صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

محمد صفري

تأثیر گفت‌وگوهاي هسته‌اي ايران و ۱+۵ بر تحولات منطقه ای!

براي اين که اين هدف خنثي شود مذاکرات هسته‌اي بايد تنها در چارچوب مسائل هسته‌اي باشد و موارد ديگر به فضاي گفت‌وگوها وارد نشود، که ورود مسائل ديگر خواسته آمريکا و ديگر مذاکره‌کنندگان است. تفکيک اين دو از هم و حل مستقل هر يک از اين مقوله‌ها بايد در دستور کار جمهوري اسلامي ايران باشد.

کد خبر: 3190

اگر فرض را بر اين بگيريم که گفت‌وگوهاي هسته‌اي ايران و ۱+۵ بر روي تحولاتي که در منطقه وجود دارد، تأثير مستقيم مي‌گذارد، دليل طولاني کردن اين مذاکرات هسته‌اي که چندين بار تا مرز توافق هم رسيده چيست؟!
آيا براي کاخ سفيد حل موضوع هسته‌اي ايران و شکست داعش از اهميت بيشتري برخوردار است؟
اکنون که ائتلاف به اصطلاح ضد داعش با رهبري آمريکا شکل گرفته است، دستاوردي نداشته و حتي کمک‌هايي که براي نيروهاي عراقي از هواپيماها ريخته شد، به نيروهاي تکفيري داعش رسيد. که اين اتفاق براي چندمين بار است که مي‌افتد. داعش از رحم اجاره‌اي برخي کشورهاي عربي منطقه با نطفه آمريکايي به دنيا آمد. اين نيروها سلاح‌هاي پيشرفته آمريکا و عربستاني را در دست دارند. وظيفه آنها ايجاد آشوب و فتنه در منطقه غرب آسياست. هدف، ايجاد اختلاف ميان مسلمانان، از بين بردن زيرساخت‌هاي کشورهاي محور مقاومت از جمله سوريه، عراق و لبنان، سرگرم کردن جهان اسلام به موضوع گروه‌هاي تروريستي تکفيري همچون داعش، ايجاد انحراف در افکار عمومي مسلمانان از رژيم صهيونيستي به سوي خود و‌... است.
اين اهداف اکنون تا اندازه‌اي براي آمريکايي‌ها محقق شده است. مقابله آمريکا و کشورهاي همپيمان او در گروه به اصطلاح ائتلاف ضد داعش تاکنون هيچ دستاوردي نداشته و اثبات مي‌کند که آنها به هيچ عنوان تصميمي براي پايان اين آشوب‌ها در منطقه ندارند و تنها با آنها بازي مي‌کنند. مانند گربه‌اي که با موش بازي مي‌کند اما آن را نمي‌خورد!
در کنار اين اتفاقات و تحولات منطقه‌اي، عراق به خاطر سياست‌هايي که آمريکايي‌ها در زمان اشغال اين کشور پياده کردند، از يک ارتش و نيروي نظامي کارآمد محروم شده است و اکنون که درگير جنگ با داعش است، کمک‌هاي جمهوري اسلامي ايران است که اين کشور را در مقابل گروه‌هاي تروريستي- تکفيري مقاوم ساخته است.تشکيل بسيح مردمي دستاوردي است که ايران آن را رقم زد.
نشانه‌هايي ديده مي‌شود که هنگام حضور ارتش آمريکا در عراق گروه‌هاي تروريستي در منطقه «جرف الصخر» که در جنوب بغداد و شمال کربلا قرار دارد، حضور داشتند. ارتش آمريکا براي آزاد‌سازي اين منطقه اقدامي نمي‌کند، سربازان آمريکا در طول ۱۰ سال اشغال نظامي عراق، يا نخواستند اين منطقه را از تصرف نيروهاي تروريستي تکفيري دربياورند و آنجا را پاکسازي کنند و يا اين که توان آن را نداشتند. ديدگاه نخست به واقعيت بسيار نزديکتر است. تروريست‌ها طي سال‌ها حضور در اين منطقه به تدارک و تجهيز خود پرداختند و توانستند دژي براي خود ايجاد کنند.
اما اين دژ با حمله نيروي نظامي عراق و نيروهاي بسيج مردمي اين کشور با راهنمايي و هدايت‌هاي نظامي ايران از تصرف نيروهاي داعش درآمد. اين پيروزي بزرگ بانام عمليات «عاشورا» در مهرماه ۱۳۹۳ اتفاق افتاد.
گرچه در ظاهر آمريکايي‌ها خود را از اين پيروزي‌ها عليه داعش و تروريست‌هاي تکفيري شادمان نشان مي‌دهند، اما در باطن، از اين اتفاقات که با کمک‌هاي جمهوري اسلامي ايران در عراق مي‌افتد، بسيار هم عصباني هستند.
اين که جمهوري اسلامي ايران پيشقدم مبارزه و مقابله با تروريست‌ها در منطقه شده است و پيروزي‌هاي چشمگيري هم با همراهي ارتش و نيروهاي مردمي عراق به دست آورده است براي آمريکايي‌ها و ائتلاف ضدداعش بسيار سنگين و آزار دهنده است. اين وضعيت آزار دهنده به اين خاطر است که آنها نمي‌خواهند گروه‌هاي تروريستي به اين زودي‌ها از بين بروند به همين خاطر آنها اقدام عملي کارسازي هم عليه تروريست‌ها انجام نمي‌دهند.
اما موضوع هسته‌اي که شايد يکي از اولويت‌هاي آمريکا باشد، ادامه و تمديد گفت‌وگوهاي هسته‌اي با ايران و به نتيجه رسيدن آن تاثيري بر پايان بحران کشورهاي منطقه دارد؟
ابتدا بايد بگوييم که اين دو مقوله ارتباط مستقيم و تاثيرگذار بر روي هم نبايد داشته باشند. سنجاق کردن اين دو موضوع به هم خواسته‌اي است که از سوي آمريکا و کشورهاي همپيمان او دنبال مي‌شود و تحليل‌گران هم درباره آن مي‌نويسند تا القا ‌کنند، اگر موضوع هسته‌اي ايران حل شود بحران‌هاي منطقه‌اي هم حل خواهد شد و اگر با شکست روبرو شود، بحران منطقه فروکش نخواهد کرد و حتي برفروخته هم خواهد شد.
سرنوشت منطقه غرب آسيا (خاورميانه) به چند عامل بستگي دارد.
۱ـ خروج نيروهاي خارجي از منطقه
۲ـ قطع حمايت‌هاي سران کشورهاي عربي و غير‌عربي منطقه از گروه‌هاي تروريستي
۳ـ به رسميت شناختن دولت قانوني سوريه و بشار اسد
۴ـ مبارزه و مقابله جدي با گروه‌هاي تروريستي در منطقه از سوي همه کشورها
۵ـ پايان توطئه کاهش قيمت نفت که از سوي عربستان اجرا مي‌شود و‌...
با اين حساب، دو مقوله جدا از هم گفت‌و‌گوهاي هسته‌اي و بحران منطقه، با ماهيتي متفاوت را به هم گره زدن، هدفي خاص را دنبال مي‌کند و آن از هر دو سر تحت فشار قرار دادن جمهوري اسلامي ايران براي کوتاه آمدن از منافع ملي و تن دادن به خواسته‌هايي است که ۱+۵ در مذاکرات مطرح مي‌کند. براي اين که اين هدف خنثي شود مذاکرات هسته‌اي بايد تنها در چارچوب مسائل هسته‌اي باشد و موارد ديگر به فضاي گفت‌وگوها وارد نشود، که ورود مسائل ديگر خواسته آمريکا و ديگر مذاکره‌کنندگان است. تفکيک اين دو از هم و حل مستقل هر يک از اين مقوله‌ها بايد در دستور کار جمهوري اسلامي ايران باشد. ارتباط دادن اين دو با هم هزينه‌هاي توافق را افزايش خواهد داد./سياست روز

نظرات بینندگان

ارسال نظر