صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

تحريم‌هاي آمريکايي، دلار را ذبح کرد!

شايد اولين ضربه بزرگ به دلار در سال 91 و زماني زده شد که چيني ها مقامات ژاپن را راضي کردند در مبادلات بين دو کشور از ارز دلار استفاده نشود. ايران نيز بعد از تحريم دلاري در سال 91 به همين سمت حرکت کرد.

کد خبر: 3260

متن پيش رو در صراط منتشر شده و انتشار آن به معني تاييد تمام يا بخشي از آن نيست.

شايد اولين ضربه بزرگ به دلار در سال 91 و زماني زده شد که چيني ها مقامات ژاپن را راضي کردند در مبادلات بين دو کشور از ارز دلار استفاده نشود. ايران نيز بعد از تحريم دلاري در سال 91 به همين سمت حرکت کرد.
روزگاري بود که رييس جمهور ايالات متحده، جرج بوش به راحتي از محور شرارت ايران و عراق و کره شمالي حرف مي‌زد و بر طبل تهديد و تحريم مي کوبيد اما امروز دامنه توهم تحريم آنها به سمت نيمي از کشورهاي جهان پيش مي رود!
مدت‌هاست که آمريکا از ابزار تحريم براي تحت فشار قراردادن کشورها استفاده مي کند. اما گويي در يک دهه گذشته تحريم به مزاج آمريکايي ها خوب ساخته است که در گسترش دامنه آن به هيچ چيز نمي‌انديشند.

روزگار تحريم کردن کشورهايي چون ايران عراق و کره شمالي گذشته و اکنون چندين سال پياپي است که چين به عنوان يک کشور تعيين کننده بين المللي تحت تحريم شديد آمريکا در حوزه انتقال فن آوري بخصوص صنايع هاي-تک قرار دارد.

همچنين آمريکا روند گسترش تحريمها را در سال جاري به روسيه تعميم داد. اين در حالي است که کشورهايي همچون هند و برزيل دائما در حال تهديد شدن توسط ايالات متحده براي تحريم هستند، اما آمريکايي ها توجه ندارند که گسترش دامنه تحريم‌ها دايره‌اي از ارتباطات اقتصادي بين مجموعه اي کشورهاي همگرا را بوجود مي آورد.

در اين راستا بد نيست توجه شود به تنها يکي از آثار تحريمها يعني تلاش تحريم شدگان براي حذف دلار از مبادلات ارزي.

زماني که کشور عراق به تنهايي چنين تصميمي گرفت مسلما موجبات خنده همگان را فراهم کرد. اما اندکي بعد مشخص شد که حدف دلار واکنش طبيعي همه تحريم شدگان است و ايران و عراق و چين و روسيه نمي شناسد.

تحريم‌هاي آمريکايي، دلار را ذبح کرد!شايد اولين ضربه بزرگ به دلار در سال 91 و زماني زده شد که چيني ها مقامات ژاپن را راضي کردند در مبادلات بين دو کشور از ارز دلار استفاده نشود. گفتني است چين دومين و ژاپن سومين اقتصاد جهان بوده و حذف دلار از مبادلات اين کشورها تاثير جدي در بازار ارز بين المللي خواهد داشت.

البته چيني ها به اين حد اکتفا نکرده و براي حذف دلار در ساير ارتباطات اقتصادي خود به افتتاح خط سوآپ ارزي با 20 کشور همچون سوئيس، برزيل، هنگ‌کنگ، اندونزي و کره جنوبي مبادرت کردند.

ايران نيز بعد از تحريم دلاري در سال 91 به همين سمت حرکت نموده و به حذف دلار ار مبادلات ارزي خود با تعدادي از شرکاي بزرگ اقتصادي همچون هند و چين دست زد.

اما آمريکايي ها درس نگرفته و ادامه دادند تا امروز با تحريم گسترده روسيه توسط آمريکا و اتحاديه اروپا، اين کشور خبر حذف دلار از مبادلات بين خود و چين را اعلام نمايد. روسيه همچنين قصد دارد در مبادلات خود با ايرن و کشور هاي مشترک المنافع (جمهوري هاي شوروي سابق) نيز دلار را حذف کند که با استقبال اکثر اين کشور ها مواجه خواهد شد.

آمريکا توجه ندارد که اين همگرايي ها در ميان جبهه مخالفانشان که خود روز به روز بر تعداد آنها مي افزايند به شکل گيري يک قطب بين المللي جديد عليه آنها منجر خواهد شد.

قطبي که برخلاف بلوک شرق اين بار تنها بر سر دشمني با آمريکا و فرار از فشارهاي اقتصادي او با يکديگر متحد شده اند و چنين همگرايي مطمئنا کارامدي بسيار بيشتري نسبت به يک قطب کمونيستي به رهبري شوروي سابق خواهد داشت.

کشورهايي همچون روسيه، چين، ايران، عراق، برزيل و ... اندک اندک علاوه بر همکاري در حذف دلار به هم گرايي اقتصادي، تکنولوژيک و نظامي بيشتري پرداخته و به هم افزايي خواهند پرداخت، اما جالب اينجاست که آمريکايي ها با سياست بي منطق و زورگويانه خود روز به روز بر تعداد و اتحاد مخالفان در جبهه بين المللي مي افزايند.

حسب پيش بيني هاي اقتصاددانان در صورت تداوم روند موجود علاوه بر کاهش جدي تاثير دلار در عرصه بين الملل طي 10 سال آينده شاهد جايگزيني چين با ايالات متحده در جايگاه اقتصاد نخست دنيا خواهيم بود!

نظرات بینندگان

ارسال نظر