صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

موسويان: مذاکره کنندگان در آستانه اعلام يک توافق سياسي هستند!

"موسويان" عضو سابق تيم مذاکره کننده هسته اي کشورمان در گزارشي در المانيتور نوشت: منابع آگاه اروپايي به من(موسويان) گفتند مذاکره کنندگان در آستانه اعلام يک توافق سياسي در وين هستند اما اين اقدام به دلائل ظاهرا نامشخص متوقف شده است.

کد خبر: 3384

باشگاه خبرنگاران/ "موسويان" عضو سابق تيم مذاکره کننده هسته اي کشورمان در گزارشي در المانيتور نوشت: منابع آگاه اروپايي به من(موسويان) گفتند مذاکره کنندگان در آستانه اعلام يک توافق سياسي در وين هستند اما اين اقدام به دلائل ظاهرا نامشخص متوقف شده است.

جان کري وزير امور خارجه آمريکا گفت: ما در هفته هاي اخير شاهد نظريه هاي جديد و انعطاف پذيري هايي بوديم که مي تواند به حل برخي مسائل پيچيده کمک کند.

جالب اينجاست که چند روز پس از گفتگوهاي طولاني ماه نوامبر، بنيامين نتانياهو نخست وزير اسرائيل اذعان کرد اسرائيل نقشي محوري در متوقف کردن هر توافقي با ايران داشته است.

"گري سيمور" مشاور سابق باراک اوباما رئيس جمهور امريکا درباره مسئله هسته‌اي ايران و رئيس اتحاد عليه ايران هسته اي که يک سازمان آمريکايي تبليغاتي است با بازگوکردن منافع اسرائيل در نشست منامه در بحرين به من(موسويان) گفت نتيجه ديگر از اين مذاکرات به احتمال قوي توافقي موقت و نه توافق نهايي جامع خواهد بود.

علاوه بر اين وي پيش بيني کرد فرايند تمديد توافقنامه هاي موقت تا دوره دوم رياست جمهوري اوباما ادامه خواهد داشت.

سناتور ليندسي گراهام از کاروليناي جنوبي نيز در دسامبر 2014 در کنفرانس خبري به همراه نتانياهو در بيت المقدس مدعي شد: "نه تنها شما بلکه همه مي گويند تحريم ها ايران را به پاي ميز مذاکره کشانده است و اين تحريم ها تنها چيزي است که آنها را به توافقي وامي دارد که ما مي توانيم با آن کنار بياييم. من در اينجا به شما - نتانياهو -مي گويم کنگره سرنخ شما را دنبال مي کند. "


موسويان ادامه داد جامعه اطلاعاتي آمريکا به روشني در ارزيابي اطلاعات ملي خود در خصوص هفت سال گذشته اذعان کرده است ايران تصميمي براي ساخت يک سلاح هسته اي ندارد. هيچ کس در ايران نمي تواند تحمل کند که يکي از رهبران کنگره آمريکا با ناديده گرفتن آرمان هاي سازمان هاي امنيتي ملي و رياست جمهوري خودشان، تا اين اندازه علني و آشکار از دستورات يک رهبر خارجي پيروي کند. متاسفانه چنين اظهارنظرهايي با هدف خشنودي اسرائيل توسط دولتمردان ارشد آمريکا تنها بي اعتمادي شايع در ايران را از جمله در سطح رهبري اين کشور نسبت به نيت جدي واشنگتن براي دستيابي به يک توافقنامه قابل قبول دوجانبه با ايران افزايش مي دهد.

با توجه به تعاملات متعدد اخيري که با طيف وسيعي از منابع آگاه در چارچوب 1+5 داشته ام، من(موسويان) اطمينان دارم دستيابي به يک توافقنامه قطعا در دسترس است اما مشروط به اينکه کنگره آمريکا و نتانياهو اين فرايند را از بين نبرند. خبر خوب اين است که ايران و قدرتهاي جهاني پيشتر به درک مشترکي درباره عناصر اصلي يک توافق نهايي دست يافته اند که حداکثر سطح شفافيت و راستي آزمايي آژانس بين المللي انرژي اتمي را بر برنامه هسته اي ايران، لغو تحريم ها و احترام به حقوق مشروع ايران درباره غني سازي اورانيوم بر اساس ان پي تي تضمين مي کند.

همانطور که علي شمخاني دبير شوراي عالي امنيت ملي ايران تاکيد کرد راه حل ديپلماتيک براي اين مسئله شرايطي را به وجود مي آورد که تهران و واشنگتن انرژي هاي خود عليه يکديگر هدر ندهند.

بدون خوشبيني غيرواقع بينانه مي‌توان گفت، يک توافق هسته اي به احتمال زياد آغازي بر پايان چندين دهه تنش و خصومت بين اين دو کشور است.

با اينکه اظهارات اخير اوباما از جمله احتمال بازگشايي سفارت آمريکا در تهران در اين مقطع دور از دسترس به نظر مي رسد اما به مسيري اشاره دارد که بايد در آن حرکت کرد و در شرايط کنوني احتمالا به صورت همکاري سريع در مبارزه با افراطي گري و تروريسم در منطقه بروز پيدا مي کند. چنين همکاري واقعي که احتمالا به دور از هياهو خواهد بود فضايي را براي مشارکت هاي بيشتر از جمله در بحران ها و مناقشات منطقه اي ديگر فراهم مي کند. اين ادعا نيست که ايران تکيه گاهي براي ثبات منطقه اي است.

راه حل ديپلماتيک براي مسئله هسته اي دير يا زود تهديد رويارويي هاي نظامي بيشتر را در منطقه که هم اکنون در سوريه، يمن و عراق وجوددارد از بين مي برد.

موسويان در پايان مي‌نويسد: ضروري است کنگره آمريکا شانسي واقعي به ديپلماسي و تقويت ثبات منطقه بدهد. مقصد نهايي روشن است: آمريکا بدون ايران مشکلاتش در منطقه حل نشده باقي مي ماند يا حتي اين مشکلات وخيم تر مي شود.

نظرات بینندگان

ارسال نظر