صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

پزشکيان: برگزاري رفراندوم باعث اجماع و وحدت ملي مي‌شود

کد خبر: 3193

نامه نيوز/ پزشکيان نماينده اصلاح طلب مجلس معتقد است پيشنهاد رييس جمهور براي برگزاري رفراندوم پيشنهادي مناسب است تا مردم را اينگونه در تصميم گيري ها مشارکت دهيم.

مسعود پزشکيان، نماينده اصلاح طلب مجلس شوراي اسلامي با اشاره به سخنان رييس جمهور در خصوص برگزاري رفراندوم براي برخي از مسائل و موضوعات، به خبرنگار نامه نيوز گفت: رييس جمهور نظر و پيشنهاد خودش را دراين زمينه مطرح کرده است و جنبه الزامي ندارد. اما اگر اين کار انجام شود باعث اجماع و وحدت ملي مي‌شود و چه خوب است اين کار انجام شود، مثلا در شهرهاي بزرگ شهرداري مي‌خواهد در جايي پلي احداث کند از مردم آن شهر نظر مي‌خواهد که آيا آن پل ايجاد شود يا نشود؟ ممکن است محيط زيست اجازه ندهد ولي بالاخره از مردم نظرخواهي مي‌شود و اين نظرخواهي از مردم بسيار در تصميم گيري‌هاي ما مهم و تاثيرگذار است.

نماينده تبريز در مجلس اظهار داشت: اينکه ما مردم را در تصميم گيري‌هايمان مشارکت دهيم بد نيست و اقدام خوب و مناسبي است ولي مشکل کار اين است که در جامعه ما آگاهي و اطلاعات مردم در يک سطح نيست لذا ممکن است عوامل مخدوش کننده دخالت کنند و نظرات را تغيير دهند.

پزشکيان در ادامه در مورد سخنان روحاني مبني براينکه بايد بر سر ميز مذاکره منافع ملي در نظر گرفته شود، نه آرمان‌ها، گفت: بالاخره آرمان‌هاي ما نيز با منافع ملي شکل مي‌گيرد، اگر منافع ملي‌مان به خطر بيفتد به آرمان هايمان نمي‌رسيم. اگر قرار است به آرمان نرسيم و فقط بروي ارمان کار کنيم و منافع ملي مان را نيز بدهيم که اين خسران دوطرفه است يعني هم به آرمان نرسيده ايم و هم از اين طرف منافع ملي مان نيز از دست رفته است.

وي ادامه داد: البته اين بحثي بين علما است که خودشان بنشينند و تکليف جامعه را نسبت به اين تئوري ها مشخص کنند اگر قرار است ما در منطقه اول شويم و چشم اندازي که رهبري تعريف کرده‌اند را داشته باشيم نمي شود با آرمان جلو رفت و در جلسات جهاني نشست و گفت ما مي خواهيم اول شويم شما نيز حرفهاي ما را بپذيريد .

پزشکيان با اشاره به اينکه بالاخره ما بايد چارچوبهاي بين المللي را بپذيريم، خاطر نشان کرد: اگر نپذيريم دسترسي به آن شعارها به هم به اين سادگي امکان پذير نيست، با بدانيم با شعار دادن نه به آرمان هايمان مي رسيم نه منافع ملي تامين مي شود.

وي گفت: ما الان نفت مي‌فروشيم و دلار به اين ممکلت مي‌آوريم اگر راست مي‌گوييم دلار را مصرف نکنيم و مملکت را بدون دلار اداره کنيم يا مملکت را بدون فروش منابع زير زميني اداره کنيم، اگر توانستيم اين کار را انجام دهيم آن وقت هرچقدر هم بروي آرمان هايمان حرف بزنيم اشکال ندارد، ما براي اينکه پايبند به آرمان‌هايمان باشيم خودمان نيز بايد آرماني عمل کنيم. آرماني عمل کردن يعني مثل مردم زيستن، مثل مرد بودن. اگر اينگونه هستيم که ديگر مشکلي نيست و لازم نيست دعوا کنيم اگر اينگونه نيستيم پس بايد با ادبياتي صحبت کنيم که مشکلات مردم را حل کنيم.

نظرات بینندگان

ارسال نظر