صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

بحران رهبري در جريان اصلاحات؛ هاشمي يا خاتمي، چه کسي ليدر ليبرال‌ها مي‌شود؟

گروهي از اصلاح طلبان تلاش هاي گسترده اي را براي بازگرداندن سيد محمد خاتمي به عرصه سياسي کشور آغاز کرده اند. اين دسته از اهالي جريان اصلاحات که همچنان در کنار سيد محمد خاتمي باقي مانده اند معتقدند که خاتمي بايد به عنوان رهبر اصلاح طلبان تصميم گيري و تصميم سازي کند.

کد خبر: 3819

متن پيش رو در فردا منتشر شده و انتشار آن به معني تاييد تمام يا بخشي از آن نيست.

گروهي از اصلاح طلبان تلاش هاي گسترده اي را براي بازگرداندن سيد محمد خاتمي به عرصه سياسي کشور آغاز کرده اند. اين دسته از اهالي جريان اصلاحات که همچنان در کنار سيد محمد خاتمي باقي مانده اند معتقدند که خاتمي بايد به عنوان رهبر اصلاح طلبان تصميم گيري و تصميم سازي کند.
وابستگي شديد اصلاح‌طلبان به روحاني در طول يکسال اخير و همچنين هاشمي رفسنجاني در طول سال هاي اخير اين موضوع را تاييد مي‌کند که اين جريان سياسي ديگر نه داراي پايگاه مردمي مستحکمي است و نه اينکه شخصيت‌هاي مطرح اين جريان چنان مقبوليتي دارند که بتوانند بدون ياري شخصيت‌هاي برآمده از جريان راست سنتي در فضاي سياسي کشور به موفقيت دست يابند. از اين روست که ديده مي‌شود نقش فردي چون هاشمي رفسنجاني در جريان اصلاح‌طلب بسيار پررنگ‌‌تر از شخصيت‌هاي مطرح اين جناح سياسي مي شود.


بحران رهبري جريان اصلاحات

تعامل ليبرال ها و ديدار آنها با هاشمي رفسنجاني در اين چند ماهه اخير افزون شده و هر روز نيز بيشتر مي شود. همين مسئله سبب شده تا اختلافي نيز بين اهالي جريان اصلاحات بر سر انتخاب ليدر اين جريان به وجود آيد. برخي از اهالي جريان اصلاحات سيد محمد خاتمي را رهبر جبهه سياسي خود مي دانند و برخي ديگر نيز عنوان مي کنند که هاشمي رفسنجاني پيشواي اين جناح است.

در اين مسير اختلافاتي نيز ميان برخي اصلاح طلبان به وجود آمده است. از يک سو صادق زيبا کلام بر حضور جدي خاتمي در تمام عرصه ها تاکيد دارد و از سوي ديگر نيز رسول منتجب نيا بر اين باور است که هاشمي رفسنجاني پيشواي اصلاح طلبان است. همين اختلافات و عقايد نيز سبب شده تا در بين اهالي جريان اصلاحات بحران رهبريت به وجود آيد.

البته نکته جالب توجه نيز اينجاست که گروهي از اصلاح طلبان تلاش هاي گسترده اي را براي بازگرداندن سيد محمد خاتمي به عرصه سياسي کشور آغاز کرده اند. اين دسته از اهالي جريان اصلاحات که همچنان در کنار سيد محمد خاتمي باقي مانده اند معتقدند که خاتمي بايد به عنوان رهبر اصلاح طلبان تصميم گيري و تصميم سازي کند. از همين رو حالا بعد از حضور خاتمي در حرم امام خميني(ره)، رئيس دولت اصلاحات اين بار به عنوان سخنران اصلي همايش اصلاح طلبان در 25 دي ماه معرفي شده است.

در اين باره البته روزنامه جديد التاسيس مردم امروز به سردبيري محمد قوچاني، نوشته است: دولت تلاش مي کند فضا را براي حضور خاتمي فراهم کند تا آزادانه بتواند برنامه هاي سياسي خود را پيش ببرد. ائتلاف هاشمي، خاتمي و ناطق نوري مي تواند مشکلات را از پيش پاي دولت بردارد.

ائتلاف يا رقابت؟

هر چند در انتخابات سال گذشته رياست جمهوري، همکاري و ائتلاف هاشمي رفسنجاني، خاتمي و ناطق نوري توانست منجر به پيروزي اين جريان و حضور حسن روحاني در جايگاه رياست جمهوري شود، اما حالا نظرات مختلف موجود در بين اصلاح طلبان موجب شده تا ائتلاف انتخابات 92 به صحنه رقابت در مسير انتخابات مجلس تبديل شود. چراکه از يک سو دولت برنامه هاي خاص و جداگانه اي براي حضور در انتخابات دارد، از سوي ديگر نيز اصلاح طلبان در حال تهيه ليست نهايي خود هستند و از اردوگاه هاشمي رفسنجاني نيز چند وقتي است که خبر رسيده رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام به يکي از مشاوران خود دستور داده تا از بين نمايندگان فعلي و ادوار مجلس، افرادي که را که داراي محبوبيت بييشتري هستند را براي حضور در انتخابات مجلس آماده کند. بنابراين هر چند اصلاح طلبان سعي دارند که اين روزها با برگزاري همايش هايي مانند همايش 25 دي ماه خود اينگونه القا کنند که هيچ اختلافي در اين جناح وجود ندارد، اما عملا روند حرکتي رهبران و پيشوايان آنها نشان از وجود اختلافي بزرگ مي دهد.

انتخابات مجلس شوراي اسلامي نزديک است و از همين حالا تب و تاب انتخابات داغ است , با توجه به روندي که اصلاح طلبان در پيش گرفته اند، شايد بار ديگر برخي افراد همچون محمد رضا عارف بايد قرباني بازي جديد جريان اصلاحات شوند. در اين باره هر چند محمد رضا عارف به صراحت اعلام کرده که ديگر به نفع هيچ فردي کنار نمي کشد، اما ائتلاف رهبران جريان اصلاحات با راست گرايان سنتي ممکن است بار ديگر الگوي انتخابات رياست جمهوري سال 92 را تکرار و يک گزينه راست گراي سنتي مانند حسن روحاني در جايگاه رياست جمهوري قرار گيرد. در اين صورت است که به نظر مي رسد اصلاح طلبان بار ديگر در بازي هاشمي رفسنجاني قرار خواهند گرفت.

اين در شرايطي است که اين روزها اصلاح طلبان با هاشمي رفسنجاني ديدارهاي متعددي دارند و براي برنامه روز 25 دي ماه خود نيز از هاشمي رفسنجاني و محمدرضا خاتمي به عنوان سخنرانان اصلي دعوت بعمل آورده اند. البته اصلاح طلبان نيز به هاشمي در انتخابات مجلس خبرگان رهبري اميد بسته اند تا اين بار نيز راست سنتي جاي اصلاح طلبان ايفاي نقش کند .

نظرات بینندگان

ارسال نظر