صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

فرانسه مقصد دیپلماسی پولی عربستان

کد خبر: 32539

العالم: مسئولان عربستان که تنها اهرم دیپلماتیک آنها، پول های هنگفت نفتی است، این بار برای خریدن دوباره حمایت فرانسه در سطح بین المللی به این کشور سفر کردند.
 
لوران فابیوس وزیر امور خارجه فرانسه در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با عادل الجبیر همتای سعودی خود اظهار داشت: شرکت ایرباس 23 بالگرد به مبلغ 500 میلیون دلار به عربستان خواهد فروخت.

وی افزود: در اولین کمیته مشترک فرانسه و عربستان به یک سری توافقنامه ها رسیده ایم.

فابیوس در این زمینه به امضای توافقنامه آغاز مطالعات برای ساخت دو نیروگاه هسته ای در عربستان به همراه توافقنامه های دیگری برای فروش کشتی های گشتی به عربستان خبر داد که ارزش این توافقنامه ها به دهها میلیارد دلار می رسد.

عربستان در یکسال اخیر تلاش کرده است تا حمایت فرانسه را در سطح بین المللی با بستن قراردادهای تسلیحاتی و تجاری خریداری کند. وزیر خارجه فرانسه اواسط اردیبهشت ماه سال جاری اعلام کرد فرانسه و عربستان سعودی سرگرم گفتگو درباره طرح های اقتصادی به ارزش ده‌ها میلیارد یورو هستند.

برخی ناظران معتقدند که عربستان با توجه به نارضایتی خود از توافق هسته ای احتمالی بین ایران و 5+1، به فرانسه وعده داده است که در مقابل کارشکنی در این مذاکرات، قراردادهای تسلیحاتی و اقتصادی با این کشور امضا کند و به نظر می رسد که اکنون پاداش این کارشکنی ها را دریافت می‌کند.

نظرات بینندگان

ارسال نظر