صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

اعتدال نوشت: نقشه مشترک اوباما و روحاني براي دلواپسان خود

مذاکرات هسته اي بين ايران و گروه 1+5 ، از مهمترين رخدادهاي مثبت دنياي سياست در سال 2014 بود و خيلي ها خوشبين بودند پرونده اين مذاکرات در سال گذشته ميلادي بسته شود که در نهايت چنين نشد.

کد خبر: 3710

مطلبي که مي خوانيد در اعتدال منتشر شده و انتشار آن الزاما به معني تاييد تمام يا بخشي از آن نيست.
مذاکرات هسته اي بين ايران و گروه 1+5 ، از مهمترين رخدادهاي مثبت دنياي سياست در سال 2014 بود و خيلي ها خوشبين بودند پرونده اين مذاکرات در سال گذشته ميلادي بسته شود که در نهايت چنين نشد.
در روزهاي اخير برخي منابع غربي از توافق بر سر برنامه هسته اي ايران خبر دادند. خبري که محتوايش باعث شد، بلافاصله سخنگوي وزارت خارجه ايران آن را تکذيب کند و ادعاي رسانه هاي غربي را در مورد انتقال بخشي از اورانيوم غني شده به روسيه نادرست بخواند.

اين خبر در حالي از سوي منابع غربي منتشر شد که پيشتر يک مقام آگاه در گفتگو با اعتدال ضمن اعلام حصول توافق بين ايران و غرب، تاکيد کرده بود که موردي که تداوم مذاکرات را باعث شده است نه بحث هاي فني و حقوقي بلکه ملاحظات سياسي در اقناي افکار عمومي و دلواپسان داخلي است.

بر خلاف آنکه آسيوشيتدپرس مدعي شده بود، علي رقم ميل غربي ها و فشار روس‌ها، تيم مذاکره کننده ايران به هيچ وجه موافقت نکرده است که اورانيوم غني شده در داخل چه قبل و چه بعد از استفاده از کشور خارج شود. از سوي ديگر بهانه روسها مبني بر اينکه اورانيوم توليدي توسط ايران فاقد کيفيت صنعتي است و براي آماده سازي صنعتي بايد به روسيه منتقل شود نيز با واکنش تند دولت ايران مواجه شد. تا آنجا در همان ايام مذاکرات ژنو در ماه نوامبر سال گذشته ميلادي، حسن روحاني در تماسي تلفني با ولادمير پوتين در روز سوم آذرماه 1393 به شدت از رويه تيم روسي گلايه کرده بود و خواستار مداخله مثبت پوتين در موضع گيري روسيه در جريان مذاکرات ژنو شده بود.

هر چند موضوع انتقال اورانيوم فرآوري شده ايران به کشور ديگر عملا از دستور کار خارج شده است اما هنوز دست آويزي براي منتقدان مذاکرات هسته اي ايران با 1+5 قرار دارد و هم مخالفان ايراني و هم مخالفان بين المللي توافق هسته اي از جمله لابي صهيونيستي و سعودي، حساب ويژه اي روي اين بند باز کرده اند تا شايد با استفاده از آن بتوانند کليت مذاکرات را با مانع جديدي مواجه کنند.

از ديگر دلخوشي هاي منتقدان و مخالفان مذاکرات ايران و غرب، مخالفت کنگره جديد آمريکا با تصميمات دولت باراک اوباما است. به رسميت شناخته شدن حق غني سازي اورانيوم توسط ايران و نرمش معني دار دولت دموکرات ايالات متحده باعث دلواپسي بسياري از بازيگران منطقه اي و بين المللي شده است. از همين رو لابي شيوخ عربي به ليدري سعودي‌ها، لابي صهيونيست ها و افراد نزديک به دولت ترکيه در کنگره، در تلاشند تا به هر نحوي شده از به نتيجه رسيدن مذاکرات هسته اي ممانعت به عمل آورند.
از سوي ديگر برخي منتقدان دولت روحاني در داخل ايران نيز دلواپس به نتيجه رسيدن مذاکرات و محکم شدن جاي پاي روحاني در پاستور براي چهارساله دوم رياست جمهوري هستند. از همين رو تمام توان و تلاش را به ميان آورده تا به هر طريق ممکن تيم مذاکره کننده را در منگنه قرار دهند و بهانه بي اعتمادي به ايران را در دستان غربي ها بگذارند.
با توجه به نفوذ زياد منتقدان و مخالفان مذاکرات هسته اي و همچنين منافع سرشار اقتصادي تحريم ايران براي برخي کاسبان تحريم، هر دو طرف مذاکرات هسته اي به خوبي واقفند که هر توافقي بر سر ميز مذاکره حاصل شود با تهديدهاي بسياري مواجه خواهد بود و ضمانت اجرايي آن مي تواند مبهم باشد.
تنها راهي که علاوه بر اينکه دولت هاي ايران و آمريکا و حتي مخالفان توافق را را ملزم به اجراي مفاد توافق نامه مي کند، صدور قطنامعه اي از سوي شوراي امنيت سازمان ملل متحد است که در اين صورت ديگر نه تنها نيازي به سير بروکراسي اداري در داخل هر هفت کشور نيست، بلکه تمامي دولت ها و نهادهاي بين المللي ملزم به اجراي آن سند مي باشند.
برخي شنيده ها حاکي است اين موضوع و نحوه ارائه پيش نويس قطنامه در دستور کار مذاکرات قرار گرفته است تا نگراني طرفين از تندروها را به حداقل برساند.
از سوي ديگر با توجه به اينکه برخي تحريم هاي ايران به موجب قطنامعه هاي شوراي امنيت سازمان مللل وضع شده است، براي برچيده شدن آنها نيز لزوما بايد از طريق سازمان ملل عمل شود و اين در حالي است که تحريم هايي که اتحاديه اروپا و کنگره آمريکا به بهانه برنامه هسته اي ايران وضع کرده اند، به لحاظ حقوقي با صدور قطعنامه‌اي از سوي سازمان ملل قابل لغو شدن است
طبق قوانين بين المللي قطعنامه هاي شوراي امنيت سازمان ملل براي همه کشورها الزام آور مي باشد و به همين سبب ايالات متحده و صهيونيست ها تمام تلاش خود را براي يک اجماع جهاني عليه ايران و بردن پرونده هسته‌اي ايران به شوراي امنيت سازمان ملل متحد به کار بستند و اين در حالي بود که با تدبيري دولت وقت به خصوص شخص رئيس جمهور در يک مدت کوتاه چهار قطعنامه سختگيرانه اقتصادي را بر عليه برنامه هسته اي ايران در شوراي امنيت سازمان ملل به تصويب رسيد.

نظرات بینندگان

ارسال نظر