صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

شجوني: ما نمي‌دانيم که احمدی نژاد اصولگراست يا غيراصولگرا؟

با توجه به اينکه بحث هميشگي اصولگرايان در دفاع از احمدي‌نژاد اين بود که اگر اشتباهي هم مي‌کند به واسطه مشايي است اما اکنون مي‌بينيم که کماکان رابطه احمدي‌نژاد و مشايي مانند سابق حفظ شده است. آنها مي‌گويند ولي در اين باره من نمي‌توانم نظري دهم. فاصه اي بين احمدي‌نژاد با مشايي نيست و اين يک تاکتيک است البته گذشت زمان مسائل را روشن مي کند.

کد خبر: 3231

گفتگوی پيش رو در روزنامه آرمان منتشر شده و انتشار آن به معني تاييد تمام يا بخشي از آن نيست.

------------------------------------------------------

عضو جامعه روحانيت مبارز است و برخي نيز گمانه‌هايي درباره نزديکي وي با جبهه پايداري مطرح مي‌کنند. در دو دوره انتخابات نهم و دهم از حاميان احمدي‌نژاد به‌شمار مي‌رفت و تا حدودي به موضع‌گيري صريح و تند در مقابل کساني معتقد است که با پديدآوردن جبهه اصلاحات زمينه‌ساز نفاق شدند.
او پس از انتخابات 92 از حسن روحاني درخواست کرد استعفا دهد و به خانه رود تا دوباره انتخابات برگزار شود. اين روزها و در گرماگرم چالش‌هاي مجلس با دولت منتخب مردم در سال 92 و همچنين با داغ‌ترشدن تنور گمانه‌زني‌هاي انتخاباتي براي 2 انتخابات مجلس و مجلس خبرگان و همچنين در کوران اظهارنظرات مختلف و گوناگون جريانات سياسي در باب اين موارد، حجت‌الاسلام جعفر شجوني با «آرمان» به گفت‌وگو پرداخت که در ادامه مي‌خوانيد:

درمورد وضعيت مجلس خبرگان بعد از رحلت آيت‌ا... مهدوي‌کني و ترکيب‌بندي اين مجلس پس از ايشان چه نظري داريد؟
اينها پيش‌گويي است و به هر حال ما که پيشگو نيستيم. ولي آنچه از اظهارات و عملکردها برمي‌آيد، ترکيب مجلس خبرگان با ترکيب‌بندي‌هاي قبلي هيچ فرقي نخواهد داشت.

فکر مي‌کنيد با توجه به شرايط موجود چه کساني صلاحيت قرارگرفتن درمجلس خبرگان را خواهند داشت؟
همان‌هايي که بتوانند طبق مقررات شوراي نگهبان امتحان دهند و وارد گود شوند.

در حوزه ديگري و در بحث انتخابات مجلس نيز تحرکاتي از سوي جناح‌هاي مختلف ديده مي‌شود.
در مجلس نيز همين طور. در آنجا نيز باد هنوز به پرچم اصواگرايان مي‌خورد و آنهايي که بد کردند و حتي به اتاق لندن فرار کردند، هيچ صلاحيتي ندارند و مردم نيز آنها را نمي‌پذيرند و باهم نيز اختلاف دارند. شما نگاه کنيد يک شوراي شهر در تهران داريم و چندي پيش اصلاح‌طلبان در آن بشکن مي‌زدند که مثلا چمران راي نياورد. اين کارها کار بچه‌هايي است که سر کوچه‌ها باهم بازي مي‌کنند. دو روز اين‌ور راي مي‌آورد و دو روز ديگر آن‌ور و اينها هيچ گلي به سر ملت نزده‌اند که ملت يار آنها باشد. همانطور که مجلس ششم را ديديد که هم اعتصاب کردند وهم از صحنه مديريت بيرون رفتند و همان روز نيز راديو مي‌خواند «ديو چو بيرون رود فرشته درآيد». و شما خيال نکنيد که اين گونه سوالات بادي را به پرچم آنها خواهد زد، نه اينطور نيست، مردم ايران سرتا سر متدين هستند، به دين و مذهب علاقه‌مندند، به ولايت‌فقيه عقيده‌مندند و باز همان خواهد شد.

يعني اينکه فضا را تا حدي براي همه نيروهايي که شرايط حضور را داشته باشند، مناسب مي‌دانيد؟
شرايط را داشته باشند؛ ولي آنهايي که فتنه کردند شرايط براي حضور ندارند.

به هر حال درمورد برخي از نيروهاي اصلاح‌طلب اکنون شرايط احراز وجود دارد. فکر نمي‌کنيد اگر مجموعه نيروهاي سياسي درون کشور در انتخابات حضور داشته باشند، زمينه براي ايجاد وفاق و اتحاد ملي فراهم مي‌شود؟
اگر مجموعه نيروها باهم باشند بله. و اگر تا امروز هم با هم بودند اکنون وضع ديگري در جامعه حاکم بود. اگر مجموعه انقلاب همه باهم بودند آنگونه که روزي آقايان موسوي‌خوئيني‌ها، کروبي، توسلي،‌هاشمي‌رفسنجاني و مهدوي‌کني همه با هم بودند و شاه را فراري دادند و امام را آوردند. اگر همانگونه بود و يا شدند آري ولي اگر با هم اختلاف‌نظر داشته باشند قوتتان از بين مي‌رود.

در کنار اين قطب‌بندي هميشگي اصلاح‌طلبان و اصولگرايان که سال‌ها با عناويني مختلف ادامه حيات سياسي داده‌اند اکنون نيروهاي جديدي به‌نام اعتداليون نيز به عرصه گام نهاده‌اند.
آنها اين مساله را درست کرده‌اند. اين اعتداليون را آنها ساخته‌اند. ما يک اصولگرا داشته‌ايم و داريم. اصلاح‌طلب‌ها آمدند تفرقه ايجاد کردند، جامعه روحانيت مبارز را به دو جور تفسير کردند و سبب شدند که اصولگراها به آنها اسلام آمريکايي بگويند و آنها هم در مقابل بگويند مبناي شما خراب است و ما بسيار متاثر و گريانيم که چرا اين قشر بايد از تفرقه و جدايي و افتراق سخن بگويند. زماني که ما بچه بوديم در کتاب‌ها نوشته بود «صدهزاران خيط يکتا را نباشد قوتي/ چون به هم برتافتي اسفنديارش نگسلد » اين نخ پنبه دانه‌دانه دست ما باشد زود پاره مي‌شود ولي اگر هزار عدد ازآنها با هم باشند، اسفنديار نيز قادر به گسستن آن نخواهد بود. ما تفرقه ايجاد کرديم و الان در مجلس دو جور وکيل داريم، در استانداري‌ها دو جور استاندار داريم، دو جور فرماندار داريم. اين تفرقه ايجاد شد و بزرگان کشور نيز هرچه دعوت کردند به اتحاد و اتفاق به هر حال گوش نداده‌اند. آدم مسلمان نه تند است و نه کند، به وظيفه‌اش عمل مي‌کند.

درمورد حرف و حديث‌هايي که پيرامون بازگشت آقاي احمدي‌نژاد به عرصه سياست براي انتخابات‌هاي پيش رو مطرح شده است چه نظري داريد و تا چه حد اين امر را محقق مي‌دانيد؟
نمي‌دانم. دکتر احمدي‌نژاد در 4 سال اول خوب کار کرد و مردم نيز به او علاقه‌مند شدند. در 4 سال بعد ما به او انتقاد داشتيم. ولي توده زيادي از مردم به او راي مي‌دهند، براي اينکه کمابيش در روستاها و جاهاي ديگر کار و خدمت کرده. ولي حال اينکه تاييد صلاحيت شود يا نه به ما مربوط نمي‌شود. ما آرزو نمي‌کنيم نيايد، همانطور که آرزو هم نمي‌کنيم بيايد.

در روزهاي اخير حرف و حديث‌هاي ضدونقيضي درمورد تحرکات ايشان شنيده مي‌شود تا آنجا که حتي از تماس ايشان با خاتمي نيز شايعاتي پخش شده است. اين تحرکات را در راستاي چه سياست‌هايي مي‌دانيد؟
ما که آرشيو دقيق و صحيحي نداريم نسبت به سوالي که مي‌پرسيد. نمي‌دانم با خاتمي بوده يا نبوده. مسافرت کرده يا نکرده. الان شوراي نگهبان وجود دارد که بايد ديد ايشان را تاييد مي کند يا نه و دوم استقبال توده مردم است. ما هميشه دعا مي‌کنيم هر که بيايد به درد مردم و کشور بخورد و آرمان امام را پياده کند، آرمان شهدا را پياده کند و هر کسي بيايد خوشحال مي‌شويم. احمدي‌نژاد نيز در زماني براي خود رئيس بود و وزير عوض مي‌کرد، براي خودش وزير بيرون مي‌کرد، ديدن علما نمي‌رفت و براي خودش يک مبلغي داشت که حال دوره او تمام شده و کسي ديگر آمده است. خدا کند همه بتوانند به توده‌هاي مردمي برسند .

با توجه به اينکه بحث هميشگي اصولگرايان در دفاع از احمدي‌نژاد اين بود که اگر اشتباهي هم مي‌کند به واسطه مشايي است اما اکنون مي‌بينيم که کماکان رابطه احمدي‌نژاد و مشايي مانند سابق حفظ شده است.
آنها مي‌گويند ولي در اين باره من نمي‌توانم نظري دهم. فاصه اي بين احمدي‌نژاد با مشايي نيست و اين يک تاکتيک است البته گذشت زمان مسائل را روشن مي کند.

اصولگرايان تا چه اندازه احمدي‌نژاد را به خود منتسب مي‌دانند يا از او اعلام برائت مي‌کنند؟
در طول اين هشت سال آقاي احمدي‌نژاد يک کلمه از اصولگرايي حرف نزد. حتي يکبار نام اصولگرا را بر زبان جاري نکرد و ما چه مي‌دانيم که ايشان اصولگراست يا غيراصولگرا؟ درمجموع در کارنامه‌اش مسائل منفي مي‌بينيم اما مسائل مثبت نيز زياد مي‌بينيم. حال تا يار که را خواهد و ميلش به که افتد. بايد ببينيم که ملت استقبال مي‌کند از ايشان يا نمي‌کند و اين را بنده ديگر اطلاع ندارم. ببينيد اين حرف زدن‌ها زبان داغي مي‌خواهد و يک پرونده درست که ما در اختيار نداريم. يک عده بد و بيراه به او مي‌گويند و عده‌اي ديگر از وي تعريف مي‌کنند. يعني مي‌گويند نه ديگر او با مشايي نيست و مي‌آيد و از اين جور حرف‌ها و شما نيز روزنامه‌تان را از اين حرف‌ها پر نکنيد.

به هر حال شما خود به‌عنوان يک صاحب‌نظر و به‌عنوان يکي از شخصيت‌هاي پررنگ جريان اصولگرايي آيا در صورت کانديداتوري آقاي احمدي‌نژاد حاضريد از ايشان حمايت کنيد؟
بنده حمايتي نمي‌کنم، ما کاري به کسي نداريم. اگر شوراي نگهبان صلاحيت دکتراحمدي‌نژاد را تائيد کند ايشان مسلما راي مي‌آورد. چراکه مردم خيلي ازاو خوبي ديده‌اند. چراکه در دهات استخر، ورزشگاه وجاده درست کرده، تونل زده و از اين کارها. ما خودمان هنوز هم که به روستاها يا شهر‌ها براي سخنراني مي‌رويم، مي‌بينيم که ايشان هوادار دارند. البته بنده تبليغ نمي‌کنم يا اينکه بخواهم ايشان را تائيد کنم که راي بياورند. نه بنده از اين کارها نمي‌کنم.

شما روند فعلي مجلس را تا چه اندازه همسو و منطبق با خواست و نظرات مردم مي‌دانيد؟
از مجلس که روزانه بيست يا سي پيامک براي بنده مي‌آيد و يک عده در آنجا واقعا مشغول خدمت هستند و عده‌اي ديگر مشغول کارحزبي خودشان و مسلما هيچ‌کدام از آنها مدرس نيستند و آرمان مدرس چيز ديگري بود. حالا بايد کاري کنيم که مردم از آنها رضايت داشته باشند.

در طول اين چندين ماه اخير مجلس بارها با دولت چالش داشته است که اين چالش را در تعداد کارت زرد‌هايي که به وزرا داده به وضوح مي‌توان ديد.
وقتي رئيس مجلس دائم مي‌گويد مصوبات رياست‌جمهوري قانوني نيست، وقتي دولت اقدامي خلاف قانون انجام دهد، معلوم است که عده‌اي نيز بالاخره عکس‌العمل نشان مي‌دهند؟! مثلا در همين بحث اخير درباره برداشتن پول از صندوق توسعه ملي که دولت مي‌گويد نه، مجلس باز اصرار دارد و مدرک نشان مي‌دهند و ما نيز اين وسط حيرانيم و نمي‌دانيم چکار بايد بکنيم!!

در اخبار مي‌خوانيم عده‌اي خواهان رياست آيت‌ا... ‌هاشمي در مجلس خبرگان هستند، اين مساله را چگونه ارزيابي مي کنيد؟
بازهم ايشان که يک بار صلاحيت‌شان براي يک انتخابات رياست جمهوري احراز نشد، شايد قصد حضور دارد اما مجلس خبرگان تصميم مي گيرد که چه کسي رئيس باشد و به ما ربطي ندارد.

به هر حال فکر مي‌کنيد در صورت تائيد و حضور از حمايت ساير اعضا بهره‌مند باشند يا نه؟
فکرنمي‌کنم. مگرآقاي شجوني بايد حمايت کند؟ ما که دنبال يک لقمه بوقلمون پلو هستيم!

به هر حال تحليل شما را به‌عنوان يک صاحبنظر مي‌خواستيم.
من صاحب‌نظر نيستم، من خودم را يک طلبه مي‌دانم که صد دليل دارم اگر با کسي دوستم و صد دليل دارم اگر باکسي دشمن هستم و دلايل زيادي براي همه حرف‌هايم دارم و کسي نيز نيست که دلايل را از من بپرسد. تنها با همين مصاحبه‌ها سر و ته قصه را هم مي‌آوريم.

الان ما اينجا هستيم که دلايل را از شما جويا شويم.
نه ببينيد ما که اينجا نمي‌نشينيم که دلايلمان را بياوريم و رديف کنيم که مردم به کسي راي دهيد يا به کسي راي ندهيد. ما کلي‌گويي مي‌کنيم و شري براي خودمان نمي‌تراشيم چون هر کدام از آقايان براي خود شخصيتي دارند، مريداني دارند و نمي‌دانم در آينده چه مي‌شود. درمجموع بقيه کار‌ها دست ديگران است که آنها بايد رسيدگي کنند.

نظر شخصي خودتان در مورد اين امور به هر حال چيست؟
من که دلم مي‌خواهد کشور واقعا يک درون انقلابي ديگري داشته باشد، واقعا دلم مي‌خواهد که دزد‌ها را من اعدام کنم. زندان‌ها پر از جنايتکاراني است که در قالب روساي بانک و کارشناسان بانک ميلياردها تومان فساد مي‌کنند. در جايي به يک پيرزن اروميه‌اي که قاليبافي مي‌کند سه ميليون وام داده‌اند و هر روز به سراغش مي‌روند که پول بيت‌المال را بايد پس بدهي و به بعضي ديگر300 ميليون تا پانصد ميليارد وام مي‌دهند. من سراغ دارم که 157 ميليارد فقط به يک نفر داده‌اند و او هم در پروژه‌ها خرج نکرده. اينها واقعا مستحق اعدام هستند. من از مسئولان تقاضا مي‌کنم وارد گود شوند و مطالبات بانک‌ها را از دزد‌ها بگيرند.

آيا تحريم‌ها را در اين فساد‌هاي اقتصادي موثر نمي‌دانيد؟ يعني وقتي که ما تحت فشار تحريم مجبور مي‌شويم براي فروش نفت به کسي مثل بابک زنجاني اعتماد کنيم آيا اين زمينه‌ساز فساد نمي‌شود؟
وقتي در مجلس ششم، پول از جزايري گرفتند ما واقعا غصه‌دار شديم و گفتيم که اين چه وضعي است. و الان هم بابک زنجاني به همين ترتيب. من در اين مورد آرشيو درستي ندارم و نمي‌توانم نظري بدهم.

نظرات بینندگان

ارسال نظر