صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

(Hill) از توافق هسته‌ای تا ژنرال سلیمانی ؛ سیاست‌های متناقض آمریکا

«یکی از نگرانی های بزرگ من، تناقض راهبرد آمریکا در منطقه خاورمیانه به ویژه در تقابل با ایران است ...»

کد خبر: 32433

پایگاه آمریکایی هیل (Hill) وابسته به کنگره آمریکا با انتشار گزارشی از انتقاد یکی از نمایندگان جمهوری خواه کنگره آمریکا از سیاست های ایالات متحده در قبال ایران خبر داد.

 

 

در این گزارش آمده است: «یکی از قانونگذاران جمهوری خواه روز چهارشنبه گفت که سیاست آمریکا در قبال ایران متناقض و ناهمگون است.»

 

 

"مارتا مک سالی" نماینده جمهوری خواه از ایالات آریزونا در جلسه استماع کمیته نیروهای مسلح گفت: "یکی از نگرانی های بزرگ من، تناقض راهبرد آمریکا در منطقه خاورمیانه به ویژه در تقابل با ایران است؛ موضوع مهمی که همه از آن خبر دارند اما به آن توجه نمی کنند.»

 

 

هیل نوشت: «"مک سالی" گفت که ایالات متحده برای دستیابی به توافق هسته ای با ایران، هر آنچه می توانسته انجام داده است اما از سوی دیگر به "قاسم سلیمانی" فرمانده نظامی ایران اجازه داده تا به عنوان فرمانده نیروی زمینی شبه نظامیان شیعه در عراق فعالیت کند.

 

 

او همچنین اشاره کرد که ایالات متحده برای کمک به نیروهای امنیتی عراق و شیعیان تحت حمایت ایران در باز پس گیری تکریت از داعش، پشتیبانی هوایی ارائه کرد اما از طرف دیگر با حوثی های تحت حمایت ایران در یمن مخالفت می کند. این کاملا ناسازگار است. این ناسازگاری ها و تناقضات بر اقلیت سنی کشور عراق نیز که توسط دولت سابق تحت سلطه شیعیان با نخست وزیری نوری مالکی آزار و اذیت شده اند، تاثیر منفی دارد.»

 

 

هیل درادامه به گزارش پایگاه خبری بلومبرگ (Bloomberg) در رابطه با اشتراک یک پایگاه نظامی در عراق میان نیروهای آمریکایی و نیروهای شیعه تحت حمایت ایران اشاره کرده و می نویسد: «این خبر موجب برآشفتن سناتور "تام کاتن" که در جنگ عراق نیز حضور داشته، شد. "کاتن" در بیانیه ای که روز سه شنبه منتشر کرد گفت "ایران پیشرفته ترین و کشنده ترین بمب های کنار جاده ای را که علیه نیروهای ائتلاف استفاده شده در اختیار دشمن ما قرار داد. بسیاری از سربازهای آمریکایی جان خود را در مبارزه با نیروهایی که نماینده ایران بودند و بوسیله بمب های ایرانی از دست داده اند. این عمیقا نگران کننده است که رئیس جمهور [اوباما] اکنون اشتراک یک پایگاه نظامی با چنین دشمنی را قابل قبول می داند حتی در زمان تلاش ما برای دستیابی به توافقی که ایران را از رسیدن به بمب هسته ای باز می دارد."»

 

 

بلومبرگ در گزارش خود عنوان کرده بود که نیروهای آمریکایی در عراق از یک پایگاه نظامی مشترک با نیروهای شیعی استفاده می کنند. ارتش آمریکا و شبه نظامیان شیعه مورد حمایت ایران در عراق روز به روز به هم نزدیکتر می شوند و حتی از یک پایگاه مشترک استفاده می کنند. سربازان آمریکایی و گروه های شبه نظامی شیعی هر دو در حال استفاده از پایگاه نظامی "التقدم" در استان الانبار هستند.

 

 

 

 

نظرات بینندگان

ارسال نظر