صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

انتقاد آیت‌الله سبحانی از دولت‌ها

حجاب نماد مسلمانان؛ آیت‌الله سبحانی: دولت‌ها یکی پس از دیگری فقط قول می‌دهند جمهوری اسلامی باید از نظر حجاب نمونه باشد و مسئله عفاف نیز در این میان از اهمیت بسیار زیادی برخودردار است و باید عفاف در همه جای این کشور به چشم بیاید.

کد خبر: 31342

آیت‌الله جعفر سبحانی  در درس تفسیر سوره احزاب در مدرسه علمیه حجتیه اظهار کرد: سوره‌های قرآن نامی دارند که در خود آن سوره به آن پرداخته شده است.

 

وی افزود: سوره احزاب نیز از همین سوره‌های الهی است که در 73 آیه به جریان جنگ احزاب میان پیامبر (ص) و مشرکان و گروه‌های مخالف ایشان اشاره دارد.

 

این مرجع تقلید خاطرنشان کرد: احزاب جمع حزب بوده و به معنی گروهی است که با یک ایده خاص گردهم جمع شده و به دنبال کاری مشترک هستند، در اینجا نیز جمع این حزب‌ها برای نابودی اسلام بسیج شدند.

 

وی ادامه داد: این سوره از سوره‌های مدنی قرآن یعنی پس از هجرت است، شکل، سیاق تعیین نوع کلام وحی نیز مشخص می‌کند که این سوره مختص به سال پنجم پس از هجرت بوده و مرتبط به سوره‌های مدنی است.

 

آیت‌الله سبحانی با بیان اینکه این سوره دارای 73 آیه است گفت: ولی برخی گروه‌های اهل سنت ذکر کرده‌اند این سوره همپای سوره بقره بوده،  ولی این گونه نیست و علمای بزرگ شیعه و سنی این بحث را اصلا قبول ندارند.

 

استاد برجسته حوزه علمیه قم ادامه داد: برخی به ما تهمت ناراوای قائل بودن به تحریف قرآن را می‌زنند، این سخن از ریشه دروغ است زیرا مگر می‌شود یک سوره بیش از 200 آیه خود را در طول زمان تحریف شده و از بین رفته شده ببیند.

 

وی عنوان کرد: در کتابی که توسط آستان قدس رضوی در همین باره منتشر شد، آمده است 125 نسل از علمای شیعه نقل کرده‌اند قرآن تحریف نشده و اگر کسی این نسبت ناروا را به ما دهند کاملا دروغ و اشتباه است؛ آنها یا از سر نادانی و یا از عمد این سخنان را بیان می‌کنند.

 

این مفسر قرآن با ذکر این مطلب که هر سوره‌ای برای خود هدفی دارد گفت: این هدف غیر از فهرست بوده و این سوره نیز دارای اهداف خاصی است که این اهداف در قالب چندین محور بیان شده است.

 

 

وی در ادامه با بیان اینکه نخستین هدف این سوره بیان مبارزه پیامبر(ص) با خرافات و تعابیر غلط بود خاطرنشان کرد: دومین هدف بیان نوع خندق کندن مسلمانان در حاشیه بیابانی مدینه بود و سوم، داستان‌های پر از اندرز و جالب پیامبر(ص) و همسران ایشان است.

 

 

آیت‌الله سبحانی افزود: محور آخر نیز محور حجاب و عفاف است که برای مسلمانان ما یک نماد محسوب می‌شود؛ دولت‌ها یکی پس از دیگری می‌آیند و قول می‌دهند در این زمینه اقدامات عاجل انجام می‌دهند، ولی هنوز موفق به این کار نشده‌اند.

 

 

این مرجع تقلید گفت: جمهوری اسلامی باید از نظر حجاب نمونه باشد و مسئله عفاف نیز در این میان از اهمیت بسیار زیادی برخودردار است و باید عفاف در همه جای این کشور به چشم بیاید.

 

 

حوزه

نظرات بینندگان

ارسال نظر