صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

کواکبيان: روش دولت را قبول ندارم

دبيرکل حزب مردم‌سالاري با بيان اينکه دولت از طريق مذاکرات هسته‌اي مي‌خواهد به رابطه با آمريکا برسد گفت: بايد براي اين موضوع پرونده ويژه‌اي در وزارت خارجه باز شود و من به روش دولت در اين خصوص معتقد نيستم.

کد خبر: 3007

فارس/ دبيرکل حزب مردم‌سالاري با بيان اينکه دولت از طريق مذاکرات هسته‌اي مي‌خواهد به رابطه با آمريکا برسد گفت: بايد براي اين موضوع پرونده ويژه‌اي در وزارت خارجه باز شود و من به روش دولت در اين خصوص معتقد نيستم.

مصطفي کواکبيان دبيرکل حزب مردم‌سالاري در مناظره «بررسي سياست‌هاي دولت پيرامون مسائل هسته‌اي» با مهرداد بذرپاش عضو هيات رئيسه مجلس شوراي اسلامي که شب گذشته (دوشنبه) در دانشگاه امام صادق (ع) برگزار شد. اظهار داشت: تا قبل از روي کار آمدن دولت يازدهم قفلي در بحث مذاکرات هسته‌اي داشتيم.

وي افزود: با روي کار آمدن دولت جديد چند اتفاق در عرصه سياست‌ خارجي افتاد از جمله آنها اين است که موضوع هسته‌اي به جاي اينکه صرفا در شوراي عالي امنيت ملي حل شود به وزارت خارجه منتقل شد يعني به جاي اينکه نگاه امنيتي وجود داشته باشد يک نگاه ديپلماتيک به موضوع حاکم شد.

کواکبيان تصريح کرد: همچنين محور مباحث شعارهاي روحاني در سيستم خارجي، حل موضوع هسته‌اي و لغو تحريم‌ها بود. هدف ديگر اين بود که بحث غني‌سازي اورانيوم در داخل کشور توسط قدرت‌هاي غربي به رسميت شناخته شده است و در کنار آن نوعي اعتمادسازي در روابط ما با غرب ايجاد شود.

دبيرکل حزب مردم‌سالاري ادامه داد: چرا که ما شاهد بوديم يک چهره بسيار نامطلوبي را از ايران در افکار عمومي جهان ايجاد کرده بودند که گويا ما به دنبال بمب هسته‌اي هستيم.

وي تاکيد کرد: بحثي نبود که لغو تحريم‌ها، اعتمادسازي به گونه‌اي باشد که در وضعيت معيشتي مردم تاثيري نداشته باشد. هدف نهايي گشايش در وضعيت اقتصادي مردم است.

اين نماينده ادوار مجلس شوراي اسلامي خاطرنشان کرد: ما در مجلس هشتم فرياد مي‌زديم که اين قطعنامه‌ها کاغذپاره نيست. البته ما معتقديم عمده اين تحريم‌ها ظالمانه است که به ما تحريم‌ شده است و رئيس دولت دهم نيز در آخر کار متوجه شد اين تحريم‌ها اثربخش بوده است.

کواکبيان با بيان اينکه تحريم‌هاي جديد در ادامه ظلمي است که قدرت‌هاي استکباري عليه ما انجام مي‌دهند، گفت: ما باور نمي‌کنيم که تحريم هاي جديد در ادامه همان تحريم‌هاي سابق است. ما معتقديم تحريم‌هاي جديد ظلم است و بايد در مذاکرات به رخ غربي‌ها کشيده شود و به آن اعتراض شود.

دبيرکل حزب مردم‌سالاري با بيان اينکه غربي‌ها از حوادث سال 88 نهايت استفاده را کردند گفت: شايد اگر وضعيت عادي بود غربي‌ها اين پررويي‌هاي امروز خود را نداشتند البته اگر تدبير مي‌شد جلوي سوءاستفاده‌ها گرفته مي‌شد و ما معتقديم در آن زمان روحيه تدبير کردن اين مباحث وجود نداشت.

وي ادامه داد: قطعا 9 دي در اينکه حوادث سال 88 جمع شود تاثير داشت اما مي‌شد در همان ماه‌هاي اول اين قضيه را جمع کرد. بنده در همان زمان طرحي به نام لويي‌جرگه ايراني را مطرح کردم و در آن مفادي را هم عنوان کردم اما آقايان نپذيرفتند.

کواکبيان تصريح کرد: مهم اين بود که دولت آن زمان به گونه‌اي عمل کند تا دشمنان نتوانند از حوادث 88 سوءاستفاده کنند و بنده معتقدم چاره‌انديشي دولت دهم درباره تحريم‌ها مدبرانه نبود.

نماينده ادوار مجلس شوراي اسلامي گفت: من همان زمان نيز گفتم که در انتخابات 88 تقلب نشده است اما تخلف صورت گرفته است. حرف ما اين است که چقدر تخلفات پيگيري شد. اينکه عده‌اي شعار نه غزه، نه لبنان و جمهوري ايراني سر دادند را ما اعتقاد نداريم و کساني که اين شعار را مي‌دادند به لجبازي با شما و حاج‌حسين شريعتمداري بود!

دبيرکل حزب مردم‌سالاري تصريح کرد: مکتب ايراني که رحيم مشايي بيان کرد چه فرقي با اين شعار جمهوري ايراني دارد چرا آن زمان موضع نگرفتيد؟

وي پيرامون مشکلات جمهوري اسلامي با عربستان گفت: ما مشکلات بسياري با عربستان درباره شيخ‌ نمر، يمن، سوريه و عراق با آنان داريم. جايي گفتيم رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام مي‌تواند سفري انجام دهد تا مشکلات رفع شود.

کواکبيان تصريح کرد: البته بنده معتقدم يکي از دلايل کاهش قيمت نفت نيز دعواي آمريکا و روسيه است.

دبيرکل حزب مردم‌سالاري با بيان اينکه توهين‌هاي مقامات آمريکايي به ايران را نبايد پاي دولت بنويسيم گفت: قطعا آمريکايي‌ها با جمهوري اسلامي کنار نخواهند آمد و تبع کار سياسي بيان سخناني که آمريکايي‌ها مي‌کنند را دارد.

نماينده ادوار مجلس جمهوري اسلامي پيرامون 9 دي گفت: مردم در 9 دي اعلام کردند که نظام و رهبري خود را دوست دارند و مي‌خواهند اين مباحث که در 8 ماه صورت گرفت تمام شود. حال اگر قرار است کسي اعدام شود پس اعدام کنند.

وي با بيان اينکه بنده مدافع مباحث اقتصادي دولت نيستم گفت: اينکه مي‌گويند خانواده‌هاي ثروتمند را شناسايي کردند اما به آنها يارانه مي‌دهند را قبول ندارم.

کواکبيان با بيان اينکه با وجود مقام معظم رهبري دلواپسي معنا ندارد گفت: اگر مي‌خواستيم با فضاي دوران احمدي‌نژادي کار را ادامه دهيم ديگر نيازي به برگزاري انتخابات نبود. همين مردمي که تورم را احساس مي‌کنند و ادعاي شما از اينکه اين تورم ناشي از تحريم فتنه است را قبول دارند به دولت جديد راي دادند و شما بايد اين را بپذيريد.

دبيرکل حزب مردم‌سالاري در ادامه گفت: ما مي‌خواهيم دلتان نسبت به حيف و ميل پول‌هاي بيت‌المال دلواپس باشد از اينکه به يک فردي آنقدر اعتماد کنيم که 2 ميليارد و 700 ميليون يورو نفت به آن بدهيم و تا الان پول آن را نياورده باشيم.

وي تصريح کرد: اگر قرار باشد کشور به سمتي همانند قراردادهاي ترکمنچاي و گلستان برود قطعا ولي فقيهي که در راس کار است ترمز کار را خواهند کشيد.

نماينده ادوار مجلس شوراي اسلامي با تاکيد بر لزوم اجراي اقتصاد مقاومتي گفت: رکودي که امروز مشاهده مي‌شود بدين خاطر است که بازار منتظر نتايج مذاکرات است.

کواکبيان با بيان اينکه روش دولت براي رابطه با آمريکا را قبول ندارم گفت: ما بايد در مذاکرات به طرف مقابل بي‌اعتماد باشيم. ما نمي‌توانيم به دشمن سلطه‌گر اعتماد کنيم البته براي ارتباط با آمريکا بايد برنامه‌ريزي کرد و به اين نکته توجه داشت که برقراري رابطه با پسرخاله شدن با آن کشور دو موضوع جدا از هم است.

دبيرکل حزب مردم‌سالاري تصريح کرد: دولت فعلي مي‌گويد از طريق مذاکرات هسته‌اي به رابطه با آمريکا مي‌رسيم که من به اين موضوع معتقد نيستم. براي اين موضوع بايد پرونده ويژه‌اي براي وزارت خارجه باز کنيم.

وي در ادامه گفت: الان که آمريکايي‌ها براي نابودي داعش به ما نامه مي‌نويسند و از ما کمک مي‌خواهند به خاطر اعتمادسازي است که انجام شده و الان ديگر جرات نمي‌کنند که بگويند همه گزينه‌ها روي ميز است.

کواکبيان با بيان اينکه مهم‌ترين ابزار ديپلماسي مذاکره است گفت: در حال حاضر براي سياست خارجي ما غير از اين راه مسير ديگري امکانپذير نيست. البته اي کاش اين سخن توسط وزير امور خارجه ما بيان نمي‌شد که اگر با ما توافق نکنند جناح مخالف روي کار مي‌آيد.

دبيرکل حزب مردم‌سالاري در پايان خاطرنشان کرد: اينان مدعي‌اند که در مذاکرات اصلا بحث موشکي مطرح نيست بحث ما مذاکرات هسته‌اي است اگر قرار باشد برد موشک‌هايمان بحث شود مذاکرات را تعطيل مي‌کنيم.

نظرات بینندگان

ارسال نظر