صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

کارشناس روس؛

واشنگتن به دنبال حل موضوع هسته‌ای ایران نیست

کارشناس سیاسی روس معتقد است که آمریکا حل مثبت موضوع هسته‌ای ایران را نمی‌خواهد چرا که توافق با ایران منجر به تقویت هرچه بیشتر این کشور در مسائل بین‌المللی خواهد شد.

کد خبر: 35433

زمان/ «الکساندر کنیازف» کارشناس سیاسی روس نتایج مذاکرات هسته‌ای وین را قابل پیش‌بینی دانست و گفت: آمریکا مخالف پیدا کردن راه‌حل برای این بحث می‌باشد.  

وی با اشاره به سابقه این مذاکرات، بیان کرد: ناکارآمدی مذاکرات هسته‌ای و لغو تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران زمانی که در سال 2006 چین، روسیه و آمریکا به مذاکرات کشورهای سه‌گانه اروپایی پیوستند، قابل پیش بینی بود. هیچ گونه مذاکراتی روی یک موضوع جداگانه نمی‌تواند بیش از یک دهه ادامه داشته باشد و پبش آمدن چنین وضعیتی نشان می‌دهد که حداقل یکی از طرف‌ها به دنبال دستیابی به نتایج قابل قبول نیست.

 

کارشناس روس ادامه داد: البته منظور آمریکاست که از همان ابتدا نه به دنبال توافق بلکه واداشتن جمهوری اسلامی به پذیرش تصمیماتی بود که به نفع واشنگتن تمام شود.

کنیازف ادامه داد: علت اصلی نیز وجود برنامه هسته‌ای ایران نیست بلکه آمریکا می‌خواهد از آن به عنوان بهانه‌ مناسب به صورت بلندمدت استفاده کند و به اصطلاح فضای پیرامون جمهوری اسلامی را همیشه داغ نگاه دارند.

 

وی گفت: بدون شک علت اصلی چیز دیگری است. آمریکا می‌خواهد بر منابع، ارتباطات و بازارهای عمده جهان کنترل داشته باشد. گذشته از آن سیاست خارجی واشنگتن طی دهه‌های اخیر نشان می‌دهد که این کشور نه‌تنها به دنبال مدیریت فرآیندهای است که در حوزه روابط بین‌الملل (حتی در مناطق خارج از محدوده منافع ملی آمریکا) رخ می‌دهند بلکه می‌خواهد بر روندهای داخلی بیشتر کشورهای دنیا نیز به صورت مستقیم تاثیر گذارد.

 

ایران مانع سلطه آمریکا بر جهان

این کارشناس سیاسی روس با تاکید بر نقش استثنایی ایران در مقابله با منافع نامشروع آمریکا، اظهار داشت: جمهوری اسلامی، آمریکا را خوب شناخته و با داشتن موضع قاطع علیه مداخله در امور داخلی و ناروا دانستن هر نوع اقدام برای محدود کردن منافع ملی خود در حوزه سیاست خارجی، برای هژمونی آمریکایی به یک مانع جدی تبدیل شده است.

 

کنیازف ادامه داد: در عین حال این موضوع آزمایش و امتحان جدی برای دیپلماسی ایران نیز می‌باشد که با وجود تقریبا تنهایی خود باز هم از عهده اجرای آن به شایستگی بر آمده است.

 

کارشناس روس گفت: در واقع باید به این نکته اشاره داشت که در مراحل پایانی، مذاکرات از چارچوب «1+5» خارج و وارد چارچوب «ایران - آمریکا» شد که رفتار منفعلانه دیگر کشورها در این مذاکرات از جمله روسیه و چین در عمل آنها را در موقعیت ناظر قرار داده است.

 

وی ادامه داد: علاوه بر آن اقدامات فعال روسیه و چین در چارچوب اجلاس سران سازمان همکاری‌های شانگهای و بحث گسترش این سازمان تا حدود زیادی از اهمیت مذاکرات هسته‌ای ایران برای مسکو و پکن کم کرده است.

 

به اعتقاد کنیازف، استدلال روسیه و چین در خصوص وجود تحریم‌ها علیه ایران به عنوان مانع ورود آن به سازمان همکاری‌های شانگهای این موضوع را بیشتر تائید می‌کند. ضمنا این شرایط که کشور قرار گرفته تحت تحریم‌های بین‌المللی نمی‌تواند عضو سازمان همکاری‌های شانگهای باشد، به طور جدی به وجهه این سازمان لطمه می‌زند. چنانچه این محدودیت از بین برداشته می‌شد، می‌توانست معنای حمایت قابل توجهی از ایران در مذاکرات وین را داشته باشد.

 

وی ادامه داد: این بحث تا حد زیادی موجب تضعیف مواضع سازمان همکاری‌های شانگهای و همچنین روسیه و چین خواهد شد. برای ایران نتیجه‌ای را که از قبل رهبر جمهوری اسلامی گرفته بودند، از اهمیت بالایی برخوردار می‌باشد: اگر در زمان تعیین‌شده توافق امضا نشود، دنیا به آخر نمی‌رسد.

 

بنابه اعتقاد کنیازف، ایران بار دیگر ثابت کرد که بدون حمایت‌های جدی خارجی نیز توان دفاع از منافع ملی خود را دارد. از سوی دیگر مذاکرات وین این واقعیت را بار دیگر برجسته کرد که حل و فصل واقعی موضوع برنامه هسته‌ای ایران در دستور کار آمریکا و کشورهای اقمارش قرار ندارد.

 

کارشناس روس در ادامه عنوان کرد: حل این موضوع با در نظر گرفتن منافع ایران برای دکترین و مفاهیم سیاست خارجی آمریکا به معنای چالش جدی است زیرا از این به بعد واشنگتن مجبور خواهد بود تا در یک سری از مسائل بین‌المللی مانند خاورنزدیک و میانه، افغانستان و... ملاحظات ایران را داشته باشد که فعلا چنین برنامه‌ای هیچ نوع همسویی با منافع «کاخ سفید» را ندارد.

 

وی ادامه داد: به نفع سیاست خارجی فعلی آمریکاست تا جمهوری اسلامی در وضعیت قبلی و با سیمای «دشمن» باقی بماند. برای درک این موضوع لازم نیست تلاش زیادی صورت بگیرد چرا که مذاکرات وین چون آیینه این حقیقت را به نمایش گذاشته است./فارس

 

نظرات بینندگان

ارسال نظر