صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 1

ایران شرط روسیه را درمورد S300 پذیرفت?

معاون وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز یکشنبه تاکید کرد که تهران و مسکو به مذاکره بر سر مکانیسم بازپس گیری شکایت ایران از روسیه به خاطر عدم تحویل سامانه دفاع موشکی اس ۳۰۰ ادامه می دهند.

کد خبر: 31699

خبرگزاری تسنیم: مرتضی سرمدی قائم مقام وزیر خارجه جمهوری اسلامی در مصاحبه با اسپاتنیک تصریح کرد که مذاکرات ایران و روسیه بر سر مکانیسم بازپس گیری شکایت ایران از مسکو به خاطر عدم تحویل سامانه دفاع موشکی اس 300 همچنان ادامه دارد.
 
سرمدی در ادامه گفت: ما به مذاکره با مقام‌های روسی بر سر بازپس گیری شکایتی که تهران به خاطر عدم تحویل سامانه دفاع موشکی در تاریخ تعیین شده، مطرح کرده، ادامه می دهیم.
 
یک منبع آگاه در اواسط ژوئن گفته بود که روسیه و ایران در حال مذاکره برای از سرگیری اجرای قرارداد تحویل سامانه دفاع موشکی اس 300 هستند.
 
این منبع آگاه تاکید کرده است که مقام های روسی بر بازپس گیری شکایت ایران و نوشتن یک قرارداد جدید با ایران اصرار دارند.
 
سرمدی نیز گفت: ما در حال مذاکره برای ایجاد اصلاحاتی در قرارداد و همین طور قیمت جدیدی که باید تعیین شود و مکانیسم مربوط به بازپس گیری شکایت ایران از روسیه هستیم.
 
پوتین رئیس جمهور روسیه اخیرا دستور لغو ممنوعیت فروش سامانه دفاع موشکی اس 300 به ایران را صادر کرده است.کرملین در این باره اعلام کرده است که این فرمان ممنوعیت انتقال شامل حمل و نقل هوایی سامانه موشکی دفاع هوایی اس 300 از طریق روسیه و حمل آن به خارج از سرزمین‌های این کشور به سمت جمهوری اسلامی ایران همچنین در اختیار قرار دادن آن به جمهوری اسلامی ایران در خارج از سرزمین‌های روسیه را با استفاده از کشتی‌ها یا هواپیماهای حامل پرچم دولت روسیه لغو می‌کند.
 
در سال 2010 بود که طی دوران دمیتری مدودف، رئیس جمهور وقت روسیه قرارداد 800 میلیون دلاری فروش سامانه موشکی دفاع هوایی اس 300 را لغو کرد. در آن زمان روسیه اعلام کرده بوده در راستای تحریم‌های مصوب شورای امنیت سازمان ملل علیه کشورمان به خاطر برنامه هسته‌ای ایران، این اقدام را انجام داده است. در مقابل نیز تهران نیز شکوائیه‌ای را برای دریافت غرامت 4 میلیارد دلاری از روسیه به دادگاه داوری ژنو ارائه کرد.

نظرات بینندگان

  • پیمان

    | |

    به روسیه هیچ اعتمادی نیست اومدو بازم زیرش زد میخواین چکار کنین دوباره شکایت کنین دادگاهم بیکاره دوباره پیگیری میکنه؟؟؟؟

ارسال نظر