صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

نشنال اینترست:‌ توافق هسته ای خوب

تکمیل فرایند توافق هسته ای برای محدود کردن برنامه هسته ای ایران ،‌ این گزینه را برای هر کس که به این موضوع اهمیت می دهد و به ویژه کنگره آمریکا باز گذارده است تا از فرصت لازم برای پذیرش این توافقنامه یا رد آن بهره مند شود.

کد خبر: 35983

پایگاه اینترنتی نشنال اینترست در گزارشی به قلم پل پیلار تحت عنوان «‌ توافقنامه هسته ای با ایران :‌ یک انتخاب »‌ نوشت :‌
تکمیل فرایند توافق هسته ای برای محدود کردن برنامه هسته ای ایران ،‌ این گزینه را برای هر کس که به این موضوع اهمیت می دهد و به ویژه کنگره آمریکا باز گذارده است تا از فرصت لازم برای پذیرش این توافقنامه یا رد آن بهره مند شود.

 


می توان در این روند عملکرد مذاکره کنندگان را در عمل به وظایف خود در بوته نقد و بررسی قرار داد. می تواند گمانه زنی های بی پایانی در این زمینه صورت داد که چگونه مسائل مختلف در قالب این توافقنامه حل و فصل می شوند. ولی یک پرسش در این میان به شکلی ساده و قابل فهم مطرح است :‌ آیا می شد میان دستیابی به توافق با ایران مانند شکلی که به تازگی اعلام شده است و نیز عدم توافق در خصوص برنامه هسته ای ایران،‌ یکی را انتخاب کرد؟‌
ما در نهایت با انبوهی از لفاظی های آشنا درباره توافق بد و توافق خوب روبرو شده ایم و این عبارت کلیشه ای که :‌ «‌ عدم توافق خیلی بهتر از توافق بد است.«‌

 


مقایسه میان شرایط دستیابی به این توافقنامه و شرایط عدم توافق با ایران دقیقا همان چیزی است که تعیین می کند ایا این توافقنامه ، توافقنامه خوب یا توافقنامه بدی است . یک توافق خوب توافقی است که بهتر از عدم دستیابی به توافق باشد ،‌ و یک توافق بد توافقی است که بدتر از اینها باشد.
این همواره یک آرزو و رویای دست نیافتنی است که دستیابی به یک توافق بهتر از آنچه از دل مذاکرات کنونی بیرون آمده ، امکان پذیر بوده است .

 


ماهیت طولانی این مذاکرات با تمدید های چندین و چند باره که در نهایت در وین پایان یافت ، ثابت می کند امکان توافقی بهتر از این در وین وجود نداشته است. وقوف به این مسئله که به جز ایران و آمریکا ، پنج کشور دیگر نیز در این مذاکرات حضور داشته اند و در میان خود گروه پنج به علاوه یک نیز حتی برخی مذاکرات به دشواری صورت گرفته است ،‌ ایده دستیابی به توافقی بهتر از این را رد می کند.

 


به عبارت دیگر باید به این نکته توجه داشت که هر گونه جایگزینی برای توافق فعلی - به عنوان مثال عدم توافق - به معنای آن خواهد بود که هیچ محدودیتی بر برنامه هسته ای ایران فراتر از تعهدات تهران بر مبنای ان پی تی وجود نخواهد داشت. این بدین معناست که ایران می تواند سانتریفوژهای بیشتری را هر تعداد که بخواهد بچرخاند . این بدین معناست که ایران می تواند راکتورهای هسته ای بیشتری داشته باشد قطع نظر از اینکه چه مقدار پلوتونیوم در این مراکز تولید می شود. این بدین معناست که از سطوح بیسابقه بازرسی و نظارت بین المللی خبری نخواهد بود . این به معنای از دست دادن فرصت اعمال یکی از محدود کننده ترین رژیم های بازرسی خواهد بود که تاکنون کشوری در خصوص اعمال آنها بر برنامه هسته ای خود به مذاکره پرداخته است.
این موضوع آنجا اهمیت پیدا می کند که مخالفان توافق با ایران ادعا می کنند بر چه مسائلی تمرکز دارند و اوضاع وقتی بدتر خواهد شد که آنها به اهداف خود مبنی بر بر هم زدن توافق با ایران دست پیدا کنند .
اگر مشکل مخالفان توافق با ایران این است که به عنوان مثال به ایران اجازه داده شده است تا زیرساختار های بیش از اندازه برای غی سازی اورانیوم داشته باشند ، در صورت توسل به گزینه عدم توافق با ایران این معضل وخیم تر خواهد شد. چرا که در آن صورت ایران خواهد توانست تا زیرساختارهای غنی سازی خود را بدون محدودیت گسترش بخشد. یا اگر مشکل مخالفان توافق با ایران این است که برخی از محدودیت ها بر ضد تهران برای یک دوره ده ساله یا بیشتر الزام آور شده ، در صورت توسل به گزینه عدم توافق این معضل وخیمتر می شد . چون در آن صورت هیچ محدودیت چند ساله یا چند ماهه ای بر این برنامه وجود نداشت.
در این میان طی روزها و هفته های آینده افکار عمومی و کنگره باید به این نکته توجه داشته باشند که گزینه جایگزین به جای توافق کنونی با ایران چه می توانست باشد.
مخالفان توافق باید دلایل و استدلال های منطقی خود را در رد این توافق برای مردم به روشنی شرح دهند. آنها در واقع با این کار خود نه تنها بهترین فرصت را برای تضمین صلح آمیز بودن برنامه هسته ای ایران از بین می برند بلکه محدودیت ها و نظارت های دقیقی را که بر این برنامه اعمال شده است برخواهند چید. آنها باید توضیح دهند که چرا پس از این همه هشدارهای بی پایان درباره فعالیت هسته ای ایران ، از اقدامی حمایت می کنند که موجب خواهد شد این فعالیت ها بدون حد و مرز و بی محابا توسعه پیدا کند.

نظرات بینندگان

ارسال نظر