صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

بیانیه کوفی عنان درباره توافق هسته ای

کد خبر: 35985

کوفی عنان رییس «بنیاد متنفذین» در پیامی ویژه با تبریک موفقیت آمیز بودن ماراتن مذاکرات هسته ای ایران و 1+5 گفت: مردم و کشورهای جهان باید برای امیدی که این توافق به ارمغان آورده است، سپاسگزار باشند.
 
به گزارش ایرنا، رییس بنیاد متنفذین با انتشار بیانیه ای افزود: متنفذین با گرمی نتیجه موفقیت آمیز ماراتن مذاکرات را به تمامی گروههای شرکت کننده در مذاکرات هسته ای تبریک می گوید.
 
دبیرکل پیشین سازمان ملل تصریح کرد: هیات های نمایندگی و رهبران سیاسی آنان سرسختی و پافشاری خود را برای غلبه بر موانع بسیاری که بر سر راهشان بود، نشان دادند و به توافقی رسیدند که اگر بصورت کامل و با حسن نیت اجرا شود، می تواند موجب پیشرفت قابل توجهی در ثبات و امنیت منطقه شود.
 
عنان گفت: مردم و کشورهای جهان می توانند از پشتکار، همکاری و شجاعتی که توسط تیم های مذاکره کننده و دولت های آنها نشان داده شد، سپاسگزار باشند، وهمچنین برای امیدی که این توافق به ارمغان آورده است.
 
رییس بنیاد متنفذین اظهار داشت: اکنون بسیار حیاتی است که در عمل شاهد پیشرفتی سریع و محسوس باشیم به خصوص در زمینه مکانیزم های مستحکم بازبینی و لغو تحریمها علیه ایران.
 
وی تصریح کرد: متنفذین از همه کسانی که همچنان به دنبال مقاومت علیه این توافق پیشگامانه و یا به دنبال شکست آنند، درخواست دارد که تمام پیش پندارهای ایدئولوژیک، ناخرسندی های تاریخی و کوته نظری سودجویانه سیاسی را کنار بگذارند و مذاکره را فرصتی برای پیشبرد اهداف وسیع تری برای صلح ببینند.
 
عنان اظهار داشت: متنفذین مصرانه از طرفین این توافق و قدرتهای دیگر منطقه درخواست دارد که از این موقعیت بدست آمده و از حسن نیت و پیشرفت کسب شده برای کمک به مقابله با افراط گرایی و اختلافات عمیق فرقه ای استفاده کنند، زیرا افراطیون و اختلافات باعث ایجاد درد و رنج عظیم انسانی و ویرانی گسترده در سراسر خاور میانه شده است.
 
'بنیاد متنفذین' گروهی از رهبران مستقل هستند که از تجربه جمعی و نفوذ خود برای گسترش صلح، عدالت و حقوق بشر در سراسر جهان بهره می گیرند. این گروه را نلسون ماندلا در سال 2007 بنیان نهاد.
 

این بنیاد متشکل از کوفی عنان دبیرکل سابق سازمان ملل متحد، مارتی آهتیساری رییس جمهوری پیشین فنلاند، اسقف دزموند توتو اسقف کیپ تاون و ارنستو زدیلو رییس جمهوری پیشین مکزیک است

نظرات بینندگان

ارسال نظر