صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

خوابی که غرب برای پرچم هاشمی‌ها دیده است +عکس

بیم آن می رود که برخی طرف ها اردن را به این سمت بکشند و بخواهند این کشور نقشی بزرگتر از حجم و اندازه ها و امکانات خود بازی کند و این کشور را گرفتار جنگ های فرسایشی کنند.

کد خبر: 32497

"العالم"، تحلیلگر مشهور جهان عرب درباره توسعه‌طلبی اردن در خارج از مرزهای خود و احتمال ورود این کشور به نبردی با دامنه و ابعاد نامشخص، هشدار داد. پس از آنکه « عبدالله دوم» پادشاه اردن از عزم کشورش برای تسلیح عشایر سنی در غرب عراق و جنوب سوریه خبر داد و «پرچم هاشمی» به رئیس ستاد ارتش اردن تحویل داده شد، تفسیرها، تحلیل ها و اطلاعات زیادی در این رابطه فاش و منتشر شده است.

 


در این میان «عبدالباری عطوان» نویسنده و تحلیلگر معروف عرب در یادداشتی در روزنامه «رای الیوم» نوشت: «پس از انتشار این اخبار تفسیرها، تحلیل ها و زمزمه هایی مبنی بر توسعه طلبی مرزی اردن و تلاش این کشور برای الحاق استان «الانبار» در غرب عراق و منطقه «درعا»در جنوب سوریه شنیده شده است.»

 


عطوان ادامه داد: «هر کس که اظهارنظرها و تفسیرها در این زمینه را پیگیری کند، گمان می کند که سخن از کشور بزرگی در حجم انگلیس یا فرانسه در قرن نوزدهم است که بر بخش عمده ای از جهان سیطره داشت و چندین ارتش و ناوگان دریایی دراختیار داشت که می توانست به کمک آنها هر نقطه ای از جهان را که اراده کند به اشغال خود در آورد. اما عجیب آن که این اظهارات در اردن مطرح شده و اردن، کشور بزرگی نیست و با شرایط اقتصادی و معیشتی دشواری دست و پنجه نرم می کند و در محاصره چندین جنگ و دشمنانی از چهار جهت است. همچنین یک چهارم ساکنانش نیز پناهندگان سوری هستند این جدای از صدها هزار پناهنده عراقی در این کشور و پیش از همه اینها میلیون ها آواره و پناهنده فلسطینی هستند. اردن به سختی می تواند «آب شرب» شهروندان و میهمانش را تامین کند. غذا و دارو و فرصت های کار که دیگر بماند. با وجود این برخی به دنبال این هستند که مشکلات این کشور را دو چندان کنند.»

 

 

عطوان در ادامه نوشت: «بیم آن می رود که برخی طرف ها اردن را به این سمت بکشند و بخواهند این کشور نقشی بزرگتر از حجم و اندازه ها و امکانات خود بازی کند و این کشور را گرفتار جنگ های فرسایشی کنند که امنیت و ثباتش را متزلزل کند. این طرف از بحران های اقتصادی و بدهی های روزافزون اردن  و نیز بیشتر شدن کسری بودجه و نیازهای مالی اش برای کشاندنش به سمت جنگ های فرسایشی سوءاستفاده می کنند.»

 

 

 

نظرات بینندگان

ارسال نظر