صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

عده‌اي غارتگر به نام جهاد، مسجد و کليسا را ويران کردند

براي وحدت بايد تهديدات مشترک جهان اسلام را تبيين کنيم

رئيس‌جمهور کشورمان با بيان اينکه عده‌اي غارتگر به نام جهاد مسجد و کليسا را ويران کردند گفت: اگر وحدت دنياي اسلام را مي‌خواهيم بايد تهديدات مشترک جهان اسلام را براي همديگر تبيين کنيم و آن تهديدات را تهديدات همه بدانيم.

کد خبر: 3179

رئيس‌جمهور کشورمان با بيان اينکه عده‌اي غارتگر به نام جهاد مسجد و کليسا را ويران کردند گفت: اگر وحدت دنياي اسلام را مي‌خواهيم بايد تهديدات مشترک جهان اسلام را براي همديگر تبيين کنيم و آن تهديدات را تهديدات همه بدانيم.

به گزارش زمان به نقل از خبرگزاری ها حجت‌الاسلام حسن روحاني رئيس‌جمهور کشورمان در بيست و هشتيمن همايش بين‌المللي وحدت اسلامي که صبح امروز (چهارشنبه) در سالن اجلاس سران برگزار شد با تبريک ايام هفته وحدت و ميلاد با سعادت پيامبر اسلام و امام جعفر صادق(ع) به تشريح راهکارهاي وحدت پرداخت و گفت: ما مسلمانان امروز بيش از هر زمان ديگر نيازمند به تابش نور مولود مسعود اين ايام هستيم، پيامبري که براي مسلمان‌ها راه اخلاق و اعتلا، زندگي مادي و معنوي و تمدن اسلامي را به ارمغان آورد و امت واحده اسلامي را در چارچوب وحي آسماني تشکيل داد.

وي ادامه داد: او از ما خواست تا آن مسير و آن راه را پاس بداريم و ادامه دهيم، در طول يک سال گذشته دنياي اسلام شاهد کشتارها و کشمکش‌ها و اختلافات و جنگ‌هاي باور نکردني بود.

رئيس‌جمهور کشورمان با بيان اينکه وحدت در کشورهاي اسلامي با گفتن وحدت ايجاد نخواهد شد، خاطرنشان کرد: کنفرانس‌هاي وحدت اسلامي، تنها و تنها مي‌تواند آغازي براي پيمودن مسير دشوار وحدت و اتحاد و يکپارچگي باشد اما کنفرانس‌ها به تنهايي قادر نيستند تفرقه دنياي اسلام را به وحدت جهان اسلام تبديل کنند.

حجت‌الاسلام روحاني با بيان اينکه وحدت نياز به سعه صدر دارد، تصريح کرد: وحدت نياز به شناسايي يکديگر دارد، وحدت نيازمند مداراست،‌ اگر ما راه مذاهب را در طرق مختلف به سمت هدفي واحد ببينيم و بيابيم به وحدت مي‌رسيم اما اگر مذاهبي را در مسير اهداف و مذاهبي را معکوس در مسير دوري از اهداف تلقي کنيم و ببينيم، وحدت حاصل نخواهد شد.

حجت‌الاسلام روحاني با بيان اينکه وحدت تنها با گفتن کلمه وحدت و تکرار کردن کلمه وحدت و حتي اعتصام به حبل‌الله ايجاد نمي‌شود، خاطرنشان کرد: بايد همه سازوکار خود را در مسير وحدت به کار بگيريم و اگر کانال تلويزيوني يا راديويي به نام دفاع از شيعه و يا به نام دفاع از اهل سنت در برابر ديگر مذاهب مي‌ايستد بايد با صداي واحد آن را محکوم کنيم.

وي ادامه داد:‌ اگر به دنبال وحدت و اتحاد هستيم، اگر کسي به مقدسات ديگر اهانتي روا مي‌دارد با صداي واحد او را مطرود و محکوم کنيم و اگر دنبال وحدت و اتحاد هستيم بايد جهان اسلام همکاري‌هاي علمي را آغاز کند.

وي ادامه داد: اگر قرار است به وحدت برسيم بايد از دوران دبستان و کتاب‌هاي دبستاني يکديگر را به رسميت بشناسيم و مذاهب اسلامي را به عنوان شعبه‌ها و شاخه‌هاي يک دين به عنوان يک دين به رسميت بشناسيم و اگر قرار است به وحدت برسيم بايد در دانشگاه، حوزه‌هاي علميه و مدارس ديني به رسميت بشناسيم و معناي اتحاد اين نيست که کسي از مسير خود دست بردارد بلکه به معناي سعه صدر و مدارا و جوانمردي است.

رئيس‌جمهور با بيان اينکه همه بايد يکديگر را به عنوان يک مسلمان بشناسيم همه بايد قبول کنيم که ادامه لا اله الله فلاح است و ذلالت نيست و اگر پيامبر ما در سخنان خود مي‌گويد قولوا لا اله الله تفلحوا، به معناي آن است که امروز هم گويندگان لااله الله به آنهايي که جز الله را معبودي نمي‌دانند و نمي‌پذيرند و فرمان هيچ کس را جز خدا اطاعت نمي‌کنند در مسير فلاح و رستگاري هستند.

رئيس‌جمهور کشورمان با بيان اينکه سياسيون و سران کشورهاي اسلامي بايد اين واقعيت را در زبان و عمل بپذيرند، خاطرنشان کرد: مگر امکان‌پذير است که جهان اسلام به سمت وحدت حرکت کند اما سياسيون و سران کشورهاي اسلامي اين واقعيت را نپذيرند و اگر ممکن است دو جمع مسلمان با هم متحد شوند در حاليکه منافع ملي روي يکديگر بايستند بنابراين اگر به دنبال وحدت اسلامي هستيم بايد تضاد منافع اسلام را برداريم.

وي با اشاره به تهديدات مشترک در زمينه وحدت جهان اسلام، خاطرنشان کرد: اگر قرار است به وحدت اسلام برسيم بايد منافع مشترک اسلام را براي يکديگر تبيين کنيم.

رئيس‌جمهور با بيان اينکه همه مسلمانان در برابر سرزمين، آب و خاک، ساختمان‌ها و حتي حيواناتي که در کشورهاي اسلامي هستند مسئوليت دارند، خاطرنشان کرد: اگر احساس مسئوليت مي‌کرديم و اگر ويراني حلب را ويراني رياض دانستيم و اگر ويراني موصل را ويراني اردن دانستيم و اگر ويراني لبنان را ويراني پاکستان دانستيم،‌ در برابر تک‌تک آثار تمدني اسلام مسئوليم که اين شامل خانه‌ها و شهرها و امکان نيز مي‌شود.

وي ادامه داد: اکنون آثار تمدن اسلامي از بين مي‌روند و برخي در برابر آن سکوت مي‌کنند، بگذريم از آن که برخي کشورها به اين قاتل‌ها کمک و ياري مي‌رسانند و به آنها پول و اسلحه مي‌دهند اما آيا براي ما قابل قبول است که سال‌ها و سالهاست فلسطين زير بمباران وحشيانه صهيونيست‌ها قرار داشته باشد و آيا براي دنياي اسلام قابل قبول است که ملتي 66سال از سرزمين و ديار خود آواره باشد يا سال‌ها لبنان و سوريه در جنگ و کشتار و ويراني باشد.

وي ادامه داد: آيا براي اسلام قابل قبول است صلاح‌الدين، نينوا و موصل و شمال عراق در هجوم وحشت باشند و آيا براي اسلام قابل قبول است که پاکستان و يمن و افغانستان در مسير تنازع و کشتار توسط گروه‌هاي به نام‌هاي مختلف باشند.

رئيس‌جمهور خاطرنشان کرد:‌ اگر به دنبال وحدت هستيم بايد سني در غزه، علوي در دمشق، زيدي در يمن، کرد در شمال عراق، سني در عراق،‌ و شيعه و سني در افغانستان و پاکستان و همه مسلمانان را امت واحده بدانيم و اگر غم همه مسلمانان را غم خود دانستيم آنگاه وحدت در دنياي اسلام امکان‌پذير است.

وي با انتقاد از اقدامات برخي از گروه‌ها به نام دين خاطرنشان کرد:‌ گروهي غارتگر با نام دين و نام جهاد با آبروي اسلام بازي کرده‌اند،‌نه تنها با مردم موصل، افغانستان، پاکستان چه کردند بلکه با آبروي پيامبر چه کردند،‌ اينان افرادي هستند که به نام دين سر بريدند و مساجد، کنيسه و کليسا را ويران کردند.

وي ادامه داد:‌ در برابر اهل کتابي که در يک کشور اسلامي متعهد بودند بدون اينکه جرمي مرتکب شده باشند آنان را کشتند و افتخار کردند،‌ دنيايي که قدم به قدم فکر مي‌کرد راهي جز قرآن براي نجات در پيش روي او نيست،‌ دنيايي که احساس مي‌کرد تمدن غرب نمي‌تواند همه نيازهاي جهان امروز و فردا را تأمين کند و آرام آرام نگاه به قرآن مجيد مي‌کرد و در برابر فرمان خدا سر فرود مي‌آورد، ببينيد که گروهي مزدور با چهره پيامبر چه کردند.

رئيس‌جمهور با اشاره به کشته‌شدگان افراد خاطرنشان کرد:‌ بدتر از کشته شدن افراد بي‌گناه کشته شدن و سربردين آبروي اسلام و پيامبر عظيم‌الشأن اسلام است و امروز همه بايد دست به دست هم دهيم و همه علماي اسلام بايد تلاش کنند تا امت اسلامي وحدت داشته باشد.

رئيس‌جمهور با بيان اينکه امروز بايد سيد جمال شلتوت، آيت‌الله بروجردي و امام خميني را زنده کنيم، تصريح کرد:‌ امروز در شرايطي قرار داريم که بايد مسير وحدت و اتحاد و يکپارچگي و يگانگي را برگزينيم و افتخار کنيم.

روحاني ادامه داد: امروز جوانان مسلمان در دنياي غرب و شرق از کار يک گروه هتاک به اسم اسلام و آدم‌کش احساس شرم مي‌کند در صورتي که دين اسلام دين بشارت است.

وي با اشاره به فرمايشات پيامبر اکرم(ص) و اميرالمؤمنين(ع) در معرفي دين اسلام به عنوان دين سعادت، خاطرنشان کرد: در فرمايشات پيامبر داريم که اسلام را به طور آسان به مردم معرفي کنيد تا مردم مژده راه سعادت را بيابند و اسلام فاصله نگيرند، اسلام را سهل معرفي کنيد و سخت و پيچيده تعريف نکنيد تا جايي که به اميرالمؤمنين گفت نماز را کوتاه بخوان تا پيرمردها و مريض ها بتوانند در آن شرکت کنند بنابراين ما بايد اسلام رحماني اسلام معتدل و اسلام اعتدالي ر ابه جهان معرفي کنيم و در برابر افراط و خشونت ايستادگي کنيم.

رئيس‌جمهور با بيان اينکه بايد به دنيا بگوييم اسلام دين افراط نيست، خاطرنشان کرد:‌ بايد اين امر را به دنيا بگوييم که اسلام دين خشونت و افراط نيست بلکه دين مماشات است و اين با کنار يکديگر قرار گرفتن ممکن مي‌شود.

روحاني با بيان اينکه جمهوري اسلامي ايران به عنوان قدرت منطقه جهان اسلام با رهبري رهبر عظيم‌الشأن از هر ملتي که با تروريسم خشونت و افراط مبارزه مي‌کند،‌ حمايت مي‌کند، تصريح کرد: اين ملت چه در موصل کردستان عراق،‌ چه افغانستان چه پاکستان و هرجاي ديگري باشد جمهوري اسلامي ايران در برابر مسلمان‌هايي که براي آزادي سرزمينشان و در برابر غاصبين مي‌جنگند و مبارزه مي‌کنند، در کنار آنها مي‌ايستد و از آنها حمايت خواهد کرد.

حجت‌الاسلام روحاني با بيان اينکه دنياي استعمار مي‌خواهد با اهانت به اسلام به ايجاد تفرقه اقدام کند، گفت: استعمار در سرزمين‌هاي اسلامي که در جايگاه استراتژيک دنيا هستند سلطه دارد منابع آنان را غارت مي‌کنند و با تفرقه و اختلاف بين مسلمانان حکومت و سياست کنند بنابراين امروز براي منافع بايد با يکديگر متحد شوند.

وي در پايان با بيان اينکه همه بايد با يکديگر متحد شويم، خاطرنشان کرد: امروز همه بايد دست به دست هم دهيم و از اختلاف و تفرقه دست برداريم، از مسائل کوچک بگذريم و به ياري دين خدا به پا خيزيم چرا که امروز روزي است که خدا و دين خدا از ما مي‌خواهد به صحنه بياييم و در برابر ظالمان و مشرکان و منحرفان و مزدوران ايستادگي کنيم که اگر اين راه را برگزينيم خدا هم ما را ياري مي‌کند.

نظرات بینندگان

ارسال نظر