صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

بذرپاش : با اين روش مذاکره در آخر توافق بد حاصل مي‌شود

اين نماينده مردم تهران در مجلس شوراي اسلامي پيرامون توافق ژنو گفت: ما گفتيم با اين روش مذاکره در آخر توافق بد حاصل مي‌شود حال در يک سال اخير سخنان ما تاييد شد يا خير؟ اشتباه آنجا بود که رئيس کشور گفت خزانه ما خالي است و وزير مربوطه گفت براي آمريکا کاري ندارد که با يک موشک ايران را با خاک يکسان کند.

کد خبر: 3008

فارس/ عضو هيأت‌ رئيسه مجلس شوراي اسلامي با بيان اينکه آنان که با شعار لغو تحريم‌ها راي آوردند، کاسب تحريم هستند گفت: اگر تيم مذاکره‌کننده بتواند تمام تحريم‌ها را لغو کند که چيزي شبيه محال است، تازه ما به ابتداي سال ۸۸ مي‌رسيم.

مهرداد بذرپاش نماينده مجلس شوراي اسلامي با حضور در مناظره «بررسي سياست‌هاي دولت پيرامون مسائل هسته‌اي» به همراه مصطفي کواکبيان که در دانشگاه امام صادق (ع) برگزار شد اظهار داشت: ما شاهديم که کارنامه‌اي به غير از پرونده هسته‌اي در صندوقچه دولت پيدا نمي‌شود. ما درباره سياست دولتي که گزاره اصلي‌اش بر مبناي تحريم رقم خورده آن هم با تحريمي که توسط دوستان اين دولت در سال 88 رقم خورده است صحبت مي‌کنيد.

وي افزود: ما سه نسل تحريم داشتيم. نسل اول که با تحريم داماتو شروع شد. نسل دوم تحريم‌ها که طرح جامع ايران و ليبي بود و نسل سوم تحريم‌ها که درباره آن بحث مي‌کنيم درباره قطعنامه 1929 شوراي امنيت در سال 89 است که بعد از فتنه 88 رقم خورد.

بذرپاش تصريح کرد: اينان به خاطر اين است که کساني براي اينکه بتوانند خواسته‌هاي جنبش سبز را رقم بزنند دريوزگي تحريم کردند. چراکه ما شاهد بوديم قبل از فتنه 88، 1+5 در مذاکرات هسته‌اي طرح فريز تو فريز هم داده بود اما بعد از فتنه 88 ديديم که بلافاصله اوباما و غربي‌ها اعلام کردند دولت ايران مشروعيت ندارد و ما با آن مذاکره نمي‌کنيم.

نماينده مردم تهران در مجلس گفت: در همين خصوص نتانياهو گفت: تا زماني که مردم در خيابان‌ها هستند ما بايد کار ايران را از طريق تحريم و فشار معيشتي تمام کنيم و به دنبال اين بودند که نسخه حکومت ايران را زودتر از هسته‌اي بپيچند.

وي با بيان اينکه وطن‌فروش‌هاي داخلي به دشمنان گفتند اگر تحريم کنيد نسخه ايران پيچيده مي‌شود گفت: در همان دوران آقازاده‌ها رفت و آمد داشته‌اند که به دشمن بگويند ايران را تحريم کند تا ايران به خواسته‌هاي آنان تن دهد که در نتيجه قطعنامه 1929 شوراي امنيت شد.

بذرپاش تاکيد کرد: ما 30 سال است که تحريم‌ايم و اينکه فردي تحريم‌ها را کاغذپاره بخواند نمي تواند اينقدر در کشور ما تاثيرگذار باشد بلکه مسئله اينجاست که وطن‌فروشاني اطلاعات کشور را به دشمنان بدهند تا آنان ما را تحريم‌هاي اثرگذار کنند.

اين نماينده مجلس ادامه داد: چطور است که امروز آمريکا حاضر نيست اين تحريم‌ها را لغو کند چرا که مي‌داند سازمان‌ تحريم‌ها به هم مي‌ريزد و ساختن دوباره آن به سختي امکانپذير است.

وي تاکيد کرد: اگر تيم مذاکره‌کننده بتواند تمام تحريم‌ها را لغو کند آن هم چيزي شبيه محال است تازه به سال 88 مي‌رسيم. ما بايد بدانيم فتنه 88 دعواي چند کانديدا نبود که الان بايد آن را فراموش کنيم. فتنه 88، 240 هزار ميليارد به مملکت ضرر زد.

بذرپاش گفت: ما شاهد بوديم فتنه‌اي اتفاق افتاد و عده‌اي نيز ساکت بوديم از جمله خوب‌هاي اين دولت ساکت بودند. برخي‌شان که صحنه‌گردان فتنه بودند. حالا اينان جلو جلو فرياد آي دزد آي دزد سر مي‌دهند که يادشان برود خودشان باعث و باني فتنه و تحريم‌ها بودند حال تحريم‌ها را به گردن کسي مي‌اندازند که آن را کاغذ پاره مي‌خواند.

نماينده مجلس شوراي اسلامي گفت: دولت بر مبناي تحريمي که دوستان خودش باعث و باني آن شدند و در انتخابات نيز بر همين مبنا راي آوردند سر کار آمد. قبل از انتخابات اعلام مي‌کردند تاثير تحريم‌ها به خاطر سوء‌مديريت است اما وقتي خودشان سر کار آمدند تاثير تحريم‌ها صد در صد شد!

وي تصريح کرد: همين‌هايي که باعث تحريم‌ها شدند و براساس آن در انتخابات راي آوردند امروز به توافق ژنو رسيدند و مي‌خواهند با همان توافق سياست داخلي را شکل دهند و انتخابات بعدي را نيز بر همين مبنا طي کند.

بذرپاش گفت: حال سوال اينجاست که کاسب تحريم ما هستيم يا آناني که به تحريم راي را گرفتند و دولت تشکيل دادند و با همين تحريم سياست داخلي را شکل مي‌دهند. اينان گفتند ما بلديم مذاکره کنيم و ما بلديم تحريم‌ها را برداريم برهمين اساس در انتخابات راي آوردند.

اين نماينده مردم در مجلس شوراي اسلامي با بيان اينکه قطعا مي‌شد نسبت به تحريم‌ها بهتر عمل شود گفت: اما بايد اين را بدانيم که خس و خاشاک گفتن احمدي‌نژاد نسبت به يک عده قليلي نمي‌تواند آن فتنه را به وجود آورد.

وي با بيان اينکه کانديداهاي شکست خورده در سال 88 کل انتخابات را مخدوش مي‌دانستند گفت: برخي نمايندگان پيش کانديداي بازنده انتخابات رفتند و به آنان گفتند بگوييد در کدام صندوق تقلب شده اما کانديداي شکست خورده گفتند کل انتخابات مخدوش است چراکه 4 ماه قبل از انتخابات رئيس‌جمهور سيب‌زميني پخش کرده است. خب چرا همان 4 ماه پيش کنار نرفتيد. اينکه بمانيد و تبليغات کنيد و در مناظره شرکت کنيد معنا نمي‌دهد.

بذرپاش پيرامون چرايي شکل‌گيري 9 دي نيز گفت: بايد نماز جمعه 26 تير 88، بايد روز قدس، بايد شعار نه غزه نه لبنان، بايد روز 16 آذر و بايد آن اتفاقات در عاشورا مي‌افتاد تا بهانه از افراد گرفته شود تا 9 دي به وجود آيد.

اين نماينده مجلس گفت: ما شاهديم همان دولت و همان شوراي نگهبان که انتخابات 88 را برگزار کرد، انتخابات 92 را نيز برگزار کرد. حال چگونه مي‌شود در انتخابات 88 تقلب مي‌شود اما انتخابات 92 سالم برگزار مي‌شود. هر انتخاباتي که اين افراد در آن باشند و راي بياورند انتخاباتي در تراز انقلاب برگزار شده و همه بايد پيام انتخابات را دريافت کنند اما اگر در انتخاباتي آنان راي نياورند يا تقلب شده يا مخدوش است.

وي تصريح کرد: هنوز حاضر نيستند که قبول کنند که در سال 88 آن اشتباه را انجام دادند. مي‌گويند آن را در مقابل آفتاب قرار دهيم تا پاک شود. بايد بدانيم که آفتاب نجاسات را پاک مي کند. پس قبول کنيد اشتباهاتتان را در سال 88.

بذرپاش با بيان اينکه بخشش با فراموش کردن تفاوت دارد گفت: هرکجا ما فراموش کرديم ضربه خورديم. شما قبول کنيد که معيشت مردم را به مخاطره انداختيد و تحريم‌ها را به بار آورديد نه اينکه مشکلات را به گردن ديگري بيندازيد و بگوييد در مذاکرات تنها بيانيه خوانده مي‌شد.

عضو هيات رئيسه مجلس شوراي اسلامي ادامه داد: زماني که اين دوستان کار را در دست داشتند چه دستاوردي رقم زدند. نمي‌دانيم چرا وقتي اصلاح‌طلبان روي کار مي‌آيند نفت به يکباره نصف مي‌شود.

وي گفت: مگر شما نبوديد که گفتيد اگر سر کار بياييم مشکلات ما با عربستان حل مي‌شود. بلايي که عربستان سر ايران و جهان اسلام آورد در تاريخ سعودي بي‌نظير است. اصلا توافق اصلي در وين بين سعودالفيصل و جان‌کري رخ داد نه بين ظريف و 1+5. آيا سياست‌خارجي که ادعاي آن را مي‌کرديد اين است؟

بذرپاش با بيان اينکه کاهش قيمت نفت نگاه ساده‌لوحي عده‌اي به آمريکا و سردمداران آن در منطقه است گفت: بعيد نيست چند وقت ديگر نيز بگويند کاهش قيمت نفت نيز کار منتقدين است.

اين نماينده مجلس شوراي اسلامي با مقايسه وضعيت اقتصادي کشور در سال 87 با امروز گفت: ما بهترين ضريب جيني را در سال‌هاي 87 و 88 داشتيم. اينکه امروز دولت مي‌گويد تورم پايين آمده مگر چه اقدامي انجام داده که تورم را نقطه به نقطه پايين آورده است. اصلي‌ترين تورم که آقايان معتقدند آن را پايين آورده‌اند ناشي از شوک ارزي بوده و نه توزيع پول به خاطر مسکن مهر.

وي تاکيد کرد: دولت اگر هيچ کاري در اقتصاد نکند تورم نقطه به نقطه به سمت صفر ميل مي‌کند. امروز بايد وضعيت اقتصاد کشور با سال87 و 88 سنجيده شود. ما بايد بدانيم تورم ناشي از تحريم ناشي از فتنه به معيشت مردم فشار آورد و شکست اصولگرايان در سال 92 نه به روحاني بلکه به دشمن فرضي بود.

بذرپاش با بيان اينکه مردم بايد در زندگي‌شان اقدامات مسئولان را حس کنند گفت: بازي با آمار نيز حدي دارد اينان در زمان احمدي‌نژاد زيراب نهادهاي رسمي کشور را زدند و اعلام مي‌کردند احمدي‌نژاد آمار مي‌سازد و اين آمارها دروغ است حال خودشان مي‌گويند چرا آمار رسمي کشور را زير سوال مي‌بريد.

اين عضو هيات رئيسه مجلس گفت: کدام مسير حرکتي دولت بر مبناي اعتدال بود اينکه به آمريکا و اسرائيل يکبار آنقدر که به منتقدين توهين شد با آنان درشت صحبت شود. براي اولين بار به يک سفير معرفي شده کشور ويزا ندادند. شما مي‌خواستيد پاسپورت ما را داراي احترام کنيد پس چه شد آن حرف‌هايي که در تبليغات انتخاباتي مي‌زديد.

وي تصريح کرد: اينان از اول که آمدند گفتند که گذشتگان بردند و خوردند و دزد بودند. واقعا در دولت قبل همه دزد بودند؟ البته اين سخنان به ضرر خود دولت شد چرا که اگر سياه‌نمايي بيش از حد باشد يک جايي نقض آن سردر مي‌آورد. براي مثال 4.1 ميليارد برمي‌داريد و پاسخگو نيستيد و يک سال و نيم از مذاکرات ژنو مي‌رسد و نمي‌توانيد تحريم‌ها را لغو کنيد.

بذرپاش با بيان اينکه بازي برد- برد به چه معناست؟ گفت: ما گفتيم شما در مذاکرات 20 درصد را که مي‌دهيد تحريم نفت را برداريد اما آنان گفتند که همين که ما را تحريم جديد نمي‌کنند خوب است.

اين نماينده مردم تهران در مجلس شوراي اسلامي در ادامه با اشاره به همکاري عده‌اي در داخل با خارج در فتنه 88 گفت: در سال 88 برخي در داخل با خارج همکاري کردند تا يک نفر راي نياورد اما نتوانست. اينان در فتنه موافقان خود را مي‌کشند تا مظلوم‌نمايي کنند. مخالفان خود را نيز براي ايجاد رعب و وحشت مي‌کشند.

وي با بيان اينکه کانديداي 92 به روحاني براي انتخابش تبريک گفتند، گفت: اما اينان نه در سال 84 و در سال 88 به کانديداي منتخب تبريک نگفتند. اينان که از شعار نه غزه و نه لبنان حمايت مي‌کردند بايد بدانند که اگر به اين شعار گوش مي‌داديم الان داعش در تهران بود.

بذرپاش با بيان اينکه ما فتنه‌گران را از طرفداري ريگي و اکبر گنجي از آنان شناختيم گفت: فتنه شما حمايت ريگي و گنجي از شما مي‌شود و نتيجه 9 دي ما ميدان‌داري حاج‌ قاسم سليماني در منطقه مي‌شود. ما مي‌گوييم موشک تلاويو زن شهيد تهراني مقدم عزت مي‌آورد و نه عکس يادگاري با جان‌کري.

نماينده مردم تهران در مجلس شوراي اسلامي گفت: قرار بود دولت جديد يارانه را صرف زيربناها کند. پس چه شد آن وعده‌ها. رشد اقتصادي ما هميشه مثبت بوده است رشد منفي که اين آخر اعلام کردند دروغ گفتند و کامل نگفتند. رشد اقتصادي که بانک جهاني اعلام کرده با اقتصاد فروش نفت حساب شده بود که منفي اعلام شد.

وي ادامه داد: يک ميليون فروش نفت ما به خاطر تحريم کم شده پس چرا اين موضوع را بيان نمي‌کنند و چرايي منفي شدن رشد اقتصاد را نمي‌گويند. رشد اقتصادي منفي 4 به يکباره به مثبت 5.6 مي‌رسد؟ يعني 10 درصد رشد داشته‌ايم يا آن منفي دروغ است يا اين مثبت.

بذرپاش با بيان اينکه همه موافق توافق خوب هستند گفت: ما مخالف توافق بد هستيم. اينان که مدعي مبارزه با فساد هستند چرا نمي‌گذارند کرسنت رسيدگي شود. در سال 88 مي‌گفتند يک ميليارد دلار از صندوق ذخيره برداشت شد و امروز زمين و زمان مي‌گويند چرا 4.1 ميليارد دلار از صندوق توسعه برداشت شده اما اينان نمي‌پذيرند.

اين نماينده مردم تهران در مجلس شوراي اسلامي پيرامون توافق ژنو گفت: ما گفتيم با اين روش مذاکره در آخر توافق بد حاصل مي‌شود حال در يک سال اخير سخنان ما تاييد شد يا خير؟ اشتباه آنجا بود که رئيس کشور گفت خزانه ما خالي است و وزير مربوطه گفت براي آمريکا کاري ندارد که با يک موشک ايران را با خاک يکسان کند.

وي خاطرنشان کرد: اشتباه آنجا بود که وزير امور خارجه ما در مذاکرات مي‌گويد اگر با ما توافق نکنيد جناح مخالف ما راي مي‌آورد. مشکل روش مذاکره است آيا تا به حال اوباما و جان‌کري در مذاکرات آمده‌اند بگويند اگر توافق نشود جمهوري‌خواه‌ها روي کار مي‌آيند؟

بذرپاش در پايان خاطرنشان کرد: وقتي ما مي‌آييم توان هسته‌اي و دفاعي‌مان را با صحبت‌هاي سخيف از بين مي‌بريم و اينکه مي‌گوييم سانتريفيوژ ما آرمان نست سخن درستي نيست. ما در مذاکرات هستيم و طرف مقابل نسبت به کلمات رئيس‌جمهور قضاوت مي‌کند و اين سخنان رئيس‌جمهور قابل پذيرش نيست.

نظرات بینندگان

ارسال نظر