صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

مهدی مطهرنیا

دست‌اندازهای دلسوزانه

چالشی که با وجود تاکید دکتر ظریف نسبت به محرمانه‌بودن جزئیات گفت‌وگوها و تصمیم به عدم انتشار آنها توسط همه طرف‌های مذاکره‌کننده اما بازهم با اصرار مجلس نسبت به اطلاع از جزئیات، روبه‌رو شد. پیرامون آنچه به‌عنوان اصرار مجلس خوانده می‌شود می‌توان آن را تلاش یک جناح سیاسی در مجلس برای دستیابی به اطلاعات دقیق و بهره‌برداری از آن در مسیر اهداف سیاسی تعریف شده دانست

کد خبر: 3076

متن پيش رو در آرمان امروز منتشر شده و انتشار آن به معني تاييد تمام يا بخشي از آن نيست.

------------------------------------------------------------------------------------

پس از آغاز به کار دولت یازدهم و از آغازین دورهای مذاکرات تیم مذاکره‌کننده دکتر روحانی در عرصه بین‌المللی پیرامون مساله هسته‌ای ایران چالشی میان مجلس و دولت بر سر اطلاع نمایندگان مجلس از جزئیات گفت‌وگوها پدید آمد. چالشی که با وجود تاکید دکتر ظریف نسبت به محرمانه‌بودن جزئیات گفت‌وگوها و تصمیم به عدم انتشار آنها توسط همه طرف‌های مذاکره‌کننده اما بازهم با اصرار مجلس نسبت به اطلاع از جزئیات، روبه‌رو شد. پیرامون آنچه به‌عنوان اصرار مجلس خوانده می‌شود می‌توان آن را تلاش یک جناح سیاسی در مجلس برای دستیابی به اطلاعات دقیق و بهره‌برداری از آن در مسیر اهداف سیاسی تعریف شده دانست.

در ایران متاسفانه فرهنگ سیاسی سمت‌وسویی معکوس پیدا می‌کند، به این معنا که با پیروزی یک جریان سیاسی، دیگر جریانات تلاش دارند در مسیر دستیابی به هدف‌های تعریف‌شده و تائید‌شده جریان پیروز ایجاد چالش کنند یا با نفوذ در حیاط اجرایی تحرکات جریان پیروز، زمینه‌های دستیابی به اهداف را پرهزینه کنند. در این چارچوب می‌توان بدین نکته اشاره داشت که آنچه جناح معنادار و تعریف‌شده‌ای در مجلس به‌دنبال آن است این است که بتواند از جایگاه مجلس درجهت ایجاد چالش فراروی دستگاه سیاست خارجی در حوزه دیپلماسی هسته‌ای بهره ببرد.

حوزه‌ای که حسن روحانی قبل از انتخابات از آن به‌عنوان محوری‌ترین شعار کمپین انتخاباتی خود استفاده کرد و در نشست دو روز پیش با فعالان اقتصادی نیز بار دیگر بر آن تاکید داشت و نشان داد که نقطه گره‌اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی در ایران دستیابی به یک راه‌حل جامع هسته‌ای برای گریز از تنگناهای موجود است که در این زمینه وجود دارد. لذا باید دانست در این بافت موقعیتی زمینه‌های ایجاد فشار بیشتر بر وزرایی چون محمدجواد ظریف فراهم می‌شود. زمانی که در یک کشور شاهد ایجاد یک ساختار قانونمند و اجرای آن قانون به صورت صریح و آشکار در ارتباط با افراد و نهاد‌ها باشیم، می‌توان اذعان داشت که از فرصت‌های قانونی موجود برای هر نهاد یا شخصیتی نمی‌توان استفاده‌های نابه‌جایی به عمل آورد و در این چارچوب زمینه‌ساز تحرکات چالش‌برانگیز خارج از قواعد و عرف موجود در گستره شبه‌قانونی شد.

منبع:آرمان امروز

نظرات بینندگان

ارسال نظر