صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

ردپای عربستان در مرگ زوارش در ایران؟

معاون کنسولی وزیر امور خارجه در پاسخ به سوالی مبنی بر احتمال دست داشتن سازمان اطلاعات عربستان برای تخریب چهره ایران و قطع موج زوار عربستان به مشهد مقدس در تلافی قطع عملیات عمره ایران به عربستان بیان کرد : بررسی این حادثه ادامه دارد و ما به نتیجه خاصی نرسیده ایم هرچند که همه ابعاد قضیه باید بررسی شود.

کد خبر: 31617

پایگاه خبری العالم: حسن قشقاوی معاون کنسولی وزیر امور خارجه ایران در بخشی از گفت و گو با برنامه "من طهران"، در پاسخ به سوالی مبنی بر احتمال دست داشتن سازمان اطلاعات عربستان برای تخریب چهره ایران و قطع موج زوار عربستان به مشهد مقدس در تلافی قطع عملیات عمره ایران به عربستان بیان کرد : بررسی این حادثه ادامه دارد و ما به نتیجه خاصی نرسیده ایم هرچند که همه ابعاد قضیه باید بررسی شود و هنوز نمی توان گفت که ممکن است دست سازمان اطلاعات عربستان در این حادثه باشد.

معاون کنسولی وزیر امور خارجه درباره پیگیری حادثه ای که برای زائران سعودی در مشهد رخ داد بیان کرد: با توجه به اهمیت این موضوع، مسئول نمایندگی وزارت خارجه ایران در مشهد و همکارانش و ارگان های ذیربط از همان ابتدا بسیار فعال بودند. اطلاعات اولیه حکایت از آن دارد که مساله مشهد یک حادثه مسمومیت بوده است و مرتب نتایج بررسی ها، صادقانه به مقامهای سعودی اطلاع داده می شود.

وی گفت: هر آنچه درباره این موضوع به افکار عمومی اطلاع داده شده کاملا واقع بینانه بوده و در آینده نیز به محض دریافت دقیق ترین اطلاعات به طرف سعودی اعلام خواهیم کرد همانطور که تا الان نیز در تماس نزدیک با آنها بوده ایم. ما به خانواده های آنها تسلیت گفتیم و از سایر مسمومان نیز مراقبت ویژه به عمل آوردیم تا تعداد تلفات بیشتر نشود.

معاون وزیرخارجه ایران افزود : همان حساسیت که طرف سعودی نسبت به این حادثه داشت ما هم داشته ایم.

اواسط خرداد ماه زائران عربستانی که در هتل توحید مشهد، مستقر بودند به دلیل بروز علائم مسمومیت به بیمارستان امام رضا (ع) منتقل شدند که در پی آن 4 نفر فوت شده و وضعیت 24 نفر دیگر نیز از سوی پزشکان «مسمومیت» اعلام شد.

شرایط ایران برای برقراری مجدد سفرهای عمره

معاون کنسولی وزیر امور خارجه ایران در ادامه گفت و گو با شبکه خبری العالم از تضمین امنیت عمره گذاران و ایجاد فضای منطقی و معقول در ورود و خروج زائران ایرانی به عربستان ، به عنوان مهم ترین شرایط جمهوری اسلامی  برای برقراری مجدد سفرهای عمره  یاد کرد.

قشقاوی تاکید کرد : تضمین امنیت عمره گذاران برای ایران مهم است، اگر این امنیت تضمین و فضای منطقی و معقولی حاکم شود و مردم هم شاهد مجازات متهمان باشند، طبیعی است که ما هم برای ازسرگیری عمره تمایل داریم.

وی گفت : این مساله در گفت و گوهای اخیر آقای امیرعبدالهیان ( معاون عربی و آفریقایی وزارت امور خارجه )  با وزیر خارجه عربستان مطرح شده و وزیر خارجه سعودی ازسرگیری عمره ایرانی ها استقبال کرده است.

معاون کنسولی وزیر امور خارجه ایران در باره روند پرونده تعرض به دو نوجوان ایرانی در فرودگاه جده بیان کرد: در جلسه اول محاکمه سرکنسول ایران حضور داشت و نماینده دادستان جده کیفر خواست را قرائت کرد که در آن به اتهام نقض قوانین در هنگام انجام وظیفه و اقدام عمل شنیع جنایی، درخواست مجازات اعدام برای متهمان شده است.

قشقاوی افزود: متهمان و وکلا درخواست بررسی مجدد دادند و در جلسه دوم دادگاه که بازهم سرکنسول ایران حضور داشت، دادگاه دفاعیات متهمان و وکلای آنها را استماع و ختم جلسه را اعلام کرد.

حکم صادره درباره متهمان تعرض به دو نوجوان ایرانی

قشقاوی تصریح کرد که برخی مطبوعات سعودی به نقل از یک مقام امنیتی سعودی اعلام کردند که مجازات درنظر گرفته شده(هزار ضربه شلاق با نظر پزشک و 4 سال حبس) است. پس از پی گیری، سرکنسول ایران گفت رسما چیزی به آنها اعلام نشده است.

وی یادآور شد : در همان دادگاه اعلام شد که اگر قرار باشد حکمی صادر شود، حکم بدوی خواهد بود و بعد این حکم به دادگاه استیناف می رود. ما هم درخواست داشتیم که در دادگاه استیناف هم سرکنسول و هم وکیل ما حضور داشته باشد.

معاون کنسولی وزیر امور خارجه ایران گفت : هنوز گزارشی از سرکنسول ایران در خصوص حکم ، دریافت نشده است ، ما به طور جدی پی گیر این موضوع هستیم و منتظریم اگر حکمی هم صادر شده است، رسما از سوی سعودی ها به ما اعلام شود.

وی در پاسخ به این سوال که آیا اگر چنین حکمی صادر شده باشد عادلانه است و اگر این حکم رضایت ایران را جلب نکند، تهران درخواست تجدید نظر ارائه خواهد کرد، خاطرنشان کرد : به نظر ما کیفرخواستی که دادستان ارائه کرده واقع بینانه بوده و هر چیزی کمتر از آن نسبت به عمق جنایت، غیر عادلانه است و طبق مقررات و حقایق این پرونده، در صورتی که حکمی جز این صادر شود، به نمایندگی از خانوده قربانیان این جنایت، درخواست تجدید نظر خواهیم کرد.

احتمال برنامه ریزی رسمی درباره محاکمه متهمان

قشقاوی در پاسخ به این سوال که آیا ممکن است تمام این رویدادها از جانب دولت عربستان یا نوعی هماهنگی وجود داشته، باشد؟ اظهار کرد: دلیلی برای سیستماتیک بودن این موضوع وجود ندارد ، چنین ادعایی نداریم و مقام های عربستان در دیدارهای مختلف با سفیر و سرکنسول ایران بر ضرورت برخورد با این اقدام جنایتکارانه تاکید کرده اند.

وی گفت : هفته گذشته نیز در حاشیه نشست اجلاس سازمان اتحاد کفنرانس اسلامی، عادل الجبیر وزیر خارجه عربستان در ملاقات با آقای امیر عبدالهیان بر مصمم بودن عربستان برای مجازات متهمان این پرونده تاکید کرد. بنابر اظهارت مقام های عالی رتبه عربستان، دلیلی برای قضاوتی جز این نیست. لذا ما منتظریم وعده های رسمی مقام های سعودی را در عمل مشاهده کنیم.

نظرات بینندگان

ارسال نظر