صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

جوسازي‌هاي رسانه‌ها نبايد وزارت کشور را مرعوب کند؛ اصولگرايان از چه مي‌ترسند؟

شيرزاد : اصولگرايان از چه مي‌ترسند؟

شيرزاد درباره دليل به‌وحشت‌افتادن برخي در جريان راست از تاسيس حزبي جديد که برخي اعضاي آن را افرادي از حزب‌هاي ديگر تشکيل مي‌دهند، مي‌گويد: اينها از الان مي‌دانند که در انتخابات مجلس بازنده هستند.

کد خبر: 3048

متن پيش رو در آفتاب نيوز منتشر شده و انتشار آن به معني تاييد تمام يا بخشي از آن نيست.

شيرزاد درباره دليل به‌وحشت‌افتادن برخي در جريان راست از تاسيس حزبي جديد که برخي اعضاي آن را افرادي از حزب‌هاي ديگر تشکيل مي‌دهند، مي‌گويد: اينها از الان مي‌دانند که در انتخابات مجلس بازنده هستند. به نظر من اساسي‌ترين مسئله اين است که دوستان بوي شکست را به شدت حس کرده اند. چون اين دست فرمان ته دره مي رود. اين ژست و مشي و مرامي که در جامعه پيش گرفته اند به شدت راي بينداز است. او ادامه مي دهد: بنابراين چون بوي خطر را احساس کرده اند تنها متوقف کردن حريف را بلد هستند. در حالي که پنچر کردن ماشين رقيب که هنر نيست فرد خود بايد سعي کند تا به خط پايان مسابقه برسد. اين افراد وسط راه ايستاده اند و ماشين هاي ديگر را پنچر مي کنند. مطمئنا خود در همين نقطه خواهند ايستاد. من نمي گويم که ما برنده هستيم اما مطمئن هستم که آنها بازنده هستند.
رسانه‌هاي اصولگرا براي حزبي که هنوز مجوز نگرفته جنجال به‌پا کرده‌اند و احزابي هم که در سال‌هاي قبل با مشکل روبرو بوده‌اند به بهانه‌هايي قابليت کار ندارند، نهايت لطف وزارت کشور در اين مدت برگزاري يکي دو همايش با احزاب بوده و صدور مجوز حزب براي پايداري و نداي ايرانيان.

چند روزي است که برخي رسانه‌ها خبر درخواست تاسيس حزب جديدي در جريان اصلاح‌طلب را منتشر کرده‌اند. حزبي که غلامرضا انصاري عضو شوراي شهر تهران تاييد کرده که درخواست تاسيس آن را به وزارت کشور داده و نام آن را "حزب ملت ايران اسلامي" خوانده است. در اين ميان رسانه‌هاي جريان راست مدعي شده‌اند که بيشتر اعضاي اين حزب در حال تاسيس افراد حزب "مشارکت" هستند که تصميم دارند با حزب جديدي به فعاليت‌هاي خود ادامه دهند؛ موضوعي که از طرف افراد متعددي که نام آنها منتشر شده بود رد شده است.

رحماني فضلي وزير کشور هم در واکنش به درخواست اين حزب گفته: براي تاييد صلاحيت افراد متقاضي فرآيندي طي مي‌شود. به عنوان نمونه از وزارت اطلاعات استعلام گرفته مي‌شود. اگر استعلام‌هاي دريافت شده از مراجع مختلف مورد تاييد باشد به افراد مجوز مي‌دهيم.

براساس قانون فعاليت افرادي که منع قضايي ندارند در هر حزبي مجاز است. حتي امکان فعاليت در دو حزب هم مشکلي ندارد. احمد شيرزاد درباره هجمه‌هايي که در پي اعلام درخواست تاسيس يک حزب جديد در جريان اصلاح‌طلب به‌وجود آمده، به «آفتاب» مي‌گويد: استدلال آقايان اين است که آنچه ما مي‌گوييم حق و تشخيص ما، تشخيص مطلق است. معمولا براساس يک منطق همه‌پسند قضاوت نمي‌کنند. قانون که نمي‌تواند نسبت به اصلاح‌طلب و اصولگرا موضع‌گيري داشته باشد. قانون تشکيل احزاب و جمعيت‌ها قانونيست که اصولا همه را به يک چشم نگاه کرده است. علي القاعده اگر منعي براي تشکيل حزب وجود باشد بايد مستند به قانون باشد. اينکه ما از اين آقايان خوشمان نمي‌آيد يا اينکه اينها در فلان حزب بودند، هرگز به معناي قانوني‌بودن اين ادعا نيست.

نماينده مجلس ششم ادامه مي‌دهد: بگذاريد بالادست آن را به شما بگويم. عليه حزب مشارکت هيچ حکم روشن و محکمه‌پسندي وجود ندارد و دعواي حقوقي دوستان ما بر سرجاي خود است. اما متاسفانه وزارت کشور به هر دليلي با تعلل فراوان با اين مسئله مواجه شد و نتوانست به موقع در دفاع از قانون احزاب و جمعيت‌ها اقدام جدي انجام دهد. طرف مقابل هم با جوسازي سعي کردند چيزي که مستند حقوقي نداشت را جا بيندازند و اين وضعيت ادامه پيدا کرده است.

اين فعال سياسي اصلاح‌طلب توضيح مي‌دهد: الان تعداد زيادي نيروهاي فعال سياسي به خصوص در شهرستان‌ها بلاتکليف هستند. حالا ممکن است در اين ميان افرادي هم آشنا باشند. اما ما جواناني داريم با پتانسيل بسيار فراوان و حيف اين نيروي انساني زياد است. در پي همين سال‌ها از 84 تا‌به‌حال کاملا نسل جديدي به‌روي کار آمده‌اند. بچه‌هايي که در آن زمان 12 ساله بوده‌اند الان 22 ساله هستند. مگر ما مي‌توانيم از حضور نيروها جلوگيري کنيم.

او ادامه مي‌دهد: نيروهاي زيادي در استان‌ها و شهرستان‌ها به فعاليت حزبي علاقمند هستند و احزاب موجود را جوابگوي نيازهاي خود نمي‌دانند. وزارت کشور وظيفه دارد که اين وضعيت را تسهيل و از ايرادهاي بي‌خود و بي‌جهت جلوگيري کند. جوسازي‌هاي رسانه‌هاي جناح راست نبايد وزارت کشور را مرعوب کند. بايد با مستند قانوني صحبت شود.

شيرازد درباره درخواست تاسيس حزب ملت ايران اسلامي مي‌گويد: البته دوستان اجازه دهند که اين حزب تشکيل شود، مرام‌نامه و اساسنامه خود را منتشر کند، اطلاعيه‌اي بدهد. مگر به اسم و قيافه است؟ مگر مي‌شود قومي و قبيله‌اي برخورد کرد؟ اگر کسي منع فعاليت سياسي دارد آن بحث ديگري است.

اين فعال سياسي اصلاح‌طلب تاکيد مي‌کند: اگر مدعي هستند که اين حزب همان حزب قبلي است با نام جديدي، بايد اين موضوع را اثبات کنند. قطعا چنين چيزي نيست. تقريبا در هر جاي دنيا وقتي حزبي تشکيل مي‌شود بخش عمده‌اي از اعضاي تشکيل‌دهنده آن جد‌اشده‌هاي جريان‌هاي سياسي ديگر هستند. اين خيلي روشن است. يک نيروي صفر‌کيلومتر که تازه وارد عرصه سياسي شده که نمي‌آيد تشکيل حزب دهد.

او مي‌افزايد: معمولا افراد در بدو فعاليت سياسي خود گرايشي را انتخاب مي‌کنند اما بعد از 10 سال همين فرد ممکن است که نظرگاه ديگري داشته باشد و به سمت تاسيس حزب ديگري برود. اصولا مگر حزب سياسي کارگاه دوخت لباس است که همه لباس‌ها يک سايز و يک شکل باشند.

اين نماينده دور ششم مجلس شوراي اسلامي مطرح مي‌کند: به نظر من دوستاني که تقاضاي حزب جديد داده‌اند، آزاد هستند. هيچ پرونده و مشکلي ندارند. اگر نسبت به اساسنامه يا موضع گيري حزب اشکالاتي وجود دارد، آن اشکالات فني را وزارت کشور بايد بررسي کند. به نظر مي‌آيد محکوم‌کردن حزبي که هنوز موضعي نگرفته براساس استدلال‌هاي قومي و قبيله‌اي است.

شيرزاد درباره دليل به‌وحشت‌افتادن برخي در جريان راست از تاسيس حزبي جديد که برخي اعضاي آن را افرادي از حزب‌هاي ديگر تشکيل مي‌دهند، مي‌گويد: اينها از الان مي‌دانند که در انتخابات مجلس بازنده هستند. به نظر من اساسي‌ترين مسئله اين است که دوستان بوي شکست را به شدت حس کرده‌اند. چون اين دست فرمان ته دره مي‌رود. اين ژست و مشي و مرامي که در جامعه پيش گرفته‌اند، به‌شدت راي‌بينداز است.

او ادامه مي‌دهد: بنابراين چون بوي خطر را احساس کرده‌اند تنها متوقف‌کردن حريف را بلد هستند. در حالي که پنچر‌کردن ماشين رقيب که هنر نيست؛ فرد خود بايد سعي کند تا به خط پايان مسابقه برسد. اين افراد وسط راه ايستاده‌اند و ماشين‌هاي ديگر را پنچر مي‌کنند. مطمئنا خود در همين نقطه خواهند ايستاد. من نمي‌گويم که ما برنده هستيم اما مطمئن هستم که آنها بازنده هستند.

اين فعال سياسي اصلاح‌طلب تاکيد مي‌کند: اينها از نيروهاي سياسي کيفي و توانمند بسيار وحشت دارند و واقعيت گريزناپذير اين است که نيروهاي کيفي و قوي در اردوگاه رقيب آنها و دوستان ما بيشتر پيدا مي‌شود. بنابراين تنها چيزي که اين افراد مي‌پسندند اين است که نيروهاي ضعيف و ميانه را نگه دارند تا هميشه بازنده باشند. نيرويي که بدانند در صف مقابل امکان برنده‌شدن دارد را نمي‌توانند تحمل کنند. به همين دليل از الان سعي مي‌کنند با هياهو برنامه را به هم بريزند.

نظرات بینندگان

ارسال نظر