صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

الحیات:قطارعادی سازی کامل روابط تهران با واشنگتن بعد توافق هسته ای

با امضای توافق هسته ای، حسن روحانی رئیس جمهور ایران به مهمترین وعده انتخاباتی خود به شهروندانش عمل کرده و اوباما نیز به مهمترین «دستاورد» خود رسیده است و به احتمال زیاد دولتش قطار عادی سازی کامل روابط با تهران را، به راه اندازد.

کد خبر: 35982

الحیات نوشت: با امضای توافق هسته ای، حسن روحانی رئیس جمهور ایران به مهمترین وعده انتخاباتی خود به شهروندانش عمل کرده و اوباما نیز به مهمترین «دستاورد» خود رسیده است و به احتمال زیاد دولتش قطار عادی سازی کامل روابط با تهران را، به راه اندازد.

 


پایگاه اینترنتی روزنامه الحیات در شماره امروز خود در گزارشی با اشاره به پایان مذاکرات هسته ای ایران در وین نوشت: پس از گذشت ده سال از سایه انداختن پرونده هسته ای ایران بر پرونده منازعات بین المللی و دغدغه های جهانی و تهدیدهای متقابل میان تهران و اسرائیل و واشنگتن، ایران و شش کشور (پنج کشور عضو دائم شورای امنیت و آلمان) توافقی امضا کردند که «تاریخی» توصیف شده است برای اینکه «جمهوری اسلامی» را به جامعه جهانی باز می گرداند و در عین حال این کشور را در آستانه ورود به مجموعه کشورهای هسته ای تحت نظارت آژانس بین المللی انرژی هسته ای قرار می دهد.

 


به نوشته الحیات، در میان انتظارها برای لغو تحریم های اقتصادی، نفتی وپولی از ایران در همین چند ماه آینده، این توافق زمینه را برای ایران به منظور ادامه تحقیقات هسته ای مهیا می کند و اینکه این کشور بتواند دارائی های بلوکه شده خود را در آمریکا و اروپا که میلیاردها دلار برآورد می شود، باز پس گیرد.
شورای امنیت، توافقی را که مذاکره کنندگان در وین پس از هجده روز سخت و دشوار، به دست آوردند، تصویب خواهد کرد. از سوی دیگر، به هر اندازه که شرط وشروط متقابل در سایه خط قرمزهای دو طرف تشدید شود، این توافق شاهد تهدیداتی در آمریکا مبنی بر توقف آن است.
الحیات با اشاره به اظهارات روز گذشته رئیس جمهور آمریکا و اشاره وی به وتو در صورت مخالفت کنگره با توافق و تماسهای اوباما با فرانسو اولاند، دیوید کامرون، آنگلا مرکل و نتانیاهو و همچنین بازتاب های منطقه ای این رویداد، نوشت: با امضای این توافق حسن روحانی به مهمترین وعده انتخاباتی خود به شهروندانش عمل کرده است. همچنین باراک اوباما نیز مهمترین «دستاورد» سیاست خارجی خود را محقق کرده است و به احتمال زیاد دولتش قطار عادی سازی کامل روابط با تهران را - در صورت اجرای توافق-، پس از قطع روابط بلند مدت از انقلاب سال 1979 و حادثه گروگانگیری در سفارت آمریکا در تهران (لانه جاسوسی)‌، به راه اندازد.
به نوشته این روزنامه، رویترز به نقل از یک مسئول عربستانی که نامی از وی نبرد، نوشت: توافق هسته ای برای منطقه خوب خواهد بود در صورتی که مانع دستیابی تهران به زرادخانه هسته ای شود اما اگر این توافق دست این کشور را برای هرج و مرج در منطقه باز بگذارد، توافق بدی خواهد بود.
در پایان این گزارش همچنین آمده است: الحیات از منابعی اطلاع یافته که احتمال دارد جائزه صلح نوبل به جان کری و محمد جواد ظریف وزرای خارجه آمریکا و ایران داده شود.

نظرات بینندگان

ارسال نظر