صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

دولت يازدهم، کم‌تحمل‌ترين دولت در نقدپذيري

رسايي: زنگنه در پرونده کرسنت از حقوق ملت نتوانست دفاع کند

عضو کميسيون اصل 90 مجلس با بيان تشريح دلايل محکوميت ايران در پرونده کرسنت گفت: اگر بخواهيم از پرونده کرسنت سربلند بيرون بياييم بايد زنگنه از مقامش برکنار شود.

کد خبر: 3010

فارس/ عضو کميسيون اصل 90 مجلس با بيان تشريح دلايل محکوميت ايران در پرونده کرسنت گفت: اگر بخواهيم از پرونده کرسنت سربلند بيرون بياييم بايد زنگنه از مقامش برکنار شود.

حجت‌الاسلام حميد رسايي، نماينده مردم تهران و عضو کميسيون اصل 90 مجلس شوراي اسلامي و همچنين مدير مسئول هفته‌نامه 9 دي، در زمره نمايندگان اصولگرايي است که نطق‌هاي جنجاليش در مجلس به نام بوده و همواره تحليل‌ها و صحبت‌هاي فراواني را به همراه داشته است، رسايي در روزهاي اخير به منظور سخنراني در جمع دانشگاهيان و فعالان سياسي به مشهد سفر کرده که خبرگزاري فارس خراسان رضوي به بهانه اين سفر با وي گفت‌وگويي پيرامون آخرين وضعيت پرونده کرسنت و تشريح فضاي نقد دولت يازدهم داشته که مشروح اين گفت‌وگو را در ادامه مي‌خوانيد.

*تشريح دلايل محکوميت ايران در پرونده کرسنت/زنگنه از حقوق ملت ايران نتوانست دفاع کند

فارس: در ابتدا در مورد آخرين وضعيت پرونده کرسنت توضيحاتي ارائه بفرمائيد، اينکه در نهايت چه مي‎‌شود و راهکار برون رفت از آن چيست؟

رسايي: در مورد آخرين وضعيت پرونده کرسنت بايد گفت، از نظر شوراي عالي امنيت ملي اين پرونده منع قبلي را نداشته و رسانه‌ها مي‌توانند به اين مسئله بپردازند.

همچنين الياس نادران هم سئوال خود را در مورد پرونده کرسنت مطرح کرده و قرار است طرح اين سئوال در صحن علني بيايد، نکته اينجاست که زنگنه، وزير نفت نتوانست در اين مورد از حقوق جمهوري اسلامي ايران دفاع کند و در حال حاضر در دادگاه لاهه محکوم شده‌ايم، اين محکوميت هم شامل پرداخت جريمه و هم اصل آن مي‌شود و از اين حيث ضرر و زيان هنگفتي بر ما متحمل شده است.

در اين ميان موضع اينجاست که دادگاه لاهه دليلش براي محکوميت ما اين بوده که اگر جمهوري اسلامي ايران مدعي و قائل بر اين بوده که در پشت پرونده کرسنت فساد و رشوه وجود داشته، پس چرا کساني که در اين پرونده نقش داشته‌اند در حال حاضر در اين نظام مشغول به فعاليت در مناصب مختلف هستند.

*شرط سربلندي در پرونده کرسنت، برکناري زنگنه/مجلس تقصيرکار است

بيژن زنگنه در آن زمان در اين پرونده نقش داشته و همچنين جوادي که در آن زمان مدير گاز بوده نيز در حال حاضر مدير نفت است، حالا هم در اين نظام زنگنه وزير نفت و جوادي مدير نفت بوده و لاهه مي‌گويد با منصب داشتن اين آقايان مشخص است که خود ما نيز بر فساد اين پرونده قائل نيستيم و لذا ما را محکوم کرده است.

در زمينه پرونده کرسنت بايد گفت مجلس هم تقصيرکار است، نبايد به زنگنه رأي مي‌داد، آن موقع ما همه گفتيم که رأي ندهيد ولي زنگنه سر نمايندگان را شيره ماليد و گفت دو ماهه موضوع پرونده کرسنت را حل مي‌کند ولي نتوانست و امروز حق اين است که اگر بخواهيم از پرونده کرسنت سربلند بيرون بياييم بايد زنگنه از مقامش برکنار شود.

*دولت يازدهم، کم‌تحمل‌ترين دولت در نقدپذيري/منتقدين روحاني منتقدين نجيبي هستند

فارس: تحليل حضرتعالي از فضاي نقد و انتقاد در دولت يازدهم چگونه است؟ اين موضوع را با توجه به اينکه جنابعالي خود از منتقدين دولت آقاي روحاني هستيد تشريح کنيد.

رسايي: حقيقتا بايد گفت دولت روحاني کم تحمل‌ترين دولت در زمينه نقدپذيري بوده که ميزان اين کم‌تحملي حتي نسبت به دولت سازندگي بيشتر است، روحاني تاکنون 45 بار منتقدان خود را با کلمات نامناسب نظير بي‌سواد و تازه به دوران رسيده و برويد به جهنم خطاب کرده است.

اين صحيح نيست که دولت از نقد در تريبون استقبال و بعد اين چنين با منتقدان برخورد کند، دولت بايد بداند اين نقدها سازنده بوده و به دولت کمک مي‌کند.

*منتقد دولتم اما گفته‌ام يک موي روحاني را به انگليس خبيث ترجيح مي‌دهم

نکته مهم ديگر در باب فضاي نقد و انتقاد در دولت اين بوده که بايد گفت منتقدين دولت منتقدين نجيبي هستند، بنده خودم منتقد دولت آقاي روحاني هستم اما بارها در مجلس گفته‌ام که يک موي آقاي روحاني را به انگليس خبيث ترجيح مي‌دهم.

اگر شما يک منتقد دولت احمدي‌نژاد را پيدا کرديد که نه در تريبون عمومي و مجلس بلکه حتي در يک مجلس خصوصي بگويد رئيس جمهور را بر دشمنان کشور ترجيح مي‌دهد من به شما جايزه مي‌دهم، نه تنها اين کار را نکردند بلکه دشمنان را بر افراد داخلي ترجيح دادند و عليه راي، نظام و کشور با دشمنان عهد و پيمان بستند.


ذکر اين نکته حائز اهميت بوده که آزادي بيان همواره در قالب سخن گفتن به منتقدين است و منتقد بايد بتواند حرف خود را بزند تا اعتقاد به آزادي بيان را نشان دهد که متاسفانه اين را در دولت شاهد نيستيم، دولت بايد شرح صدر بيشتري داشته باشد و آستانه تحمل خود را در نقدپذيري بيشتر کند.

*سران فتنه برانداز و طرح فتنه 88 يک طرح براندازانه بوده است

فارس: چندي پيش شاهد صدور بيانيه‌اي از سوي سران فتنه بوديم، تحليل خود را از صدور اين بيانيه در تقارن با حماسه 9 دي بفرمائيد.

رسايي: بله، چندي پيش در برخي سايت‌ها و رسانه‌هاي منسوب به سران فتنه و رسانه‌هاي بيگانه شاهد صدور بيانيه‌اي از سوي سران فتنه بوديم که در آن به دو مسئله اشاره شده بود.

در اين بيانيه سران فتنه از اين مسئله اظهار ناراحتي کرده‌اند که چرا به آنان برانداز گفته و اطلاق شده است و نکته ديگر اينکه آنها مدعي شده که از همان نخست گفته‌اند چرا ما را دادگاهي نمي‌کنيد.

در مورد برانداز بودن سران فتنه بايد گفت که با توجه به عملکرد آنان بعد از ايام انتخابات تا زمان حصر به دليل انتخاب مسيري که همان مسير منافقين و سلطنت‌طلبان بوده در حقيقت مطالبات موسوي نيز به ماهيت همان مطالبات جريان‌برانداز را به خود گرفت.

همين مطالبات در قالب تحريکات در کف خيابان‌ها، قانون‌شکني و هجوم به پايگاه‌هاي بسيج نشان داده شد و تنها به اين حد بسنده نکرده بلکه درروز عاشوراي سال 88 به خيابان‌ها ريخته و با کف و سوت و هلهله به مباني ديني و عاشوراي حسيني اهانت کردند و در نهايت ميرحسين موسوي اعلام کرد که اهانت‌کنندگان به مقدسات عده‌اي مردم خداجو بوده‌اند.

در مجلس هم بنده گفتم براندازي که شاخ و دم ندارد و رفتار ميرحسين موسوي کاملا براندازانه بود.

همچنين بارها اين را اعلام کرده‌ام که استارت و نقطه شروع فتنه 88 از نامه بي‌سلام و و‌السلام هاشمي رفسنجاني آغاز شد و نامه وي شيپور تمامي اين اقدامات خرابکارانه سال 88 بود.

دومين نکته در بيانيه سران فتنه اين بوده که آنها گفته‌اند، چرا ما را از روز نخست دادگاهي نکردند، در بيانيه شماره 10، ميرحسين موسوي و کروبي مشروعيت دادگاه جمهوري اسلامي ايران را زير سوال بردند و اصلا دادگاه جمهوري اسلامي ايران را قبول ندارند بعد چطور مدعي شده‌اند که از روز نخست خواستار برگزاري دادگاه بوده‌اند؟

در حقيقت بايد گفت سران فتنه در همان 9 دي از سوي مردم محاکمه شدند و به زودي در دادگاه به مجازات خود خواهند رسيد چرا که سران فتنه برانداز و طرح فتنه 88 يک طرح براندازانه بوده است.

نظرات بینندگان

ارسال نظر