صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

خطر داعش رفع شد، علم استقلال بالا رفت

موج سینوسی استقلال‌طلبی بارزانی

علاوه بر ایران، آمریکا و برخی کشورهای اروپایی هم به کردها سلاح دادند. این رویه ادامه داشت تا خطر داعش برای کردها کم‌تر شد. حالا به نظر می‌رسد بارزانی دوباره روی موج استقلال قرار گرفته است. او اخیرا در جمع پیشمرگه‌هایی که از کوبانی بازگشته‌اند، گفته است: «زمانی که روند استقلال کردستان و همه‌پرسی به مرحله بسیار خوبی رسید، هدف ضربه زدن به این روند از طریق داعش بود اما 100 یا 1000 داعشی هم نمی‌توانند روند استقلال کردستان را متوقف کنند و کناره‌گیری از این مساله ممکن نیست.»

کد خبر: 32

سعید ساسانیان / نمودار سینوسی؛ این را می‌شود در توصیف مواضع استقلال‌طلبانه مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق گفت؛ اظهاراتی که متناسب با خطراتی که این اقلیم را تهدید می‌کند، تنظیم می‌شود و گاهی با خطابه‌های آتشین همراه است، گاهی با سکوت و درخواست کمک و و وقتی خطر تا حدی رفع می‌شود، دوباره سخنرانی‌های استقلا‌ل‌طلبانه قوت می‌گیرد.

آن‌چه در ادامه می‌آید، مختصری است در نسبت خطر داعش و موج استقلال‌طلبی بارزانی.

استقلال‌خواهی بارزانی زیر سایه هجوم داعش

در روزهایی که سایه سیاه داعش بر بخشی از عراق گسترده شده بود، کردها به قدرت طلبی و رسیدن به آرزوهای تاریخی‌شان می‌اندیشند. اگرچه اقلیم کردستان با ادعای مبارزه با داعش به برخی شهرهای مورد تصرف این گروه از جمله کرکوک حمله و آن را به تصرف خود در آورده است اما نکته قابل تامل این است که کردها دست روی شهرهایی گذاشته‌ بودند که محل اختلاف خود با حکومت مرکزی هم بوده است. کرکوک یکی از این شهرها است که به دلیل دربرداشتن منابع نفتی گسترده، به یکی از اختلافات مهم میان این دو طی سال‌های اخیر تبدیل شده است.

 

اگرچه بارزانی دوباره از استقلال سخن گفته است اما به نظر می‌رسد با شرایط سیاسی عراق کنونی، کوچک‌ترین امیدی به این شعار نباید داشته باشد

 

آن‌چه آن روزها این مانور قدرت کردها به بهانه داعش را مورد تردید قرار می‌‌داد این‌که آن‌ها در حالی به برخی از مناطق در خانقین و مندلی حمله کردند که داعش هیچ پیشروی‌ای نیز به سوی آن انجام نداده بود. جالب‌تر این‌که این مناطق محل اختلاف اقلیم کردستان با دولت نوری مالکی است. بر همین اساس، برخی، کردها را متهم به سوء‌استفاده از شرایط کنونی عراق به نفع منافع اقلیمی خود می‌کردند؛ اتهامی که البته خیلی زود اثبات شد. بارزانی با سی‌ان‌ان مصاحبه کرد و گفت که عراق دیگر به عقب باز نمی‌گردد؛ منظور، استقلال کردها بود. اسرائیل هم در این میان، در حمایت از استقلال کردها رسما اعلام موضع کرد.

کردها در خطر؛ فریاد استقلال آهسته‌‌تر می‌شود!

اما ماجرا آن‌گونه که بارزانی تصور می‌کرد، پیش نرفت. داعشی‌ها خیلی زود جهت پیش‌روی خود را به سوی کردها نشانه رفتند. اواسط مرداد ماه گذشته، مناطقی از اقلیم کردستان توسط داعش تصرف شد و کردها در محاصره تروریست‌ها قرار گرفتند. سنجار و منطقه ربیعه در غرب استان موصل به اشغال داعش درآمد. بارزانی که به دلیل خیانت برخی ارتشی‌ها در موصل، از مالکی انتقاد می‌کرد؛ حالا خود گرفتار خیانت برخی از پیشمرگه‌ها در سنجار شده بود. شرایط تغییر کرده بود و رئیس اقلیم که تا دیروز از نیروهایش در کرکوک سان می‌دید و با خطابه‌های آتشین، فریاد استقلال سر می‌داد، حالا به ناچار خود را جزئی از عراق می‌دید که باید نیروهای بغداد به کمکش بیایند. نوری المالکی نخست وزیر وقت عراق که مورد شدیدترین هجمه‌های بارزانی قرار گرفته بود، به نیروی هوایی این کشور دستور داد تا از نیروهای کردی که داعش آن‌ها را در شمال عراق شکست داده است، پشتیبانی هوایی کند. بارزانی که حالا در خطر بود، چیزی از استقلال‌ اقلیم نمی‌گفت.

خطر داعش رفع شد، بارزانی دوباره استقلال‌طلب شد

وقتی تهدید داعش بر سر کردها جدی شد، به گفته مسعود بارزانی، ایران اولین کشوری بود که سلاح در اختیار پیشمرگه‌ها گذاشت؛ همان ایرانی که وقتی نیچروان بارزانی نخست وزیر اقلیم قبل‌ترها به تهران آمده بود، به مقاماتش گفته بود که دنبال استقلال کردها نیست اما چند روز بعد در گفتگو با بی‌بی‌سی رسما گفت که اقلیم به دنبال استقلال است.

علاوه بر ایران، آمریکا و برخی کشورهای اروپایی هم به کردها سلاح دادند. این رویه ادامه داشت تا خطر داعش برای کردها کم‌تر شد. حالا به نظر می‌رسد بارزانی دوباره روی موج استقلال قرار گرفته است. او اخیرا در جمع پیشمرگه‌هایی که از کوبانی بازگشته‌اند، گفته است: «زمانی که روند استقلال کردستان و همه‌پرسی به مرحله بسیار خوبی رسید، هدف ضربه زدن به این روند از طریق داعش بود اما ۱۰۰ یا ۱۰۰۰ داعشی هم نمی‌توانند روند استقلال کردستان را متوقف کنند و کناره‌گیری از این مساله ممکن نیست.» بارزانی به عرب‌های سنی عراق هم این طور حمله کرده است: «عرب‌های سنی مذهبی که خارج از تحت کنترل اقلیم کردستان بودند، همان‌ها هستند که به داعش پیوستند و این عقیده را داشتند که داعش منطقه را از کردها تخلیه خواهد کرد و این مناطق به آسانی به کنترل آن ها درمی‌آید.»

اگرچه بارزانی دوباره از استقلال سخن گفته است اما به نظر می‌رسد با شرایط سیاسی عراق کنونی، کوچک‌ترین امیدی به این شعار نباید داشته باشد. دولت مرکزی بغداد این روزها قوی‌تر از هر زمان دیگر است و اتحاد و انسجام کم‌ سابقه‌ای میان دولت، مجلس، ارتش، مرجعیت و مردم برقرار شده است.

نظرات بینندگان

ارسال نظر