صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

مرعشي: بايد تعصب زدايي کنيم!

عضو شوراي مرکزي حزب کارگزاران سازندگي، تعصبات را مانع پيشرفت جامعه دانست و گفت: وظيفه سنگيني بر دوش همه ما و بيشتر بر دوش علماست که تعصب زدايي کنيم.

کد خبر: 3548

ايرنا/ عضو شوراي مرکزي حزب کارگزاران سازندگي، تعصبات را مانع پيشرفت جامعه دانست و گفت: وظيفه سنگيني بر دوش همه ما و بيشتر بر دوش علماست که تعصب زدايي کنيم.

سيد حسين مرعشي عصر پنجشنبه در نشست با فعالان سياسي اصلاح طلب استان کرمان که در آستانه ميلاد پيامبر گرامي اسلام (ص) در کرمان برگزار شد افزود: تعصبات ديني نمي تواند موتور حرکت انسان باشد.

وي بيان کرد: اساسا يکي از سخت ترين موضوعات اين است که هيچ وقت براي انسان ها آزمون ها تمام نمي شود حال هر کسي که باشيم يا در هر سطحي از دانش، فضيلت يا خدمت قرار داشته باشيم.

وي گفت: پيامبر (ص) براي اتمام مکارم اخلاق مبعوث شده نه براي محاسن اخلاق ولي جهان اسلام در جنگ هاي فرقه اي که نتيجه اش مشخص نيست، مي سوزد.

نماينده ادوار کرمان در مجلس شوراي اسلامي افزود: امروز مي بينيم که بيش از 90 درصد نا امني ها در سرزمين هاي اسلامي است و راهي جز برگشت به اصول و اخلاق نيست.

وي گفت: خداوند انسان را خلق کرده و به نوع انسان کرامت داده است و چگونه مي شود کسي براحتي بتواند در مورد کشتن و ريختن خون انسان ها تصميم بگيرد.

مرعشي تاکيد کرد: مادام که با تعصبات ديني به يکديگر نگاه کنيم وضع همين خواهد بود.

وي افزود: در خانواده انقلاب هم همين وضع است و به محض اينکه کوچکترين نقد و نظري داشته باشيم متهم مي شويم و انگار قرار بوده که انسان ها قالبي ساخته شوند.

عضو ارشد حزب کارگزاران سازندگي گفت: هيچ دو نفري مانند هم آفريده نشده اند و انسان ها در سيرت و صورت با هم متفاوت هستند.

وي بيان کرد: با رسميت شناختن اين تفاوت ها بايد زندگي مشترک انسان ها را داشته باشيم.

مرعشي افزود: مگر مي شود با يک ديدگاه و تفکر کارها را جلو برد؟ انسان ها متفاوت و محترم هستند.

وي گفت: آيت الله هاشمي رفسنجاني در آخرين نماز جمعه گفتند مگر ما مي توانيم اگر مردم نخواستند بر آنها حکومت کنيم.

وي اظهار کرد: کدام يک از امامان براي حکومت بر مردم شمشير کشيدند و اينها براي ما حجت نيست؟

استاندار اسبق کرمان افزود: وقتي اين منابع بزرگ و اين مردم خوب را داريم که اين همه بي کفايتي را ديدند ولي باز هم همکاري و کمک مي کنند پس درست با هم رفتار کنيم و در فضايي مسالمت آميز و با تدابير و اخلاق پش برويم.

وي گفت: اين و آن را متهم به فتنه کردن چه ثمري دارد و بگوييم يکي راس فتنه و يکي عامل فتنه است.

مرعشي تاکيد کرد: بايد نوع انسان ها را محترم بشمريم و از پيامبر اسلام (ص) و ائمه اطهار (ع) درس بگيريم.

وي گفت: مقام معظم رهبري در انتخابات گذشته فرمودند حتي آنها هم که مخالف نظام هستند به خاطر ايران بيايند در انتخابات شرکت کنند ولي برخي مي گويند بياييد شرکت کنيد ولي حق انتخاب شما را تا اندازه اي که لازم باشد محدود مي کنيم.

وي افزود: مطمئنا در مورد حوادث سال 88 اختلاف نظرهايي وجود داشته است و کسي نمي تواند آن اختلاف نظرها را منکر باشد ولي در تبعيت از مقام معظم رهبري حکم مي کند که وقتي گفتند اينجا تمام، تمام شود.

مرعشي خاطرنشان کرد: اين بدان معنا نيست که ما نظراتمان، تحليل مان، اشتباهات در حمايت بي حد و حصر از آقاي احمدي نژاد يا ظلم هاي را که وي به جمهوري اسلامي کرده فراموش کرديم.

وي گفت: قرار نيست کساني را که سياست ها، تدبيرها و زد و بندهايشان اين همه مفاسد براي کشور به وجود آورده فراموش کنيم و حالا بيايند بگويند که چرا شما معترض هستيد؟ ما براي اعتراض مان سند داشتيم و تا جايي جلو رفتيم و وقتي رهبري تصميم گرفتند سکوت کنيم سکوت کرديم و معناي اين کار بدهکاري نيست يا اين که بصيرت نداشتيم.

عضو حزب کارگزاران سازندگي افزود: در سفري با آقاي زادسر (نماينده ادوار مردم جيرفت در مجلس شوراي اسلامي) با هم بوديم ايشان به من گفت که شما چرا به احمدي نژاد انتقاد مي کنيد؟ و من گفتم اگر اين از ما خلاص شود به رهبري شورش مي کند.

وي گفت: گذشته اش را نگاه کن و آينده اش را تدبير کن، احمدي نژاد استاندار هاشمي بود اگر اصالت داشت به آقاي هاشمي توهين نمي کرد.

مرعشي افزود: وقتي احمدي نژاد مي خواست مشايي را معاون اول کند ولي رهبري نامه داد و او قهر کرد به آقاي زادسر گفتم حالا ديديد.

وي گفت: ما از تشخيص، تحليل و حق مان گذشتيم و شعار عليه ما دادند ولي به اين معنا نيست که بدهکار باشيم، طلبکار هم نيستيم.

وي ادامه داد: براي اعتلاي ايران و دين بياييد با هم رقابت کنيم.

نماينده ادوار مردم کرمان در مجلس شوراي اسلامي گفت: اطراف ما اتفاقات مهمي روي مي دهد مانند عراق که براي روزي 11 ميليون بشکه نفت سرمايه گذاري مي کند.

وي اظهار کرد: وقتي نفت 100 دلار شد همه کشورها سرمايه گذاري کردند ولي ما نکرديم چرا؟ و چه کسي جواب فقر آينده بچه هاي شيعه ما را مي دهد؟

وي گفت: به جاي متهم کردن ديگران بياييد جواب دهيد.

مرعشي ادامه داد: بحث ما بحث خدا و پيغمبر نيست و بياييد جواب دهيد و اگر ما خطايي کرديم جواب مي دهيم.

وي گفت: نمي توانم بفهمم که کسي از عمق وجود شيعه باشد و نفهمد امروز که سياست مداران آمريکايي به خطاي استراتژيک خود در مورد منطقه ما پي برده اند از اين فرصت براي حل مسايل ايران شيعي استفاده نکند.

استاندار اسبق کرمان افزود: سال ها به درست يا غلط سيبل غربي ها شديم.

وي بيان کرد: رشد اقتصادي پايين و تورم بالا حق اين مملکت و مردم نيست، اين مردم چون به امام اعتماد کردند چون طرفدار رهبري و شيعه هستند، چون حکومت شان مي خواهد بر مبناي فقه اهل بيت باشد حق شان اين نيست.

وي گفت: هميشه مي گفتيم مي شود عرب هاي خليج فارس خطايي بکنند و بشوند سيبل غرب که با وجود طالبان، القاعده و داعش شد و اين تفاوت فرهنگ و فقه ما را با سلفي گري و تعصب هاي خشک مذهبي را نشان داد و دنيا متوجه موضوع شد.

وي اضافه کرد: مردم در مقابل خطاهاي شما خطاي مشابهي نکردند و گذشت کردند و فرد ديگري را انتخاب کردند و اين فرد (رييس جمهوري) مي خواهد مشکلات مردم را حل کند چرا درک نمي کنيم و قدر نمي دانيم؟چرا دستش را باز نمي گذاريم؟

مرعشي گفت: ولي دوستان به جاي جواب دادن به اين سمت مي روند که کساني اين چراها را مطرح مي کنند، نباشند.

وي افزود: با وجود همه کاستي ها و کمبود ها ما مسوولانه، خردمندانه و دلسوزانه با هم متحد خواهيم ماند و رابطه مان با مردم قوي خواهد بود.

نظرات بینندگان

ارسال نظر