صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

اصلاح طلبان دل خوشي از روحاني ندارند/ احمدي‌نژاد مي‌تواند بازگردد اما نه براي رياست‌جمهوري

بعيد مي دانم که آقاي روحاني با اصلاح طلبان در يک جناح قرار گيرد. رئيس جمهور پيشينه اصولگرايي قوي دارد و اصلاح طلبان نيز دل خوشي از آقاي روحاني ندارند. الان هم به خاطر حفظ منافع خودشان به سمت آقاي روحاني گرايش پيدا کرده و به ايشان احترام مي گذارند. در غير اينصورت همه مي دانيم که اصلاح طلبان اصلا اعتقادي به آقاي روحاني ندارند.

کد خبر: 3760

مطلبي که مي خوانيد در فردا منتشر شده و انتشار آن الزاما به معني تاييد تمام يا بخشي از آن نيست.

--------------------------------------

فردا/ بعيد مي دانم که آقاي روحاني با اصلاح طلبان در يک جناح قرار گيرد. رئيس جمهور پيشينه اصولگرايي قوي دارد و اصلاح طلبان نيز دل خوشي از آقاي روحاني ندارند. الان هم به خاطر حفظ منافع خودشان به سمت آقاي روحاني گرايش پيدا کرده و به ايشان احترام مي گذارند. در غير اينصورت همه مي دانيم که اصلاح طلبان اصلا اعتقادي به آقاي روحاني ندارند.

سرويس سياسي «فردا»- هر روز که به انتخابات سال آينده مجلس شوراي اسلامي نزديک تر مي شويم، تلاش جريان هاي مختلف براي حضور پرشورتر در اين انتخابات بيشتر مي شود. در اين مسير جريانات اصلاح طلب و اصولگرا که از سال ها قبل به عنوان 2 رقيب اصلي در ميدان سياست با يکديگر رقابت مي کنند، تلاش هاي گسترده اي براي حفظ انسجام و وحدت خود انجام مي دهند. در اين خصوص حسين ابراهيمي، عضو شوراي مرکزي جامعه روحانيت مبارز در گفتگو با خبرنگار «فردا» با بيان اينکه دليل نزديک شدن اصلاح‌طلبان به روحاني طمع است، به واکاوي روند حرکتي اصولگرايان در مسير وحدت براي انتخابات سال آينده مجلس پرداخت.

- ارزيابي شما از روند فعلي اصولگرايان چيست؟
من معتقدم اصولگرايان تا حدود زيادي مشکلات خود را با يکديگر حل کرده اند و حالا يک ارتباط عاطفي در اين جريان به وجود آمده است. از سوي ديگر با توجه به تجربه اي که اصولگرايان از گذشته و از انتخابات سال 92 به دست آورده و کسب کرده اند الان مشکلي براي وحدت در اين جريان وجود ندارد.

- لازمه و نيازهاي وحدت اصولگرايان در برهه کنوني چيست؟
اصولگرايان بايد نشست هاي خود را افزايش داده و مذاکرات بين جريان هاي داخل خود را بيشتر کنند. ارتباط اصولگرايان بايد با يکديگر افزايش يابد. هر چند آنچه که من احساس مي کنم اين است که تا حدود بسياري اين ارتباطات خوب شده است. جلسه اي هم به مناسبت جشن ميلاد حضرت رسول اکرم(ص) برگزار خواهد شد و اصولگرايان در اين جلسه گرد هم مي آيند. اين جلسه هم مي تواند گام ديگري در راستاي انسجام، وحدت و هماهنگي اصولگرايان باشد. بنابراين اعتقاد من اين است که مشکلات تا حد زيادي حل شده است.

- چه پيشنهاداتي براي جلوگيري از تکرار اتفاقات تلخ گذشته و به وجود آمدن تفرقه براي اين جريان داريد؟
من معتقدم خود اصولگرايان به اين نتيجه رسيدند که با تفرقه موفقيت نخواهند شد. بنابراين از يک سو احساس مسئوليتي که در اصولگرايان وجود دارد و از سوي ديگر محوريت جامعتين و بزرگان مي تواند تا حدود زيادي به اصولگرايان کمک کند. اصولگرايان بايد با محور قراردادن جامعتين و گوش فرادادن به نصيحت هاي خيرخواهانه بزرگان اين جريان، خود را از تفرقه دور کنند.

- دولت گذشته را تا چه حد در به وجود آمدن تفرقه ميان اصولگرايان موثر مي دانيد؟
آقاي احمدي نژاد در اين 2 سال مواضع خود را تغيير دادند و ديگر نمي شد ايشان را يک اصولگرا ناميد. عملکردي هم که ايشان بر جاي گذاشت پاسخگوي مطالبات اصولگرايان نبود. در نتيجه عملکرد دولت آقاي احمدي نژاد در 2 سال پاياني به وحدت ميان اصولگرايان لطمات جدي وارد کرد و حيثيت اين جريان را هم خدشه دار کرد.

- احتمال بازگشت اصولگرايان به آقاي احمدي نژاد وجود دارد؟
اين سوال را بايد از طرفي ديگر مطرح کرد که آيا احتمال بازگشت احمدي نژاد به جريان اصولگرا وجود دارد يا خير. بنده معتقدم آقاي احمدي نژاد هم به اشتباهات گذشته خود پي برده است.

- يعني ايرادي ندارد که ايشان به جمع اصولگرايان بازگردد؟
بازگشت احمدي نژاد مشکلي ندارد اما نه براي جايگاه رياست جمهوري. اگر ايشان مخالفتي با اصولگرايي و اعتقادات و ارزش هاي اين جريان نداشته باشد، همين کافي است. ضمن اينکه مواضع خود را نسبت به اصولگرايان بايد تغيير دهند.

- يکي از انتقادات اصولگرايان به احمدي نژاد مسئله حمايت وي از جريان انحرافي بود. اين جريان چقدر در تفرقه بين اصولگرايان تاثيرگذار بود؟
جريان انحرافي به احمدي نژاد و دولت ايشان لطمات زيادي وارد کرد. اين جريان به اصولگراها هم لطمه زد. هر چند خوشبختانه اصولگرايان به سرعت در قبال انحرافات ايستادگي کرده و موضع خود را نشان دادند، اما به آقاي احمدي نژاد لطمات بسياري وارد شد.

- بدون شک جريان اصلاحات رقيب اصلي اصولگرايان در انتخابات مجلس خواهد بود. به نظر شما آيا احتمال وحدت اصلاح طلبان و دولت با توجه به پيشينه آقاي روحاني وجود دارد؟
من خيلي بعيد مي دانم که آقاي روحاني با اصلاح طلبان در يک جناح قرار گيرد. رئيس جمهور پيشينه اصولگرايي قوي دارد و اصلاح طلبان نيز دل خوشي از آقاي روحاني ندارند. الان هم به خاطر حفظ منافع خودشان به سمت آقاي روحاني گرايش پيدا کرده و به ايشان احترام مي گذارند. در غير اينصورت همه مي دانيم که اصلاح طلبان اصلا اعتقادي به آقاي روحاني ندارند.

- اصلاح طلبان نيز اين روزها با قدرت به کار خود ادامه مي دهند. به نظر شما نحوه فعاليت اصولگرايان در اين رقابت چگونه تعريف مي شود؟
تا اين لحظه سوابق اصلاح طلبان براي همه مشخص است و بسياري از آنها هنوز بر سر مواضع قبلي خود ايستاده و تغييري نکرده اند. به خصوص در بحث فتنه سال 88 که هنوز مردم ذهنيت خوبي نسبت به اقدامات جريان اصلاحات در آن برهه ندارند. بنابراين همين ذهنيت موجب خواهد شد که اصلاح طلبان با مشکل مواجه شوند. به خصوص اينکه مردم موضع خود را در برابر کساني که بر مواضع فتنه گري گذشته باقي مانده اند، نشان داده و اجازه خودنمايي در صحنه انتخابات را به آنها نمي دهند.

- با اين تفاصيل بايد حتما منتظر وحدت اصولگرايان باشيم؟
من معتقدم اصولگرايان موفق مي شوند. اگر به وحدت هم نرسند به ائتلاف خواهند رسيد.

نظرات بینندگان

ارسال نظر