صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

خيابان ظريف بن‌بست نيست

خيابان ظريف بن‌بست نيست و براي هر مسئله‌اي راه‌حلي مي‌يابد. «سه‌شنبه تاريخي» روزي که ظريف به‌رغم همه مخالف‌خواني‌ها و ايرادگيري‌هاي بي‌امان يک سال و نيم گذشته توانست مهر تائيدي نمايان بر عملکردهاي دستگاه ديپلماسي در آوردگاه سخت مذاکرات هسته‌اي بگيرد. عبور از گردنه‌هاي سخت و صعب تخصص مرداني است که با تکيه بر توانايي و دانش خود و عرضه و ارائه موزون و سنجيده عملکردهاي به منصه‌ظهور رسيده، مي‌توانند از موانعي که سخت‌ترين منتقدين و ...

کد خبر: 3178

متن پيش رو در آرمان منتشر شده و انشتار آن به معني تاييد تمام يا بخشي از آن نيست.
-------------------------------------------------------------------------------------
خيابان ظريف بن‌بست نيست و براي هر مسئله‌اي راه‌حلي مي‌يابد. «سه‌شنبه تاريخي» روزي که ظريف به‌رغم همه مخالف‌خواني‌ها و ايرادگيري‌هاي بي‌امان يک سال و نيم گذشته توانست مهر تائيدي نمايان بر عملکردهاي دستگاه ديپلماسي در آوردگاه سخت مذاکرات هسته‌اي بگيرد. عبور از گردنه‌هاي سخت و صعب تخصص مرداني است که با تکيه بر توانايي و دانش خود و عرضه و ارائه موزون و سنجيده عملکردهاي به منصه‌ظهور رسيده، مي‌توانند از موانعي که سخت‌ترين منتقدين و مخالفين در برابرشان ايجاد کرده گذر کرده و اکثريت را راضي به پذيرش کارآمدي و کارايي خود کنند. محمدجواد ظريف به همان ميزان که بر رمز و رازهاي ديپلماسي اشراف و تامل دارد و در سخت‌ترين مذاکرات يک‌تنه در برابر وزراي خارجه تمامي قدرت‌هاي شناخته‌شده جهان مي‌ايستد و به نمايندگي از ملت بزرگ ايران در راستاي احقاق حقوق حقه آنان گام‌هاي بزرگي برمي‌دارد، به همان ميزان نيز سخنوري توانا و البته مسلط بر تحولات است که مي‌تواند فارغ از ايرادگيري‌ها و پافشاري منتقدان آشتي‌ناپذير، عموم صاحب‌نظران و افکار عمومي را نسبت به پيشرفت‌ها و دستاوردهاي فرزندان انقلاب در مذاکرات سخت و طاقت‌فرساي هسته‌اي اقناع کرده و حکم تائيد بر کارنامه خود را از آنان دريافت کنند. مجلس نهم به‌طور معمول در برابر وزراي دولت يازدهم گارد مثبتي نداشته و هرگاه آنان به بهارستان آمده‌اند، با کارت زرد بدرقه شده‌اند و حال وزير امورخارجه کشورمان توانسته در برابر سوال منتقدين تمام‌عيار خود که نشان داده‌اند سر انعطاف و آشتي ندارند، موفق از اين کارزار بيرون بيايد. اهميت خطير اين فعل و انفعال آنجاست که بيشترين انتقادات منتقدان دولت يازدهم معطوف به دستگاه ديپلماسي و رويکردها در مذاکرات هسته‌اي بوده و اکنون مهر تائيد اکثريت نمايندگان بر کارنامه دستگاه ديپلماسي در مذاکرات هسته‌اي يک مولفه تاثيرگذار در معادلات داخلي و البته خارجي است و نشان از اتحاد و اجماع ارکان مختلف نظام بر پيشبرد مذاکرات در قالب ديپلماسي هوشمندانه و منطبق بر سياست‌هاي تعاملي و به‌دور از رويکردهاي انفعالي و البته شعاري است.

دستاورد بزرگ ظريف و مخالفين پابرجا
از همان ابتداي معرفي دکتر محمدجواد ظريف براي تصدي وزارت امورخارجه منتقداني چون کريمي‌قدوسي سر ناسازگاري گذاشته و به مخالفت با ظريف پرداختند، اين مخالفت‌ها چه در آستانه انعقاد توافق ژنو و چه پس از آن به‌طور مستمر و تمام‌عيار ادامه داشت تا آنجا که ظريف با صراحت اعلام داشت که عده‌اي در هر حالت و صورت راضي نشده و دست از مخالفت با امضاي توافق و مذاکرات بر نخواهند داشت، نکته‌اي که البته روز گذشته بعينه به اثبات رسيد. پس از کش‌وقوس‌هاي فراوان و به علت حضور ظريف در مذاکرات، طرح سوال کريمي‌قدوسي و 40نفر از نمايندگان مجلس از وزير امورخارجه پس از سه بار تعويق بالاخره در صحن علني و در سه‌شنبه 16 دي ماه مطرح شد. ظريف به شکل مفصل و مشروح به سوال نمايندگان که در شرح آن آمده بود: «موافقتنامه ژنو محورهايي را به امضاي طرفين رسانده که عملاً حقوق هسته‌اي ملت ايران را ناديده گرفته و مقدمه‌اي رافراهم کرده که در درازمدت کل برنامه‌هاي صلح‌آميز هسته‌اي را به طور جدي تهديد و زيرسؤال برده است.» پاسخ گفته و تاکيد کرد که نبايد رويکرد جناحي و سياسي به‌عنوان مهم‌ترين عامل بي‌بازگشت شکست در سياست‌ورزي‌ها و رويکردهاي ديپلماتيک راهي داشته باشد. به‌رغم تاکيدات و تصريحات واضح و مبرهن ظريف، کريمي‌قدوسي از پاسخ وي قانع نشده و موضوع در صحن علني به راي گذاشته شد، که با 125 رأي موافق، 86 رأي مخالف و 8 رأي ممتنع از مجموع 229 نماينده حاضر در صحن، اکثريت نمايندگان از سخنان وزير امورخارجه قانع شدند و برخلاف پيش‌بيني و برنامه‌ريزي منتقدان، دستاوردي مطلوب براي وزارت‌خارجه دولت تدبير و اميد رقم خورده و با توجه به متن سوال و نيز پاسخ‌هاي ظريف، مهر تائيدي از سوي اکثريت نمايندگان در کارنامه مذاکره‌کنندگان هسته‌اي ثبت و ضبط شد. هرچند که منتقدان سخت و پروپا قرص نشان دادند که در هيچ حالتي حاضر به انعطاف و پذيرش طرف مقابل نيستند.
ديپلماسي به دور از نگاه جناحي و طيفي
شاه‌بيت سخنان روز گذشته ظريف تاکيد بر اين نکته مهم و راهبردي بود که مذاکره‌کنندگان هسته‌اي به هيچ روي رويکردهاي جناحي و طيفي در مذاکراتي که با منافع ملي ارتباط وثيق دارد، اتخاذ نکرده و بري از اين مضامين هستند. ظريف با صراحت اعلام کرد: من اطمينان مي‌دهم که دولت و تيم مذاکره‌کننده هيچ هدف سياسي و جناحي را در مذاکرات هسته‌اي دنبال نخواهد کرد. نکته آنکه در طول چند ماه گذشته يکي از محورهاي مورد تاکيد مخالفان و منتقدان توافق اتهام‌زني به دولت و دستگاه ديپلماسي در راستاي رويکردهاي طيفي و جناحي بود. آنان ظريف را متهم مي‌کردند که در مواجهه با طرف‌هاي خارجي به نحوي سخن گفته که اگر توافق حاصل نشود به دولت و طيف سياسي حامي آن ضربه مي‌خورد اين درحالي بود و است که هر دستاوردي در مذاکرات به نفع آحاد عموم ملت و در راستاي مطامع و منافع کليت کشور است و بيشتر مي‌توان گفت رويکردهاي فرافکنانه که در راستاي کارشکني در مذاکرات منطقي و مستدل است با عدم لحاظ منافع ملي و در راستاي مطامع و اغراض طيف‌هاي خاص است که مي‌ترسند با کسب پيروزي در مذاکرات و دستاورد نمايان آن جايگاه سياسي و طيفي منتقدان در برابر پيروزي دولت در اين آوردگاه خطير که پيروزي ملت نيز است، دچار خدشه و افول شود. ظريف در همين راستا تاکيد مي‌کند: من عميقاً اعتقاد دارم که جناحي شدن موضوع سياست خارجي نقطه بي‌بازگشت شکست آن است و هزينه‌کردن منافع ملي براي هدف‌هاي جناحي و سياسي گناهي نابخشودني است.
پيگيري رويکردهاي اصولي و تاکيد بر دستاوردها
سخنان روز گذشته ظريف در مجلس دو محور اساسي داشت؛ تاکيد و تصريح بر حفظ و دوام رويکردهاي اصولي و نيز تشريح دستاوردهاي مذاکرات هسته‌اي طي يک سال و نيم گذشته. ظريف در ابتدا تاکيد کرد که قدرت ايران منطبق بر ظرفيت‌هاي دروني و پيروي از گفتمان اصيل انقلاب اسلامي است. وي با تشريح کارشکني دشمنان که يکي از آنها تهديدانگاري برنامه هسته‌اي ايران و در پيامد آن ايجاد فشار و محدوديت براي کشورمان بود، با اشاره به انتخابات رياست‌جمهوري که با پشتيباني هوشمندانه مردم از رويکرد تدبير و اعتدال زمينه ورود قدرتمند جمهوري اسلامي ايران به مذاکرات هسته‌اي را فراهم کردند، به تشريح دستاوردها پرداخته و تاکيد کرد: ايران امروز به اقرار دوست و دشمن نه مشکل منطقه‌اي بلکه عامل ثبات و امنيت در منطقه است. ظريف با اشاره به اذعان دولتمردان آمريکايي به قدرت و توانايي منطقه‌اي ايران، تصريح کرد: سياست خارجي توانسته است طي توافق ژنو با فضاسازي‌هاي خصمانه و بهانه‌جويي‌هاي هرروزه عليه نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران مقابله کند و سهم کوچکي در ارتقاي امنيت و اقتدارکشور ايفا نمايد و اين جزئي از وظايف قانوني و ذاتي دستگاه ديپلماسي است. ظريف با تشکر ويژه از حمايت‌هاي رهبر معظم انقلاب از مذاکره‌کنندگان خاطرنشان کرد: بنده و همکارانم در وزارت امورخارجه همواره به دنبال تقويت اقتدار ملي بوده و هستيم. رئيس دستگاه ديپلماسي با تاکيد بر اين نکته که با مذاکرات هوشمندانه هسته‌اي از اجراي طرح‌هاي تصويب شده محافل صهيونيستي و تندروهاي آمريکايي جلوگيري شده و بخشي از دارايي‌هاي به ناحق ضبط شده اين مردم بازگردانده شده است، به موقعيت مطلوب سياسي و اقتصادي کشور در سايه سار ممانعت از بسط و تعميق روند تحريم‌ها در شرايط فعلي، اشاره کرد و گفت: امروز سرمايه‌گذاران خارجي براي حضور در ايران صف کشيده‌اند. ظريف با اشاره به اين نکته که ديگر سخن از «همه گزينه‌ها روي ميز است» يا «اصل غني‌سازي» مطرح نيست و طرف‌هاي خارجي تنها بر ميزان و ظرفيت غني‌سازي متمرکز بوده و مي‌دانند راه توافق لغو همه تحريم‌هاست، تاکيد کرد: صهيونيست‌ها امروز در انزوا قرار گرفته‌اند. ظريف در پايان هم افزود: افتخار مي‌کند که صهيونيست‌ها و دشمنان منکوب‌شده و وي نقش کوچکي در اين پيروزي داشته است.

نظرات بینندگان

ارسال نظر