد و تلاش‌هایی در این زمینه در حال انجام گرفتن است. در روزهای آینده نشستی مربوط به طرفداران احمدی‌نژاد با حضور او برگزار خواهد شد. این نشان می‌دهد که ورود به انتخابات و داشتن کرسی در مجلس شورای اسلامی از برنامه‌ها و هدف‌های او است. من فکر می‌کنم همان‌طور که تحلیل‌ها بیان می‌کند برخی گروه‌های اصولگرایی جریان احمدی‌نژاد را یک واقعیت انکارناپذیر می‌دانند. برخی نیز او را جدی نمی‌گیرند اما من شخصا معتقدم که بعید نیست که طیف احمدی‌نژاد به طور مستقل وارد عرصه انتخابات شود و این احتمال هم وجود دارد که نیروهای او از سراسر ایران به واسطه فعالیت‌های انتخاباتی که دارند به مجلس راه پیدا کنند. مجلس آینده به لحاظ طیف بندی نسبت به دوره‌های پیشین پیچیده‌تر خواهد شد. آنچه مسلم است این است که طیف احمدی‌نژاد به دنبال سهم خود در کرسی‌های مجلس هستند واحتمالا بتوانند سهمی به دست آورند. هر چند قابل پیش‌بینی نیست. در هر صورت این واقعیت را نباید کتمان کرد که اگر از فیلتر شورای نگهبان عبور کنند در انتخابات حضور خواهند داشت. البته فیلتر شورای نگهبان به لحاظ مجری قانونی مدنظر است. ما شورای نگهبان را فیلتری قانونی و شرعی می‌دانیم. لذا احتمالا احمدی‌نژاد مستقل می‌آید مگر اینکه برخی گروه‌های اصولگرا که طیف احمدی‌نژاد را به عنوان یک موجودیت قبول دارند با او ائتلاف کنند. در غیر این صورت مستقل می‌آید.

 

 

چقدر از گروه‌های اصولگرایی حاضرند احمدی‌نژاد را درون جریان اصولگرایی بپذیرند؟

تعدادی از گروه‌های اصولگرا طیف احمدی‌نژاد را طیفی اجتناب ناپذیر در عرصه سیاسی می‌دانند. گروهی نیز او را قبول ندارند و این موضوع را باور ندارند. آن دسته از اصولگرایانی که او را باور دارند بعید نیست که به فکر ائتلاف با طیف او برآیند.

 

 

احمدی‌نژاد برای جریان اصولگرایی فرصت است یا تهدید؟ او از همان ابتدا با نردبان اصولگرایی رییس دولت نهم شد اما بعداز آن اعلام کرد که اصولگرا نیست. برخی اصولگرایان نیز بعدها اعلام کردند که احمدی‌نژاد از ما نیست.

در دولت دهم چندین بار شاهد بودیم که اطرافیان احمدی‌نژاد اعلام کردند که او متعلق به جریان اصولگرایی نیست. به هر حال انتخابات آزاد است و هر طیف و گروهی که اقبال بهتری در بین مردم دارد، می‌تواند کرسی‌های بیشتری در مجلس داشته باشد. اینکه بگوییم گروهی تهدید است یا فرصت درست نیست. مهم این است که حضوری حداکثری در انتخابات ایجاد شود. ما باید برای حضور حداکثری تلاش کنیم تا دشمن بداند مردم برای سرنوشت خودشان تصمیم می‌گیرند. باید از کلمه تهدید پرهیز کنیم و به سمتی برویم که انتخابات پرشور و اثرگذار باشد. به دست آوردن کرسی در مجلس به نوع فعالیت و برنامه‌های هر طیف بستگی دارد. در روزهای آینده جلسه‌ای که نیروهای استانی احمدی‌نژاد در تهران دارند نشان می‌دهد که کار وسیع تشکیلاتی برای انتخابات در حال انجام است. گروه‌ها و احزاب هم باید توجه داشته باشند که طوری برنامه‌ریزی کنند تا در مجلس کرسی به دست آورند. این گروه هم در تلاش است تا کرسی‌های لازم را در سراسر کشور تا جایی که تلاش هایش اقتضا می‌کند بتواند به دست آورد.

 

 

حضور احمدی‌نژاد چه تاثیری بر شانس رای‌آوری اصولگرایان دارد؟ ائتلاف با احمدی‌نژاد مفید برای اصولگرایان است یا مضر؟

واقعیت امر این است که احمدی‌نژاد روزی که وارد عرصه سیاست کشور شد به عنوان اصولگرا وارد شد. اگر اطرافیان او چنین بیانی را داشتند دلالت بر این نمی‌کند که او نیز خود را اصولگرا نداند. دایره و خانواده اصولگرایی وسیع است. همچنان که در اصلاح‌طلبی هم گروه‌هایی هستند که گرایش‌های متفاوتی دارند. من فکر می‌کنم اگر اصولگرایان با برنامه وارد شوند و از تعدد لیست پرهیز کنند می‌توانند انتخابات مجلس آینده را با نتیجه خوبی بگذرانند.

 

 

 

احمدی‌نژاد تا چه اندازه برای تغییر ترکیب مجلس ظرفیت دارد؟

اینکه قدرت مطلق داشته باشد بعید است. او قدرت ٥٠ درصدی هم ندارد اما احتمالا در مجلس آینده می‌تواند جزو ائتلاف‌کننده‌ها باشد. طیف او می‌توانند گروهی باشند که با ائتلاف‌هایش سرنوشت گروهی را در تصمیم‌گیری و رای آوری مطلوب نگه دارد.

 

 

چه گروهی؟

اصولگرایان. اگر ائتلاف بتواند تشکیل شود. البته قابل پیشبینی نیست که با گروه‌های دیگر بتواند به ائتلاف برسد یا خیر اما چون نزدیکی نگاهی به اصولگرایان دارد بعید نیست که در موازنه قدرت کمک باشند برای ائتلاف.

 

 

تاکنون برای ائتلاف در جریان اصولگرایی کاری انجام شده است؟ جلساتی برگزار شده است؟

جلساتی که ظاهرا اکنون در حال برگزاری است بین پایداری و موتلفه و ایثارگران است و این قول داده شده است که با گروه‌های دیگر در نشست‌های آینده جلساتی انجام شود تا بتوانند وحدت و انسجام خود را تکمیل کنند. امیدوارم این اتفاق بیفتد. اگر بخواهند به همین سه گروه بسنده کنند فرصت‌های دیگر از دست می‌رود. اگر گروه‌های دیگر اصولگرا وحدت و انسجام داشته باشند شرایط بهتر خواهد بود.

 

 

 

جبهه پایداری و طیف احمدی‌نژاد با طیف معتدل جریان اصولگرایی و طیف لاریجانی جمع‌پذیر است؟

اجازه دهید که فضای سیاسی تا نزدیک انتخابات پیش رود. فضاهای سیاسی همیشه در نزدیکی زمان انتخابات دگرگون می‌شود و اصولا در ایران فضاها در زمان انتخابات تغییر پذیر است. نگاه‌ها قطعا متفاوت خواهد شد چرا که تجربه در گذشته نیز این را نشان داده است. من فکر می‌کنم در ماه‌های پایانی نزدیک به انتخابات خیلی از معادلات روشن می‌شود و پس از انتخابات چیدمان نیروهایی که به مجلس راه یافتند مشخص خواهد شد و آنجا گفتمانی بین اصولگرایان بر قرار خواهد شد.

نظرات بینندگان

ارسال نظر