صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

بررسی واکنشهای اصولگرایان به احتمال حضور جریان احمدی نژادی در انتخابات

احمدی نژاد می آید !؟

میزان موفقیت اصولگرایان در انتخابات ، بدون حضور احمدی نژاد؟

حالا در شرايطي که سخناني منتسب به محمود احمدي نژاد فضاي رسانه اي را پر کرده است و البته انتخابات مجلس نيز در پيش است چهره هاي مهمي از اصولگرايان برآن شده اند که درمورد محمود احمدي نژاد اعلام نسبت سياسي کنند انگونه که از اردوگاه احمدي نژادي ها شنيده مي شود جلساتي دارد و...

کد خبر: 3736

افزايش تحرکات محمود احمدي نژاد واکنش هايي را در ميان اصولگرايان برانگيخته است.

 حالا در شرايطي که سخناني منتسب به محمود احمدي نژاد فضاي رسانه اي را پر کرده است و البته انتخابات مجلس نيز در پيش است چهره هاي مهمي از اصولگرايان برآن شده اند که درمورد محمود احمدي نژاد اعلام نسبت سياسي کنند انگونه که از اردوگاه احمدي نژادي ها شنيده مي شود جلساتي دارد و در يک برنامه مدون به زي سياسي خود ادامه مي دهد در همين حال رابطه سيد حسين نقوي حسيني،سخنگوي کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس شوراي اسلامي (در تاريخ 18آبان ماه 93) گفته بود :تاآنجا که بنده اطلاع دارم آقاي احمدي نژاد با نيروهاي اصولگرا درحال فعاليت براي انتخابات است و حتي هفته گذشته در دفتر کارخودشان جلسه اي با اصولگرايان تهران داشته اند».
اما امروز بحث مهم اين است که در صورت تصميم احمدي نژاد براي بازگشت به قدرت سياسي اصولگرايان نسبت به او چه واکنشي خواهند داشت به يک معنا محمود احمدي نژاد که بدنه اجتماعي خاصي را دراختيار دارد حالا بايد تکليفش را با بدنه ايدلوژيکش نيز مشخص کند .
در مهمترين واکنشي که اصولگرايان نسبت به ائتلاف اين طيف سياسي با محمود احمدي نژاد داشته اند علم الهدي و حداد عادل اظهارات مهمي مطرح کرده اند .به طوري که علم الهدي در حاشيه همايش همگرايي اصولگرايان در ارزيابي وحدت اصولگرايان با محمود احمدي نژاد گفته است که آقاي احمدي نژاد يک نفري بود که عوضي رفت ، مرد و تمام شد. احمدي نژاد جريان نيست. او مقابل ولايت ايستاد و سقوط کرد.
غلامعلي حداد عادل هم درحاشيه اين همايش در پاسخ به پرسشي بر اين اساس که مسائل امروز در مورد جريان اصولگرايي آيا شامل احمدي‌نژاد هم مي شود يا خير، گفت:‌اول بايد ديد آقاي احمدي‌نژاد اصولگرا است يا خير، آيا شما تا به حال شنيده‌ايد که آقاي احمدي‌نژاد بگويد من اصولگرا هستم.
حدادعادل در واکنش به پرسش خبرنگاري مبني بر اينکه اما جريان اصولگرا با تمام وجود در سال 84 و 88 از احمدي‌نژاد حمايت کرد گفت:‌ بله حمايت کردند و مخالفت هم کردند چرا که وقتي ديديم رفتارش متفاوت شده به مخالفت با وي پرداختيم. از همه منتقدتر من بودم که در قضيه رياست مجلس اگر موافق بودم آن مخالفت‌ها با من نمي‌شد.
اما علاوه براين دو چهره سياسي ،ديگر اصولگرايان نيز نسبت به ائتلاف با محمود احمدي نژاد تمايلي نشان نداده اند درهمين راستا کريمي اصفهاني، دبير کل جامعه بازار و اصناف به آريا گفته است:«احمدي نژاد اين بار با يک جيب پراز پول به ميدان خواهد آمد، لذا آمدن احمدي نژاد يک خطر بزرگي است و اين در صورتي مرتفع خواهد شد که نظام از عملکرد گذشته احمدي نژاد بازخواست کند و مردم را در جريان بگذارد.»
حميدرضا ترقي،عضو شوراي مرکزي حزب موتلفه هم در گفتگو با خبرنگار احزاب خبرگزاري آريا گفت:عدم توجيه خانه نشيني يازده روزه آقاي احمدي نژاد و مقاومت ايشان مقابل نظرات مقام معظم رهبري مشکل اصلي اصولگرايان با آقاي احمدي نژاد است بنابراين ازآنجايي که ايشان هنوز پاسخي به اين موضوع نداده اند و براي اصولگرايان اين رويه قابل توجيه نيست بنابراين کناره گيري آقاي مشايي در موضع گيري اصولگرايان نسبت به احمدي نژاد تفاوتي ايجاد نمي کند .
وي تاکيد کرد:اشتباهات آقاي احمدي نژاد در تاريخ به سادگي قابل رفع و جبران نيست .درواقع اين اشتباهات نوعا صلاحيت فرد را براي مسئوليت پذيري در رده هاي بالاي نظام از بين مي برد .اينگونه مسائل به هيچ وجه دوباره قابل آزمايش نيست.
ترقي گفت:قطعا درانتخابات آينده احتمال اجماع اصولگرايان روي چهره جديد و نوظهور وجود دارد البته براي انتخابات رياست جمهوري آتي اصولگرايان فرصت زيادي دارند اين جريان به طور حتم روي چهره نو اجماع خواهند کرد چراکه بقيه چهره ها آن موقعيتي را ندارند که بتوانند يک همگرايي در بين همه اصولگرايان ايجاد کنند و آراي کثيري را جمع کنند .
از سوي ديگر جعفر شجوني،عضو جامعه روحانيت مبارز در گفتگو با خبرگزاري آريا درباره فعاليت احمدي نژاد براي انتخابات مجلس دهم گفت: من شنيده ام که آقاي احمدي نژاد هم براي انتخابات مجلس دهم فعاليت مي کند.از سوي ديگر آقاي تقوي هم براي اصولگرايان برنامه هاي انتخاباتي دارد.
اين عضو جامعه روحانيت مبارز معتقد است : محمود احمدي نژاد طرفدار زياد دارد اما عده اي به خاطر مشايي هنوز از او متنفر هستند لذا اينکه ايشان در آينده راي مي آورد يا نه ما سنجش افکار عمومي نکرده ايم.
وي گفت: بنده به خاطر مشايي از احمدي نژاد حمايت نمي کنم البته خودش هم از اول تا آخر با مراجع ديدار نکرد لذا براي من ايشان مهره مطلوبي نيست.
محسن غرويان استاد حوزه و دانشگاه هم در گفتگو با آريا اظهار داشت:به طور قطع در فعاليت آقاي احمدي نژاد براي مجلس دهم يا معرفي افرادي که موافق و هماهنگ با ايشان هستند شکي وجود ندارد چرا که طيف فکري وي مانند جبهه پايداري و آيت الله مصباح است و آنها نيز در صدد فعاليت هايي براي مجلس دهم هستند.
وي در ادامه افزود: به اعتقاد من جبهه پايداري در صدد است تا ادامه فعاليت هاي سياسي و اجتماعي خود را در قالب ورود به مجلس تعقيب کند، اما در مورد اينکه شخص آقاي احمدي نژاد نامزد شود يا اينکه فردي را از ليست مورد نظر براي کانديداتوري معرفي کند نيازمند زمان هستيم.
غرويان با اشاره به اقبال مردم از احمدي نژاد در انتخابات مجلس دهم، بيان داشت: با توجه به شرايط فعلي جامعه و سابقه 8 ساله رياست جمهوري آقاي احمدي نژاد و همچنين شناختي که مردم از وي در مدت طولاني دارند بعيد مي دانم مردم به وي و نمايندگان مورد نظر آقاي احمدي نژاد اقبالي داشته باشند و به طور کلي چارچوب فکري آقاي احمدي نژاد از سوي ملت ايران طرد شده است.
مهرداد بائوج لاهوتي،عضو فراکسيون رهروان ولايت مجلس شوراي اسلامي هم  گفت:بنده معتقدم در انتخابات آينده جريان اصولگرايان به دنبال احمدي نژاد نخواهند بود.البته ممکن است شاخه اي مثل پايداري ها به دنبال احمدي نژاد باشند و ايشان با قسمتي از اصولگرايان در انتخابات آينده حضور و ظهور کند اما برداشت بنده اين است که کانديداي اصولگرايان احمدي نژاد نخواهد بود.
لاهوتي گفت:چالش هايي که امروز در کشور داريم برمي گردد به دوران 8سالي که طي شده است همچنين اصولگرايان 11روز خانه نشيني احمدي نژاد و جسارت و اهانت هاي او را فراموش نخواهند کرد بنابراين به هيچ وجه درباره احمدي نژاد اجماع در جريان اصولگرايي صورت نخواهد گرفت.
ابوالقاسم رئوفيان،سخنگوي جبهه ايستادگي در گفتگو با خبرنگار حوزه احزاب خبرگزاري آريا گفته است:باتوجه به اينکه احمدي نژاد بارها و بارها خودش را جداي از اصولگرايان معرفي کرده بايد ديد اگراين طيف سياسي چنين پذيرشي داشته باشند آيا آقاي احمدي نژاد خواهد پذيرفت ؟
اين فعال سياسي اظهار داشت:باتوجه به عملکرد بخشي از اصولگرايان که مورد تاييد ديگر اصولگرايان نيست نمي توان جامعيت داد که از احمدي نژاد حمايت کنند درواقع وقتي برخي از اصولگرايان آمادگي خودشان را براي وحدت با طيف تندرو و افراط گرايان اعلام مي کنند ممکن است درآينده از احمدي نژاد هم حمايت کنند لذا بايد ديد اجماع اصولگرايان چگونه است.
وي گفت:قطعا در خصوص موضوعاتي چون احمدي نژاد که ميان اصولگرايان زاويه وجود دارد وحدت نظري اتفاق نخواهد افتاد.
به هرحال اگرچه چهره هاي سنتي اصولگرا موافق بازگشت احمدي نژاد به قدرت نيستند اما بخشي از اين طيف که اصولگرايان نوپديد هستند همچنان دلشان با رييس جمهور سابق است.
همين چند وقت پيش بود که علي اکبرجوانفکر که از نزديکترين افراد به محمود احمدي است به خبرگزاري آريا گفته بود:«توصيه ام به احمدي نژاد بازگشت به قدرت است» .
وي همچنين در مورد فعاليت احمدي‌نژاد و تيم وي براي انتخابات مجلس دهم نيز گفته است:«جريان که نه اما مجموعه‌اي هستند که ممکن است فعاليت‌هايي را نيز داشته باشند.»
يک عضو سابق جبهه پايداري هم در اظهار نظر ديگري در گفتگو با خبرگزاري آريا تاکيد کرده بود.«زمينه براي بازگشت احمدي نژاد فراهم مي شود چراکه در رابطه با عملکرد دولت ايشان بسيار بي انصافي کرده اند درحالي که مردم شاهد خدمات آقاي احمدي نژاد در مناطق محروم بودند.از سوي ديگر با توجه به وضعيتي که دولت فعلي به وجود آورده و نابساماني اقتصادي که هست و مدام هم دل مردم را خالي مي کنند بنابراين بنده معتقدم زمينه بازگشت آقاي احمدي نژاد فراهم مي شود چراکه دولت روحاني دربرابر خارجي ها حالت وادادگي نشان مي دهد و مردم اين حالتها را نمي پذيرند.»
محمد جواد ابطحي،عضو جبهه پايداري در گفتگو با خبرنگار سياسي خبرگزاري آريا گفت:خوشبختانه آقاي روحاني کاري انجام داده که محبوبيت آقاي احمدي نژاد افزايش يافته است و ما شکي در محبوبيت ايشان نداريم اما اينکه آقاي احمدي نژاد به خاطر اين محبوبيت قصد ورود به انتخابات را داشته باشد چنين چيزي نيست.
وي افزود:آقاي احمدي نژاد در صحبتي که با دوستان داشته اند صراحتا اعلام کرده که قصد ورود به انتخابات را ندارد.
اين نماينده مجلس هشتم اظهار داشت:آقاي احمدي نژاد ازهمه اصولگرايان خواسته است مجلس آينده واقعا اصولگرا باشد و نمايندگان حقيقتا پايبند به شعارهاي اصولگرايي در عمل باشند نه در شعار.
وي افزود:متاسفانه در مجلس فعلي خيلي ها ادعاي اصولگرايي دارند اما اصولگرا نيستند بنابراين درخواست آقاي احمدي نژاد تشکيل مجلس اصولگراي واقعي است اما خودش دراين زمينه فعاليت ندارد./آریا

نظرات بینندگان

ارسال نظر