صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

بازی جدید علیه ایران بعد از گزارش مثبت آژانس انرژی اتمی

با وجود آن که آژانس پایبندی ایران را تأیید کرده است، رسانه های آمریکایی اصرار دارند ثابت کنند ایران به تعهدات خود پایبند نبوده است.

کد خبر: 34001

به گزارش سرویس سیاسی جام نیوز، اگرچه به زعم بسیاری، آژانس بین المللی انرژی اتمی، نهادی متاثر از نفوذ قدرت های غربی است، اما اذعان بازرسان این نهاد و همچنین گزارش های رسمی آن مبنی بر صلح آمیز بودن فعالیت هسته ای جمهوری اسلامی ایران، به افکار عمومی و ناظرانی که پیگیر مسائل برنامه هسته ای کشورمان هستند، نگرشی مطمئن و متقنی می دهد.

نیروگاه هسته ای بازی جدید علیه ایران بعد از گزارش مثبت آژانس انرژی اتمی

 

اما در بسیاری از این موارد آژانس انرژی هسته ای البته بدون مستندات با ایجاد ابهام و صرفا با طرح سوال سعی داشته است کمک کار بهانه جویان باشد، اگرچه در گزارش اخیر خود برای چندمین بار به صلح آمیز بودن فعالیت هسته ای کشورمان اذعان داشت.

 

 

خبرگزاری انگلیسی "رویترز" (Reuters) که به عنوان بازوی رسانه های غرب در تحولات بین المللی به حساب می آید، در گزارشی با عنوان "سؤالات باقیمانده با وجود تأیید آژانس مبنی بر کاهش ذخایر اورانیوم ایران" مدعی شد: «با وجود آن که یک گزارش محرمانه سازمان ملل نشان داد ذخایر اورانیوم با غنای پایین ایران از سقف تعیین شده براساس توافق ژنو پایین تر است، یک اندیشکده آمریکایی اعلام کرده است ایران به طور کامل به تعهدات خود عمل نکرده است.»

 

 

این خبرگزاری آورده است: «در گزارش محرمانه آژانس بین المللی انرژی اتمی که روز چهارشنبه به رؤیت این خبرگزاری رسیده، آمده بود ذخایر اورانیوم 5 درصد (LEU) ایران در پایان ژوئن 7537 کیلوگرم بوده که پایین تر از سقف 7650 کیلوگرم تعیین شده در توافق موقت نوامبر 2013 (ژنو) می باشد. اما اندیشکده آمریکایی مؤسسه علوم و امنیت بین الملل (ISIS) در تحلیلی که بر گزارش آژانس منتشر کرده تعهد ایران به تبدیل اورانیوم غنی شده خود به دی اکسید اورانیوم را زیر سؤال برده است.

 

 

در بیانیه خبری این اندیشکده آمده است: «گزارش اخیر آژانس درباره اجرای توافق موقت نشان می دهد تنها 9 درصد ذخایر تازه تولید شده هگزافلوراید اورانیوم LEU ایران به شکل دی اکسید اورانیوم تبدیل شده است.

 

با مشخص شدن آن که ایران نمی تواند به تعهد خود مبنی بر تبدیل LEU به دی اکسید اورانیوم عمل کند، آمریکا معیار خود را برای رسیدن ایران به تعهداتش تغییر داده است.»

 

 

این اندیشکده افزوده است: «ظاهراً این مواد به شکلی غیر از دی اکسید اورانیوم تبدیل شده است.»

 

 

این ادعاها در حالی است که یک مقام ارشد آمریکایی به رویترز گفته است: «ایران طبق توافق موقت دو تعهد داشت: در پایان دوره زمانی همان میزان اورانیوم UF6 داشته باشد که در آغاز این دوره داشت، و تبدیل هرمیزان UF6 اضافه تولید شده به شکلی از اکسید. آن ها به هردو [این تعهدها] عمل کرده اند.»

 

 


پیش از این آسوشتدپرس (AP) گزارش داده بود: «تنها چند صد پوند اکسید اورانیوم که محصول نهایی است تولید شده است.»

 

 

یک مقام امریکایی روز گذشته به آسوشیتدپرس گفته بود: «بقیه اورانیوم غنی شده در لوله به شکل دیگری از اکسید تبدیل شده است که برای بازگرداندن به اورانیوم غنی شده حتی مشکل تر از حالت اول است.»

 

 

این مقام آمریکایی گفته است: «مشکلات فنی از سوی ایران باعث کند شدن روند شده بود، اما آمریکا از عمل ایران به تعهد خود برای کاهش میزان ذخایر اورانیوم غنی شده خود اعلام رضایت کرده است.»

 

 

با این حال آسوشیتدپرس تذکر داده بود: «نقض تعهدات از جانب ایران باعث پیچیده شدن جدال دولت اوباما برای قانع کردن رقبایش در کنگره و دیگر بدبینان می شود.»

 


همچنین در همین راستا پایگاه خبری "واشنگتن فری بیکن" (WashingtonFreeBacon) در مطلبی با عنوان "ایران در آستانه توافق وعده های هسته ای قبلی خود را نقض کرد" در ادعای مشابهی نوشت: «هرچند ایران ذخایر اورانیوم خود را کاهش داده، اما در تبدیل و رها کردن این ذخایر به شیوه ای که به الزامات تواق ژنو عمل کرده باشد ناکام بوده است.»

 

 

این پایگاه امریکایی نوشت: «مقامات دولت اوباما سعی بر کم رنگ جلوه دادن نقض تعهدات ایران دارند.

گزارش افشا شده آژانس سبب شد وزارت خارجه آمریکا با عجله نقض تعهدات از سوی ایران را کم ارزش جلوه دهد. مقامات دولت اوباما اصرار کردند برغم ناکامی ایران از عمل به تعهداتش، مذاکرات همچنان در مسیر صحیح خود قرار دارد و تهران به دنبال نخواهد داشت.

 

یک مقام آمریکایی به آسوشیتدپرس گفته است ایران به جای تبدیل گاز اورانیوم به پودر دی اکسید کربن، آن را به ماده دیگری تبدیل کرده است.»

 

 

این پایگاه خبری در ادامه به نقل از سازمان امریکایی-اسرائیلی "پروژه اسرائیل" (TIP) می نویسد که «این سازمان اعلام کرده است به نظر می رسد دولت در حال بازی کردن نقش یک وکیل برای ایران است تا اثرات جانبی احتمالی گزارش آژانس را خنثی کند.»

 

 

واشگنتن فری بیکن به نقل از یک منبع غربی حاضر در وین نیز می نویسد: «دولت اوباما تقلا می کند چیزی در توافق نهایی تداخل نکند. کاخ سفید یکبار دیگر برای نگه داشتن توافق ایران و اوباما هیچ حدومرزی نمی شناسد حتی اگر چنین کاری به معنی پوشش درست کردن برای ناکامی ایران در تبدیل تمام مواد هسته ای طبق وعده باشد.

 

اگر به شکست ایران در پایبندی به توافقنامه برجام اعتراف می کردند تمدید یک هفته ای توافق ژنو کاملاً بی اعتبار می شد و مذاکرات خاتمه می یافت.

 

به رسم ماه های گذشته، دولت به پوشش گذاشتن بر نقض تعهدات ادامه می دهد و بیش از آن که به عنوان میانجیگری صادق و شایسته مردم آمریکا نقش آفرینی کند، نقش حامی ایران را بازی می کند.»

 

نظرات بینندگان

ارسال نظر