صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

(Reuters) شانس رسیدن به توافق بالاتر از چیزی است که مقامات گفته اند

رویترز: با وجود موانع، شانس رسیدن به توافق افزایش می یابد «دیپلمات های نزدیک به مذاکرات به رویترز می گویند که شانس رسیدن به توافق بالاتر از چیزی است که مقامات گفته اند.»

کد خبر: 31339

خبرگزاری رویترز (Reuters) با انتشار گزارشی تحت عنوان "با وجود موانع، شانس دستیابی به توافق نهایی افزایش می یابد" به مذاکرات هسته ای پرداخت. 

 

در این گزارش آمده است: «ایران تلاش می کند به تعهدات مفصل تن ندهد. فرانسه بر مواضع سخت خود، اصرار دارد و پرزیدنت باراک اوباما برای قبولاندن هرگونه توافق به کنگره شکاک، با نبردی سخت روبه روست.

 

اما با وجود این موانع و موانع دیگر، به نظر می رسد دستیابی مذاکره کنندگان به توافقی تاریخی برای محدود کردن برنامه هسته ای ایران در بازه زمانی دست کم 10 ساله در ازای لغو تحریم ها، شدیدا محتمل است.»

 

رویترز نوشت: «مقامات آمریکایی از جمله اوباما گفته اند که در بهترین حالت، شانس دستیابی به توافق با ایران را 50-50 می دانند. این نظر مقامات است اما دیپلمات های نزدیک به مذاکرات به رویترز می گویند که با حضور وزرای امور خارجه و دیگر مذاکره کنندگان در وین در هفته آینده برای مرحله آخر این پروسه نزدیک به 2 ساله، شانس رسیدن به توافق بالاتر از چیزی است که مقامات گفته اند.

 

 

البته خوشبینی این دیپلمات ها محتاطانه بوده و در عین حال می گویند که هنوز پیشرفت چندانی در غلبه بر مشکلات اصلی در مذاکرات حاصل نشده و فشار سیاسی شدیدی بر هیئت آمریکایی و ایرانی برای دستیابی به توافقی که بن بست 12 ساله هسته ای ایران و غرب را حل می کند، وجود دارد.»

 

 

در ادامه این گزارش به نقل از برخی مقامات غربی آمده است: «یکی از مقامات ارشد غربی با اشاره به ضرب الاجل هسته ای به رویترز گفت: ما نمی توانیم احتمال شکست را رد کنیم، اما بیشتر به نظر می رسد که به نتیجه خواهیم رسید. البته نه تا 30 ژوئن، بلکه احتمالا در روزهای پس از آن.

 

 

یکی دیگر از مقامات غربی گفت: من فکر می کنم که توافق حاصل خواهد شد؛ چرا که دو بازیگر اصلی مذاکرات، به این توافق نیاز دارند.»

 

 

رویترز همچنین نوشت: «هر چند دیپلمات ها اذعان دارند که حل موانع موجود، بسیار سخت است و می تواند به مشکلات جدید و تاخیر دوباره بیانجامد، اما بر این باورند که اراده ای برای مصالحه و دستیابی به توافق بین دو طرف وجود دارد. دستیابی به توافق هسته ای از نظر سیاسی برای اوباما و همتای ایرانی اش حسن روحانی، بسیار حیاتی است. برای اوباما، تنش زدایی با ایران و دیگر دشمن دیرینه آمریکا یعنی کوبا، شاید تنها دستاورد بزرگ سیاست خارجی در دسترس باشد در حالی که طرح صلح اسرائیل و فلسطین متوقف شده و جنگ در سوریه و عراق شعله ور است.

 

یکی از مقامات ایرانی که شانس دستیابی به توافق نهایی را 70 درصد تخمین می زند، به رویترز گفت: توافق حاصل خواهد شد اما آمریکایی ها بیشتر از ما به توافق نیاز دارند. این توافق به هر دو کشور کمک خواهد کرد.»

 

 

رویترز در ادامه با ادعای اینکه "شکست مذاکرات برای روحانی می تواند منجر به از دست دادن همه چیز در سیاست باشد" به نقل از یک دیپلمات ارشد ایرانی نوشت: «رسیدن به این توافق، برای روحانی و تیمش بسیار حیاتی است؛ شکست به منزله شکست روحانی و اصلاحات است و موضع رقبای تندروی او را تقویت خواهد کرد.»

 

 

 

نظرات بینندگان

ارسال نظر