صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

سرمقاله جوان/ تانک قراضه ها!

کد خبر: 3183

جوان آنلاين/ «قراضه!» عنوان يادداشت روز روزنامه جوان به قلم غلامرضا صادقيان است که مي‌توانيد آن را در ادامه بخوانيد:

اين تانک قراضه‌ها ربطي به موضوع گزارش ندارد و باقيمانده ادوات منافقين در عمليات مرصاد است و من چون عکسي از قراضه‌هاي عراق نگرفتم، بد نديدم با عکسي که در گردنه مرصاد گرفتم، يادي هم از آن عمليات بکنيم.

عراق معدن آهن قراضه است، به عبارتي بزرگ‌ترين ذخيره آهن قراضه جهان در عراق است.
اين هم يکي از داشته‌هاي عراق به حساب مي‌آيد، در کنار نفت، خرما، توريسم و چيزهاي ديگر. عراقي‌ها 30 سال است که درگير جنگند و قراضه آنها کاملاً نظامي است. با قراضه ايراني‌ها که هر صبح جمعه از خواب بيدارشان مي‌کند، فرق دارد. در ايران صبح‌هاي جمعه چند خريدار با وانت پيکان در کوچه‌هاي شهر مي‌گردند و با بلندگو نداي «آهن قراضه مي‌خريم» سر مي‌دهند. اما قراضه عراقي‌ها هر صبح و شب آنها را بيدار مي‌کند. هر انفجار در عراق يعني باقي‌ماندن چند ده تن آهن قراضه. فقط کافي است در جاده چشم از کنار جاده‌ها و زير پل‌ها برنداريد، تانک‌هاي مستعمل و سوخته، خودروهاي منفجر شده، قايق‌هاي بلااستفاده و برخي ديگر از ادوات جنگي و غيرجنگي آهني در کنار جاده‌ها فراوان است و اين فقط تا افق ديد شماست و آن هم در شهر‌هايي که جنگ نبوده است.
از طرفي عراق کارخانه ذوب‌آهن و فولاد ندارد تا قراضه‌ها به کارش بيايد. پس به انبار بزرگ قراضه تبديل شده است. تصور 30 سال جنگ و از کار افتادن خودروهاي نظامي و تانک‌ها و حصار‌هاي آهني متعدد که حالا محصوري ندارند و بلا استفاده‌اند و فهرستي طولاني از آهن قراضه‌هاي ديگر موجود در عراق، بسياري از قراضه‌دوستان جهان را وسوسه کرده است. يکي از اين وسوسه‌شده‌ها ترکيه است که گفته مي‌شود بدون داشتن معدن سنگ آهن و فقط با قاچاق قراضه از عراق سالي 2 ميليون تن آهن توليد مي‌کند.
اطلاعات من درباره آهن قراضه‌هاي عراق البته که با چشم دوختن به حاشيه جاده به دست نيامده است. در نجف اشرف فرد مطلعي از فتواي برخي مراجع در عراق خبر داد که دولت و مردم عراق را از خروج و قاچاق قراضه به ترکيه بر حذر داشته‌اند تا روزي کشور عراق بتواند با احداث کارخانه فولاد از اين ميراث باقي مانده از ويرانه‌هاي جنگ براي خود سرمايه‌اي بسازد.
البته اشاره اين فرد مطلع به اينکه عراق بزرگ‌ترين ذخيره آهن قراضه جهان را دارد و موضوع ترکيه و فتواي مراجع، کاملاً منطقي و منطبق با عقل است و نمي‌توان في‌المثل مدعي شد که چطور کشوري با يک‌چهارم مساحت ايران و 30 ميليون جمعيت حتي از کشور‌هاي بزرگ دنيا، قراضه بيشتري دارد. داشتن قراضه به وسعت و جمعيت نيست بلکه اهميت آهن قراضه نسبت به سنگ آهن تا به حدي است که در هيچ کشور توسعه يافته يا در حال توسعه‌اي نمي‌توان سراغي از آن گرفت و اصرار و ابرام ضايعاتي‌ها در صبح‌هاي جمعه خودمان دليلي بر اين گواه و اهميت آهن قراضه است که براي کارخانه فولاد حکم طلا را دارد.
داستان قراضه از باب اهميتي که ايرانيان براي سرزمين عراق قائلند و حسرتي که براي گذشته آن مي‌خورند و دغدغه‌اي که براي حال اين کشور دارند، از نظر زائر اربعين قابل چشم‌پوشي نبود، چه‌رسد به اينکه براي بخشي از اين قراضه‌ها، ما خون هم داده‌ايم!

نظرات بینندگان

ارسال نظر