صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 1

زيباکلام: فقط 4 ميليون ايراني خواهان رويارويي با آمريکا هستند

صادق زيباکلام ،کارشناس و تحليلگر سياسي،در مصاحبه با خبرگزاري آريا گفت:تفاوت بسيار مهمي ميان ايران و کوبا وجود دارد. رهبران حزب کمونيست کوبا بعد 50 سال به اين نتيجه رسيدند که ادامه تقابل با آمريکا بي فايده است.

کد خبر: 3023

آريا/ صادق زيباکلام ،کارشناس و تحليلگر سياسي،در مصاحبه با خبرگزاري آريا گفت:تفاوت بسيار مهمي ميان ايران و کوبا وجود دارد. رهبران حزب کمونيست کوبا بعد 50 سال به اين نتيجه رسيدند که ادامه تقابل با آمريکا بي فايده است.

اما نکته مهم اين است که چنين نگاهي هنوز در ايران وجود ندارد و بخش قابل توجهي از سياسيون به ويژه اصولگرايان تندرو و جبهه پايداري به خاطر منافع خود خواهان آمريکاستيزي و رويارويي با آمريکا هستند. به هيچ وجه آمادگي که در کوبا براي عادي سازي رابطه با آمريکا وجود داشت در ايران وجود ندارد.

وي افزود: در ايران ظرف 34 سال گذشته احساس رويارويي و اعتقاد به رويارويي با آمريکا بسيار کاهش پيدا کرده است و در 4 ميليون رايي که به دکتر سعيد جليلي داده شد خلاصه مي شود و واقعا اين 4 ميليون هستند که خواهان رويارويي با آمريکا هستند. اگر در ساختار قدرت اراده واقعي مردم بتواند جايي براي خود باز کند يقينا از ايران هم علائمي به سوي آمريکا فرستاده خواهد شد که ايران هم مايل است روابط خود با آمريکا عادي کند اما در وضعيت فعلي اين امکان نيست زيرا ايران به هيچ وجه نمي خواهد روابطش با آمريکا عادي شود.

اين استاد دانشگاه خاطرنشان کرد:اوباما در رسيدن به توافق بسيار جدي است کافي است به حجم مذاکرات دريکسال گذشته نگاهي بيندازيم که چندين برابر مذاکرات انجام شده در دوران اصولگرايان است. پيشرفتهايي که اکنون در زمينه يافتن توافق با آمريکا در حوزه هسته اي ايجاد شده، چندين برابر دوران آقاي احمدي نژاد است. پيشرفتهايي که در يکسال گذشته در دوره آقاي روحاني انجام شده نشان مي دهد در ايران و غرب اراده جدي براي حل و فصل مسئله هسته اي ايجاد شده است. همانگونه که عادي سازي روابط با کوبا پس از 50 سال دستاوردي براي اوباما بوده است. بسته شدن پرونده هسته اي ظرف چند ماه آينده دستاورد مهم ديگري در حوزه سياست خارجي براي دموکراتها و اوباما خواهد بود.

زيبا کلام با رد اين تحليل که کاهش قيمت نفت توطئه عربستان و آمريکا براي اعمال فشار عليه ايران است، گفت:نفت يک کالاي بين المللي و تابع عرضه و تقاضا است و علت کاهش قيمت نفت، به اين خاطر است که تقاضا براي نفت در بازار جهاني کاهش پيدا کرده و هند و چين؛ دو کشور عمده وارد کننده نفت تقاضا براي نفت را کاهش داده اند و نفت خيلي بيشتري توسط اعضاي غير عضو اوپک راهي بازار شده است روسيه نزديک به 11 ميليون بشکه نفت روانه بازار مي کند از يک سو عرضه نفت ثابت مانده و از سوي ديگر تقاضا براي نفت کاهش پيدا کرده بنابراين نفت زيادي در بازار وجود دارد که خريداري ندارد و زماني که عرضه زياد وتقاضا کاهش يابد قيمت نفت کاهش مي يابد.

نظرات بینندگان

  • حمید ناظری

    | |

    آقای زیباکلام، هیچ فرد ایرانی حاضر به رویارویی با آمریکا نیست چه رسد به 4 میلیون. اما اگر آمریکایی ها بخواهند برای ایران مشکل ایجاد کنند، وظیفه یک فرد ایرانی چیست؟؟؟؟ آیا نباید از خاک و حیثیتش دفاع کند؟؟؟

ارسال نظر