صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

گزارش کامل از همایش اصولگرايان

پنجمين نشست همگرايي اصولگرايان صبح امروز پنج‌شنبه از سوي شوراي همگرايي اصولگرايان در سالن اجتماعات مصلي امام خميني (ره) برگزار شد.

کد خبر: 3448

فارس / پنجمين نشست همگرايي اصولگرايان صبح امروز پنج‌شنبه از سوي شوراي همگرايي اصولگرايان در سالن اجتماعات مصلي امام خميني (ره) برگزار شد.

پنجمين نشست همگرايي اصولگرايان صبح امروز پنج‌شنبه از سوي شوراي همگرايي اصولگرايان در سالن اجتماعات مصلي امام خميني (ره) برگزار شد.

در اين همايش حجت‌الاسلام سيدرضا تقوي، غلامعلي حدادعادل، اسماعيل کوثري، حسين فدايي، سيدمحمد حسيني، مصطفي محمدنجار، غلامرضا خواجه سروي، حسين طلا، حجت‌الاسلام حسين ابراهيمي، اسدالله بادامچيان، محمدنبي حبيبي، سيدحسين نقوي حسيني، محمدحسن غفوري‌فرد، مرتضي تمدن، سعيدلو، محمدرضا باهنر، محسن کوهکن، حجت‌الاسلام موسي قرباني، صادق خليليان، فاطمه آليا، کريمي اصفهاني، حسين الله‌کرم، اميري‌فر، محمدمهدي زاهدي، حميدرضا ترقي و شهاب‌الدين صدر حضور داشتند.

دفاع از حقوق هسته‌اي و تعداد سانتريفيوژها دفاع از استقلال کشور است/اساس ما بايد پيروزي اصولگرايي باشد
غلامعلي حدادعادل رئيس فراکسيون اصولگرايان مجلس که صبح امروز (پنجشنبه) در همايش همگرايي اصولگرايان در سالن اجتماعات مصلي تهران برگزار شد، اظهارداشت:‌ بنده طبق استنباط از روند امور و برخي افکار تصور مي‌کنم که دو نگرش،‌ بينش و روش در جامعه ما وجود دارد که مي‌توان اين نگرش را به صورت خلاصه بيان کرد.

وي افزود: عده‌اي بر اين باورند که انقلاب حرکتي بوده که در سال 57 شروع و امروز به اتمام رسيده است. بنابراين ديگر چيزي به عنوان تداوم انقلاب وجود ندارد و بايد به سراغ عادي‌کردن امور برويم.

رئيس فراکسيون اصولگرايان مجلس اضافه کرد: اين نگرش همچنين اعتقاد دارد که حرف‌هاي زمان انقلاب مربوط به همان سال‌ها بوده و تکرار و اصرار بر آنها ضرورتي ندارد و بايد آن را رها کنيم.

حدادعادل افزود: اين نگرش و بينش‌ها شايد به صراحت در مرامنامه‌هاي حزبي اين طيف وجود نداشته باشد اما گفتارها و رفتارهاي آنان همين خط را براي استنباط ترسيم مي‌کند.

وي ادامه داد:‌ طرفداران اين بينش و نگرش مي‌گويند بايد نسبت به غرب که ما برخي از آنان را استکبار مي‌دانيم خوشبين بود؛ آنها همچنين معتقدند که يک فضاي بين‌المللي وجود دارد و اين فضا توسط آمريکا مديريت مي‌شود بنابراين ما بايد در اين باشگاه قدرت بين‌المللي کرسي و جا پيدا کنيم و با اين قدرت بين‌المللي دادوستد کنيم، هنجارهاي حاکم را بپذيريم، همراه بشويم و در مقابل اين هنجارها تمکين و خودمان را به دردسر نيندازيم.

حدادعادل با بيان اينکه نظر طرفداران طيف اول براي اصرار بر قضيه فلسطين با اين روش مغايرت دارد،‌ گفت: آنان مي‌گويند اين همه کشور است و چه کار داريد که بگوييد با رژيم صهيونيستي مخالفيم. بايد مثل بقيه کشورهاي دنيا باشيم.

وي عمق نگرش و بينش طيف نخست را در نگارش کتاب برنامه چهارم توسعه عنوان کرد و گفت: هرچند اين کتاب بعد از اعتراضات جمع شد اما ما بايد اين کتاب را با هزينه خود مجددا چاپ و به دست اصولگراها برسانيم تا بخوانند و ببينند که در سرتاسر نگارش اين کتاب حتي کلمه‌اي از انقلاب موجود نيست و فقط از اين باب سخن آورده شده بايد به نظامات بين‌المللي بپيونديم و آنان را قبول کنيم.

نماينده مردم تهران در مجلس ادامه داد: هر چند اين نگرش حالا به صورت نظريه درآمده، تئوريزه شده و در روزنامه‌هاي جاري نيز وجود دارد اما من اين دغدغه‌ها را در کلمات رهبري در ديداري که خرداد سال 92 با ايشان داشتيم ايشان گفتند که به نمايندگان اين مطلب را منتقل کنيد که فکر نکنند انقلاب تمام شده و بايد آرمان‌گرايي و شعار انقلاب را کنار بگذاريم.

حدادعادل به خصوصيات نگرش و بينش دوم يعني نگرش و بينش مقابل نگرش نخست پرداخت و گفت: اين نگرش معتقدند که انقلاب يک فرايند اتفاقي نبوده که تمام شده باشد بلکه يک فرايند و يک فلسفه دائمي دارد و شعار انقلاب، آزادي،‌ جمهوري اسلامي مجسم است.

حدادعادل با تأکيد بر اينکه ما بايد به استقلال کشور در همه دوره‌ها بينديشيم، تصريح کرد: براي اين استقلال يک روز در جبهه‌ها و در مقابل صدام بعثي در حال دفاع بايد بود و يک روز هم اصرار بر سر حقوق حقه ملت ايران در استفاده از انرژي هسته‌اي و داشتن سانتريفيوژ؛ اين استقلال بايد همواره محفوظ بماند.

وي ادامه داد: رهبري تأکيد دارد که اگر در جمهوري اسلامي ذره‌اي عقب‌نشيني براي مخالفت با استکبار وجود داشته باشد استکبار به هيچ عقب‌نشيني قانع نخواهد شد بنابراين همه بدانيم که انقلاب تمام نشده است بلکه استقلال، آزادي، جمهوري اسلامي يک امر دائمي است و داراي درجات است و ما بايد براي رسيدن به درجات بالاتر تلاش کنيم.

حدادعادل با تأکيد بر اينکه انقلاب داراي اصول است و ما با اين اصول وداع نمي‌کنيم، تصريح کرد: اين اصول توسط امام راحل پايه‌گذاري شده و آن عزيز سفرکرده راه را نشان داده‌اند و رهبري معظم انقلاب نيز امروز در اين مسير سير مي‌کنند و به پيش مي‌روند.

رئيس مجلس هفتم به اين جمله امام راحل مبني بر اينکه يک موي کوخ نشينان را بر کاخ نشينان ترجيح مي‌‌دهم اشاره کرد و گفت: اين سخن امام(ره) يک اصل اسلامي است و همان نامه اميرالمومنين (ع) به مالک اشتر است ما اين اصول را نبايد فراموش کنيم چراکه آن اسلامي که امام(ره) به ما معرفي کرد و با آن توده‌هاي مردم را جذب و شاه را سرنگون کرد آن اسلامي نبود که ما بزرگي و عظمت خود را در آن بدانيم که چرا کشورمان شبيه کشور شيخ‌نشينان عربي نشده است.

حدادعادل به شاخص‌هاي مشخص شده توسط مقام معظم رهبري براي اصولگرايي اشاره و اظهار کرد: رهبري 9 شاخص را براي اصولگرايي عنوان کردند که ما بايد اين شاخص‌ها را بخوانيم و پيش رو بگذاريم. البته ممکن است اين شاخص‌ها به فراخور زمان زيادتر شود مثلا اقتصاد مقاومتي از شاخص‌هايي است که به فهرست شاخصه‌هاي اصولگرايي اضافه شده است.

وي ايمان، اخلاق اسلامي، اعتقاد به حکومت اسلامي، تلاش براي برپايي حکومت اسلامي، تکيه نکردن به بيگانه، حق‌طلبي، اعتقاد به خدا، اعتماد به مردم و تلاش براي توصيه علم و جهاد علمي از شاخصه‌هايي دانست که توسط مقام معظم رهبري براي اصولگرايي تعيين شده است.

اين فعال سياسي اصولگرا خاطرنشان کرد: اگر در عالم تبليغات کسي اسم اين اعتقادات و شاخصه‌ها را افراطي‌گري بداند ما از ميدان بيرون نمي‌رويم چرا که ما اينها را از انقلاب گرفته‌ايم و اسم آنها را افراط نمي‌‌گذاريم.

حدادعادل تأکيد کرد: افراط در تفکر نيست افراط و تفريط در شيوه عمل است.

وي ادامه داد: مردم صداقت بي‌صداقتي را از روي تبليغات تشخيص نميدهند مردم ايران هوشي دارند که ممکن است که براي يکسال و دو سال گرفتار تبليغات شوند اما آرام آرام مي‌دانند که چه کسي چه مي‌گويد.

حداد عادل به حماسه 9 دي اشاره و تصريح کرد: 9 دي جلو‌ه‌اي از داوري و قضاوت مردم و برهاني بود بر فهم و بصيرت؛ مردم در سال 88 ديدند که زير آن حرف‌هاي قشنگ قشنگ آن افراد چه مقاصد زشتي پنهان است.

حداد عادل ادامه داد: در سال 76 تا 84 همه ديديم که آنها چقدر حرف‌هاي زيبا زدند و رفتارهاي زشت از خود نشان دادند آنقدر اين کشور دچار جدل و جدال شد که مردم در سال 84 به آن فصل آلوده و در هم و برهم که خسته‌اشان کرده بود واکنش نشان دادند.

رئيس فراکسيون اصولگرايان مجلس خاطر نشان کرد:‌امروز کساني که قدرت، مطبوعات و تريبون دارند اگر آن رفتارهاي دوره‌هاي گذشته اتخاذ کنند مطمئن باشند با تجربييان که مردم در آن دو دوره داشته‌اند زودتر تصميم مي‌گيرد.

به گفته حداد عادل جنجال‌آفريني‌هاي سال‌هاي قبل دوباره با تيترها و مقاله‌هايي دو مرتبه تکرار مي‌شود. اما بايد آنان مطمئن باشند که مردم با تجربه‌اي که دارند عکس‌العمل نشان خواهند داشت.

وي خطاب به اصولگرايان گفت:‌ اصولگرايان بايد با درک عميق و درک شرايط، وحدت داشته باشند چرا که امروز شرايط کشور با گذشته فرق کرده است يعني عواملي که ما روي ميز داشتم و بر اساس آن تصميم گرفتيم با گذشته متفاوت است و ما بايد تصميمي بر اساس شرايط امروز بگيريم.

رئيس فراکسيون اصولگرايان مجلس با تأکيد بر اينکه بناي کار ما در انتخابات مجلس آينده بايد پيروزي اصولگرايي باشد، گفت: نبايد به اين فکر کنيم که پيروزي بايد از آن تشکل،‌بنده يا فلان شخصي که در آن تشکل عضو است باشد. اگر ما وارد وحدت شده‌ايم و از وحدت صحبت مي‌کنيم بايد اساسمان پيروزي اصولگرايي باشد.

حدادعادل ادامه داد:‌اگر به اين فکر کنيم که اعضاي تشکل ما بيشتر به مجلس رفته يا آن تشکل قطعا نتيجه نخواهيم گرفت. چرا که در انتخابات رفاقت و دلبستگي به تشکلي خاص و ربط دادن موضوعات به عضويت نبايد اصل قرار گيرد.
برخي با حاشيه‌سازي براي دولت مي‌خواهند متن را تحت‌ الشعاع قرار دهند/فعلا قصد ليست‌دهي نداريم
غلامعلي حدادعادل عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام در حاشيه همايش همگرايي اصولگرايان درباره جريان نفوذي که سعي دارد براي دولت ايجاد حاشيه کند به خبرنگار فارس، گفت: بنده احتياجي نمي‌بينم که براي اداره کشور هر روز يک حرف بزنيم يا مطلبي بنويسيم که باعث بگو مگو و تشويش اذهان عمومي شود و وقت مردم به مناقشه برود لذا معتقدم مراد رهبر معظم انقلاب از پرهيز کردن از حاشيه‌سازها همين امر بوده است.

حدادعادل درباره حاشيه‌سازي اين جريان نفوذي براي دولت، خاطرنشان کرد: بديهي است کساني مي‌خواهند با ايجاد حاشيه و مزاحمت، متن را تحت شعاع قرار دهند.

نماينده مردم تهران در مجلس درباره صحبت رئيس‌جمهور مبني بر اينکه آرمان ما ربطي به سانتريفيوژ ندارد، به يکي ديگر از خبرنگاران پاسخ داد: تحليل هر کسي مبتني بر مبناي فکري اوست.

وي درباره اينکه چرا اصولگرايان همايش انتخاباتي زودهنگام برگزار مي‌کنند، اظهارداشت: ما بر روي اصول تأکيد داريم و به وحدت دعوت مي‌کنيم از اين رو نمي‌خواهيم فهرست بدهيم و اين اقدامات در واقع به عنوان مقدمات است.

وي در پاسخ به اين پرسش که آيا فکر نمي‌کنيد جلسات همگرايي زود برگزار شده است، گفت:‌ ما بر روي اصول تأکيد مي‌کنيم و همه را به وحدت دعوت مي‌کنيم بنابراين فعلا نمي‌خواهيم ليست بدهيم و اين نشست‌ها مقدمه کار است.

حدادعادل در مورد احتمال حضور احمدي‌نژاد در انتخابات مجلس دهم اظهار بي‌اطلاعي کرد و در پاسخ به اين پرسش مبني بر اينکه گفته مي‌شود آقاي جليلي در مقابل لاريجاني براي انتخابات آينده قرار دارد، گفت:‌ همانطور که گفتم من نگراني‌ام به دليل همين شايعه‌سازي‌ها و حاشيه‌سازي‌ها است چرا که کشور را به همان سال 76 تا 84 مي‌برند که در اين صورت سبب دلزدگي مردم از جريان موجود مي‌شود.

رئيس فراکسيون اصولگرايان در پاسخ به اين پرسش که شما امروز در سخنان‌تان گفتيد هدف ما بايد پيروزي جريان اصولگرا باشد نه يک تشکل خاص آيا تشکل مدنظر شما همان تشکل پايداري است، گفت:‌ خطاب من به همه تشکل‌ها و همه احزاب است و خطاب من هيچ تشکل خاصي نيست.

وي در پاسخ به پرسشي بر اين اساس که مسائل امروز در مورد جريان اصولگرايي آيا شامل احمدي‌نژاد هم مي شود يا خير، گفت:‌اول بايد ديد آقاي احمدي‌نژاد اصولگرا است يا خير، آيا شما تا به حال شنيده‌ايد که آقاي احمدي‌نژاد بگويد من اصولگرا هستم.

حدادعادل در واکنش به پرسش خبرنگاري مبني بر اينکه اما جريان اصولگرا با تمام وجود در سال 84 و 88 از احمدي‌نژاد حمايت کرد گفت:‌ بله حمايت کردند و مخالفت هم کردند چرا که وقتي ديديم رفتارش متفاوت شده به مخالفت با وي پرداختيم. از همه منتقدتر من بودم که در قضيه رياست مجلس اگر موافق بودم آن مخالفت‌ها با من نمي‌شد.
اصولگرايي حزب نيست جريان مربوط به انقلاب و ولايت‌فقيه است

حجت‌الاسلام سيدرضا تقوي عضو جامعه روحانيت مبارز در همايش همگرايي اصولگرايان که صبح امروز (پنج‌شنبه) برگزار شد، با بيان اينکه اصولگرايي حزب نيست، بلکه جريان مربوط به انقلاب و ولايت‌فقيه است، اظهارداشت: اصولگرايي همه احزاب اصولگرا را زير چتر خود مي‌آورد و ماوراي احزاب حرکت مي‌کند.

وي ادامه داد: اصولگرايي معتقد است کشور بايد بر اساس ارزش‌ها اداره شود؛ ما يک جريان حمايت از نظام راه‌ انداخته‌ايم و در اين مسير دست همه مؤمنين را به گرمي مي‌فشاريم.

عضو جامعه روحانيت مبارز با بيان اينکه اصل بايد بر گفت‌وگو باشد نه منازعه، افزود:‌ از اين رو قهر راه‌حل مناسبي نبوده و انسداد مي‌آورد؛ از اين رو سياست‌ورزي هنر کار با مخالف است و اگر اين ويژگي را نداريم بايد از سياست خداحافظي کنيم.

حجت‌الاسلام تقوي با بيان اينکه در نقد نبايد از اخلاق و قانون عبور کنيم، افزود: همواره بايد منافع ملي را بر منافع جناحي ترجيح دهيم.

بايد نسبت به رفتار و سخنان حاشيه‌ساز دقت بيشتري داشت/فرافکني در شأن مسئولان نيست

محمدرضا باهنر دبيرکل جبهه پيروان خط امام و رهبري صبح امروز (پنجشنبه) در حاشيه سلسله همايش‌هاي همگرايي اصولگرايان که در سالن اجتماعات مصلي تهران برگزار شد،‌ اظهارداشت: همه ما نيازمند تذکرات و راهنمايي مقام معظم رهبري در همه زمينه‌ها هستيم.

وي افزود: امروز همه به وحدت و همدلي نياز داريم تا بتوانيم به کمک هم از مشکلات عبور کنيم و فرافکني‌هايي که در بعضي صحبت‌ها پيدا مي‌شود در شأن مسئولان نيست.

دبيرکل جبهه پيروان خط امام و رهبري با تأکيد بر اينکه همه بايد دست به دست هم بدهيم، خاطرنشان کرد: وظيفه خطيري بر عهده داريم و تا به امروز نيز کمک خداوند در همه جا ديده شده است؛ ما نيز بايد اين شأن را داشته باشيم و اين وظيفه را خوب عمل کنيم.

باهنر ادامه داد: بايد دقت شود گاه‌گاهي سخنان و رفتارهايي که سبب حاشيه‌سازي مي‌شود و مي‌تواند حاشيه ايجاد کند و ما را از اصول فاصله دهد و حتي مي‌تواند بهانه به دست اختلاف‌‌افکنان بدهد، در صحبت و رفتارهايمان اتخاذ نکنيم.

وي در مورد رفراندوم که چندي پيش از سوي رئيس جمهور مطرح شد نيز گفت:‌ اين موضوع را از خود دولتي‌ها بپرسيد.

دبيرکل جبهه پيروان خط امام و رهبري همچنين در مورد همکاري تشکل سياسي متبوع خود با جبهه پايداري بيان کرد: همکاري ما با جبهه پايداري غيرممکن نيست و در حال صحبت کردن هستيم.

وحدت اصولگرايان امري قطعي است/بايد در مسير همگرايي از شعار فاصله گرفت/خط‌کشي بين اصولگرايان آفت اين جريان است

آيت‌الله سيداحمد علم‌الهدي عضو مجلس خبرگان رهبري با حضور در پنجمين همايش همگرايي اصولگرايان که صبح امروز پنج‌شنبه در سالن اجتماعات مصلي امام خميني (ره) برگزار شد با اشاره به تقارن ميلاد پيامبر (ص) و امام صادق (ع) اظهار داشت: اين تقارن براي ما بيانگر يک حقيقت است و ذات مقدس پروردگار بسياري از واقعيات را در قالب جريانات تکويني به خلائق اعلام مي‌کند.

آيت‌الله علم‌الهدي ادامه داد: ولايت پيامبر (ص) در يک سلسله تحولات تکويني صورت گرفت و از سوي ديگر ماهيت مکتب پيامبر (ص) و اسلام ناب در پرتو تعاليم امام صادق (ع) است.

عضو مجلس خبرگان رهبري تصريح کرد: تمام جرياناتي که در زمان بني‌اميه و بني‌عباس به قدرت‌ رسيدند تلاش‌شان براي براندازي اهل بيت (ع) متمرکز بود.

وي با اشاره به مظلوميت اهل بيت (ع) خاطرنشان کرد: 240 سال يعني دو قرن و نيم محور سياسي اجتماعي امت اسلام منحصر به سرکوب‌گري تبار پيغمبر (ص) شد تا آن نقطه اسلام ناب حاکميت پيدا نکند اما اين آرمان عظيم اسلامي که در واقع حاکميت اسلام بود بعد از گذشته 14 قرن با انقلاب اسلامي در دنيا متبلور شد.

آيت‌الله علم‌الهدي خاطرنشان کرد:‌ ما انقلاب اسلامي را يک دگرگوني براي سرنگون کردن نظام شاهنشاهي، بنيان‌گذاري نظام عادلانه مردم سالاري، حاکم کردن مؤمنان صالح در سرنوشت مردم نمي‌دانيم بلکه انقلاب اسلامي تحقق يک آرمان عظيم اسلامي بود که دو قرن و نيم سرکوب شده بود.

عضو مجلس خبرگان رهبري با تأکيد براينکه آرمان‌هاي اسلام ناب در افق اين انقلاب تحقق يافت، يادآور شد: آرمان عاشورا، آرمان امام هشتم و آرمان تشکيلات‌سازي امام هادي، امام حسن عسگري و همچنين آرمان دانشگاه 4 هزار نفري امام صادق (ع) در انقلاب اسلامي متجلي و به دست فرزند برومند آنها يعني امام بزرگوار به پيروزي رسيد.

وي با تأکيد براينکه انقلاب اسلامي با جريان نفاق در دنياي اسلام و جريان الحاد و کفر در جبهه استکبار مبارزه مي‌کند، گفت: جريان اجتماعي پاسدار اين واقعيت جرياني به اسلام اصولگرايي و ولايت‌گرايي و مسئله اصلي آنها ولايت است.

آيت‌الله علم‌الهدي تأکيد کرد: بنابراين حرکت‌ها بايد به حاکميت معصوم چهاردهم بينجامد و هدف اين تبار اجتماعي يعني اصولگرايان بايد پيش بردن اين هدف باشد لذا هرکس که اين را پذيرفته و به آن معتقد است اصولگرا محسوب مي‌شود و در حزب و تشکلي که باشد تفاوت ندارد.

عضو مجلس خبرگان رهبري با بيان اينکه استراتژي ما از تعاليم اهل بيت اخذ شده است يادآور شد: مجموعه تعاليم رهبري و امام بزرگوار مبتني بر مبادي روايي، حديثي و قرآني است.

وي با تشريح استراتژي‌هاي اهل بيت در مقابله با دشمن اظهار داشت: روش و استراتژي حرکت ائمه آنجا که فشار دشمن زياد مي‌شد و جريانات ولايت‌ستيز با توان بيشتري به عرصه مي‌آمدند اين بود که مردم و شيعيان را منسجم مي‌کردند و در دوره امامين عسگريين تشکيلات‌سازي و منسجم کردن به يک نقطه در برابر حرکات تند ولايت‌ستيزانه تبديل شد.

آيت‌الله علم‌الهدي بر همين اساس تأکيد کرد: بنابراين راهبرد ما در حرکت دفاع از خط اهل بيت و انقلاب اسلامي مسئله انسجام و همگرايي است.

امام جمعه مشهد با بيان اينکه انسجام و همگرايي داراي سه عنصر است به تشريح عنصر اول يعني ظرفيت و امکانات جريان ولايت‌مدار و جبهه ولايي پرداخت و گفت: اين جريان به تمام معنا اصولگرا است و اکثريت جامعه ما متدين هستند که پاي کار نظام و انقلاب مي‌آيند لذا ظرفيت اجتماعي ما بالاترين است.

وي عنصر دوم را مسئله وحدت و اصل همگرايي برشمرد و خاطرنشان کرد: ما بايد در مسئله وحدت واقع‌گرا باشيم و از شعار بيرون بياييم چرا که وحدت اصولگرايان يک امر قطعي و فطري محسوب مي‌شود.

آيت‌الله علم‌الهدي تأکيد کرد: ما چه از يکديگر گله داشته باشيم يا نه يکي هستيم چرا که جريان اصولگرايي به اظهارنظر و شعار و حزب منحصر نيست بلکه محور جريان اصولگرايي عشق به اهل بيت و ولي فقيه است.

عضو مجلس خبرگان رهبري با تأکيد براينکه ما در مسئله وحدت هيچ مشکلي نداريم بلکه مشکل ما آفات و آسيب‌هاي وحدت است، يادآور شد: آفت وحدت خط‌کشي‌هايي است که بين ما صورت مي‌گيرد و برخي فقط خود را نخبه و ولايت‌مدار مي‌دانند.

وي اين خط‌کشي‌ها را باعث آسيب ديدن جريان وحدت عنوان کرد و گفت: برخي عناصر ريزشي از اصولگرايي که در فتنه 88 حامي جريان رقيب شدند اين خط‌کشي‌ها را القا مي‌کنند.

آيت‌الله علم‌الهدي به بازخواني جريان اصولگرايي پرداخت و توضيح داد: در گذشته جامعه روحانيت و جامعه مدرسين در رأس قرار داشتند و نخبگان براساس تجربه تصميم‌گيري مي‌کردند و در ادامه نيز نيروهاي متدين در ميدان حرکت به عنوان پيرو و پياده‌نظام عمل مي‌کردند که در نهايت اصولگرايي فاتح مي‌شد.

عضو مجلس خبرگان رهبري ادامه داد: اين مربوط به اصولگرايي است و در 35 سال گذشته آن پياده‌نظام‌ها پيرو بودند اما امروز خودشان بزرگان قوم شده‌اند و نمي‌توان گفت بايد امروز هم پياده‌نظام باشيد و هرچه ما مي‌گوييم قبول کنيد چرا که بايد بپذيريم اينها بزرگ شده‌اند در محيط آکادميک و روحانيت صاحب انديشه هستند لذا بايد در تصميم‌گيري‌ها سهيم شوند.

وي در ادامه به تشريح عنصر سوم همگرايي اصولگرايان اشاره کرد و اظهار داشت: عنصر سوم ماهيت وحدت تکليف‌محوري است؛ تفاوت اصولگرايي با جريانات لائيک در همين تکليف‌محوري است و اصولگرايي به دنبال قدرت و وکالت نبوده و نيست و تا پاي جان از حاکميت اهل بيت که در انقلاب اسلامي متجلي است، حمايت مي‌کند.

آيت‌الله علم‌الهدي با تأکيد براينکه در پاي ولايت اگر تکه‌تکه هم شويم بايد اين پرچم را جهاني کنيم و اين نقطه آخر است، افزود: با تکليف‌محوري وحدت تضمين مي‌شود.

عضو مجلس خبرگان رهبري ادامه داد: بنده صريح و شفاف مي‌گويم که وضعيتي که در حال حاضر در عرصه سياست داريم مانند وضعيت امام علي (ع) در جنگ صفين است که در واقع جنگ با غيرخودي‌ها بود و يک سوي جبهه امام علي (ع) و سوي ديگر معاويه قرار داشت.

وي نظام جمهوري اسلامي را قلعه‌اي دانست که هيچ دشمني نمي‌تواند به آن ورود کند، تصريح کرد: دروازه اين قلعه مردم‌سالاري است که از آن عوامل دشمن وارد مي‌شوند لذا پاسداري از اين دروازه بسيار مهم است.

آيت‌الله علم‌الهدي متذکر شد: جريانات مقابل ما جرياناتي هستند که اگر امروز دست‌شان با استکبار يکي نباشد اما آرمان‌ها و بينش‌شان طوري تنظيم شده که اگر فردا به قدرت برسند با دشمن يکي خواهند شد.

عضو مجلس خبرگان رهبري در پايان خاطرنشان کرد: ما استراتژي خود را از اهل بيت (ع) مي‌گيريم و بايد با حفظ وحدت و انسجام خود پاي اين استراتژي باشيم.
عوامل نفوذي مي‌خواهند دولت را ابزار خود قرار دهند
آيت‌الله سيداحمد علم‌الهدي عضو مجلس خبرگان رهبري در حاشيه همايش همگرايي اصولگرايان در جمع خبرنگاران و در پاسخ به سوال خبرنگار فارس در خصوص تلاش جريان نفوذي جهت حاشيه‌سازي براي دولت اظهارداشت: برخي افراد که در فتنه 88 دچار مرگ سياسي شدند اين دولت را براي تجديد حيات سياسي خود ابزار کرده‌اند.

آيت‌الله علم‌الهدي بر همين اساس تاکيد کرد: شخص رئيس دولت و دولتمردان بايد روي اين مسئله فکر کنند و گُرده خود را زير قدم‌هاي اين جريان‌ها ندهند.

عضو مجلس خبرگان رهبري در ادامه با بيان اينکه جريان خبرگان يک جريان کاملاً ديني است که به مباني اعتقادي مردم وابستگي دارد، افزود: اين جريان در يک عرصه سياسي قابل تنظيم نيست و افراد اگر بخواهند در عرصه سياسي جريان ديني وابسته به مردم را به بازي بگيرند در واقع دين مردم را به بازي گرفته‌اند.

وي در خصوص همه پرسي که از سوي رئيس جمهور مطرح شده است، اظهارداشت: اين همه پرسي را يک بار بني‌صدر مطرح کرد و بايد از اين تعابير تکراري خودداري کرد.

آيت‌الله علم‌الهدي درباره همه‌پرسي که اخيراً از سوي رئيس جمهور مطرح شده است، گفت: رئيس جمهور بايد از حرف‌هايي که مردم از آنها خاطره سوء و مغرضانه دارند خودداري کند، همه پرسي تقنيني دست مجلس است و به راي اکثريت نمايندگان نياز دارد از اين رو نمي‌توان اين مسئله را در برابر نهادهاي قانوني نظام علم کرد.

امام جمعه مشهد درباره احياي حزب منحله مشارکت در قالب حزب اتحاد ملت ايران تصريح کرد: اينها در سطح تجديد حيات سياسي خود قرار دارند چرا که دچار مرگ سياسي شده بودند لذا مي‌خواهند خود را در پوسته جديد جاي دهند و حيات گذشته خود را تجديد کنند.

وي تاکيد کرد: مردم‌سالاري و آزادي نظام ايجاب مي‌کند که با اين مسائل برخورد اجرايي نشود اما افرادي که در فيلترهاي مديريت نظام تصميم‌گير هستند بايد حواسشان جمع باشد که اگر گرگ لباس ميش پوشيد او را اشتباه نگيرند.

آيت‌الله علم‌الهدي درباره اظهارنظر برخي از اصلاح طلبان براي همگرايي با اصولگرايان گفت: تقسيم‌بندي اصولگرايان به عنوان معتدل و غيرمعتدل خط کشي‌اي است که مي‌خواهند با مطرح کردن آن بين اصولگرايان ايجاد اختلاف کنند.

عضو مجلس خبرگان رهبري درباره حرکت جبهه پايداري تصريح کرد: جبهه پايداري يک تشکل اصولگرايي است و نبايد خود را از يکديگر جدا کنيم.

وي درباره برنامه اصولگرايان با جريان احمدي‌نژاد خاطرنشان کرد: آقاي احمدي‌نژاد يک نفري بود که تمام شد و آقاي احمدي‌نژاد يک جريان محسوب نمي‌شود؛ او در مقابل ولايت فقيه ايستاد و سقوط کرد.

آيت‌الله علم‌الهدي در خصوص تبعيض قائل نشدن قوه قضاييه در برخورد با مهدي هاشمي، اظهارداشت: هر نوع تبعيضي در دستگاه قضايي خلاف عدل است و عدل قضايي ايجاب مي‌کند که هيچ تبعيضي وجود نداشته باشد ولو آن فرد در رأس کشور باشد.

عضو مجلس خبرگان رهبري درباره آيت‌الله مصباح نيز گفت: شخصيت آيت‌الله مصباح يک فرد فرزانه و مخلص و ايثارگري است که به تعبير مقام معظم رهبري خلاء شهيد مطهري و مرحوم علامه طباطبائي را پر مي‌کند؛ کسي که جايگاهش در نظام و انقلاب تا اين حد بالا است طبيعي است که مصالح جامعه که اصل وحدت است را حفظ مي‌کند اما اينکه آن جريان (پايداري) چقدر به فرمان آيت‌الله مصباح باشد، مهم است.

وي در پايان تاکيد کرد: وحدت تنها راه علاج قضيه است و همه بايد به اين نکته توجه کنيم.

آيت‌الله علم‌الهدي در خصوص محاکمه سران فتنه نيز گفت: محاکمه درخواستي نيست و بعد از کيفرخواست دادستان صورت مي‌گيرد و کسي نمي‌تواند درخواست محاکمه کند.

وي ادامه داد: اينها مجرم هستند و هرگاه شوراي عالي امنيت ملي موافقت و همانطور که رئيس قوه قضائيه گفته است جرم مجرم بايد پيگرد شود، اما شوراي عالي امنيت ملي تا به حال مصلحت نديده و ما تابع آن هستيم.

نظرات بینندگان

ارسال نظر