صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

آل سعود چگونه برنده صلح نوبل را خرید؟+عکس

چندی پیش «توکل کرمان» زن یمنی صاحب نوبل در مطلبی، ایران را متهم به همکاری با داعش کرد. اما واقعیت ماجرا چیست؟

کد خبر: 34018

چندی ییش توکل کرمان یک زن یمنی در مطلبی که در صفحه شخصی خود منتشر کرد، این سوال را پرسید که چرا داعش با وجود انجام عملیات تروریستی در اکثر کشورهای منطقه،به ایران حمله نمی کند؟ وی با این پرسش خود قصد داشت تا وجود داعش را به ایران نسبت دهد و یا لااقل داعشرا حامی ایران بخواند و این در صورتی است که نیروهای مستشاری ایران طی چند ماه گذشته از نیروهای پیش رو در مبارزه با داعش در عراق و سوریهبوده اند.

برخی از کاربران شبکه های اجتماعی با انتشار نمودار آمار پراکندگی توییت های حمایت از داعش (که موسسه بروکینگز تهیه کرده است)،عدم حملات داعش در ایران را نبود طرفدار برای داعش در ایران عنوان کردند.

 

 

نت

ایران هیچ جایی میان حامیان داعش درفضای مجازی ندارد

اما چرا برنده صلح نوبل علیه ایران موضع گیری کرد؟

اسناد ویکی لیکس پاسخ این پرسش که چرا «توکل کرمان» تا این اندازهافکاری ضدایرانی دارد را می دهد.ماجرا این است که وینزدنماینده عربستان در سازمان ملل رفته و برای چگونگی خدمت به عربستان از وی سوال کرده است.

نت

در ادامه قسمت هایی از این اسناد را از نظر می گذرانیم :

«با فعال یمنی، توکل کرمان بنا بر درخواست خودش ملاقات کردم و تبریک گفتم بابت دریافت جایزه صلح نوبل و تاکید کردم حکومت سعودی مشتاق ثبات و پیشرفت یمن و رفاه مردمش است. اشاره کردم به تلاش های ایران برای سوء استفاده و منفعت بردن از اوضاع یمن و کمک رسانی و حمایت به نفع حوثیون و غیر حوثیون برای برهم زدن استقرار و ثبات و سازندگی در یمن ... و کرمان نیز به اهمیت نقش مملکت سعودی برای یمن اذعان کرد و از ایفای نقش و تاثیر گذاریش بر روی جوانان یمنی انقلابی، از همکاری با مملکت سعودی استقبال و خشنودی کرد.»

نماینده دائم رژیم سعودی در سازمان ملل هم به خانم کرمان پیشنهاد داد که: «همراه همکاران«جوان انقلابی» آشکارا و در ملا عام، از اشتیاق بر ایجاد ارتباطات با مملکت سعودی سخن بگویند و آشکارا از مملکت سعودی و رهبری آن تشکر کنند تا حملات انتقادی و فتنه انگیزانه بعضی از شورشی هاعلیه سعودی متوقف شود."

توکل کرمان؛پلی بین جوانان انقلابی و حکومت ریاض!

تغییر نظراتتوکل کرمان، که سال ۲۰۱۱ موفق به کسب جائزه نوبل شد، تعجب بسیاری را برانگیخت. زیرا پس از اینکه خانم کرمان صحبت کوبنده ای در خصوص عربستان سعودی و تخطئه سیاست هایش در قبال یمن داشت، اینک این انتقادات فروکش کردهو نظراتش به سعودی های نزدیک شد.تا حدی که به تایید جنگ سعودی علیه وطنش پرداخت!

اسناد خارجی گوشه ای از این تغییر را روشن می کنند. اسنادی که بیانگر برقراری ملاقات هایی بین فعال یمنی و نماینده دائم سعودی سازمان ملل متحد است. ملاقات هایی که بنا بر درخواست خود کرمان جریان پیدا کرده، و در خلال این ملاقات ها توکل کرمان نسبت به همکاری با عربستان سعودی ابراز علاقه و تمایل کرده است و خواستار گشوده شدن صفحه جدیدی از پیوند و ارتباط بین «جوانان انقلابی» (گروهی یمنی که خانم توکل کرمان از رهبران آن است ) و حکومت ریاض شده است.

منبع: مهر

نظرات بینندگان

ارسال نظر