صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 1

کريمي قدوسي: آقاي ظريف! چرا با وجود منع، مجددا با آمريکا مذاکرات دوجانبه داشتيد؟

کد خبر: 3003

فارس/ عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس شوراي اسلامي از وزير خارجه پرسيد که چرا با وجود اينکه منع شديد، اما بار ديگر در نشست اخير مذاکره دوجانبه با آمريکا داشتيد؟

محمد جواد ظريف وزير امور خارجه کشورمان براي پاسخگويي به سؤال ملي جواد کريمي قدوسي نماينده مشهد به سؤال مشترک 40 نفر از نمايندگان در جلسه علني امروز (سه‌شنبه) پارلمان حضور يافت.

کريمي قدوسي در بيان جزئيات سؤال خود اظهار داشت: مقام معظم رهبري در آغاز دور جديد مذاکرات هسته‌اي استراتژي مهمي را مطرح فرمودند، مبني بر اينکه «ما از مسئولان خودمان که دارند در جبهه ديپلماتي فعاليت مي‌کنند، قرص و محکم حمايت مي‌کنيم».

وي اضافه کرد: رهبر معظم انقلاب در ادامه نيز صراحتا فرمودند، «ملت بيدار باشد و بداند چه اتفاقي دارد مي‌افتد تا بعضي از تبليغات‌چي‌هاي مواجب‌بگير دشمن و بعضي از تبليغات‌چي‌هاي بي‌مزد و مواجب روي ساده‌لوحي نتوانند افکار عمومي را گمراه کنند»، مصاديق اين مباحث همين روزنامه‌هايي هستند که به عنوان پايگاه کشور در داخل و رسانه‌هاي ضد انقلاب در خارج در طول سال گذشته انجام دادند.

عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس شوراي اسلامي با بيان اينکه نمايندگان در طول سال گذشته چهار بيانيه با هزار امضا پيرامون مذاکرات هسته‌اي داشته‌اند، تصريح کرد: ده‌ها تذکر، بيش از ده‌ها نطق و صدها خطبه توسط ائمه جمعه، هزاران مقاله و ده‌ها همايش پيرامون مسائل هسته‌اي صورت گرفت؛ راهپيمايي 22 بهمن سال گذشته نيز همانند ساير موارد براي دفاع از حقوق ملت انجام شد.

کريمي قدوسي با تقدير و تشکر از تيم مذاکره‌کننده هسته‌اي خاطرنشان کرد: مذاکرات هسته‌اي در ايران اجماع ملي روي آن وجود دارد به همين دليل بنده سؤال را چکيده مجددا خدمت آقاي ظريف عرض مي‌کنم البته بايد تأکيد کنم که اين سؤال به امضاي بيش از 100 نفر از نمايندگان رسيده است و قرار شد، سؤالات تجميع شود.

وي در بيان سؤالات گفت:‌ چرا با وجود اينکه از مذاکره دوجانبه با آمريکايي‌ها منع شديد، بار ديگر در نشست اخير آن را تکرار کرديد؟

وي اضافه کرد: در تير ماه گذشته در مقاله خود در روزنامه لوموند، نوشتيد، ما آمده‌ايم تا با کاهش توانمندي‌هايمان، از شما رفع نگراني کنيم، اين برنامه‌ها با مشورت دانشمندان هسته‌اي غير ايراني تهيه شده، اين مقاله توسط سايت وزارت خارجه کشورمان ترجمه شده و موجود است، چرا اکثر زمان مذاکرات يک سال گذشته متوجه مذاکره با آمريکا شيطان بزرگ شد و ساير کشورهاي 1+5 در اولويت دوم بودند؟ چرا در جلسه کميته روابط خارجي سناي آمريکا مذاکراتي که مي‌فرماييد نبايد جنايي شود در آن کشور مي‌گوييد اگر با ما و آن دولت کنار نياييد، 16 ماه ديگر در انتخابات آينده مردم ايران به جريان ضد غربي راي مي‌دهند، مگر شما جريان غربي هستيد که قرار است جريان ضد غربي سر کار بيايد؟

عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس شوراي اسلامي در ادامه بيان جزئيات سؤال خود از وزير امور خارجه بيان داشت: چرا تلاش نکرديد يکي از مذاکرات هسته‌اي را به شرق و کشورهاي آسيايي بکشانيد و مستمرا در نيويورک و ژنو بوديد؟ چرا به ياوه‌گويي‌هاي آمريکا پاسخ نمي‌داديد؟ چرا تهديد و توهين‌ها را به ملت بي‌جواب گذاشتيد؟ چرا يک گزارش رسمي به ملت ايران نداديد؟ چرا در توافق ژنو در همان قدم اول همه فاکتورهاي اقتدار را يک طرفه به طرف مقابل داديد؟

کريمي قدوسي اضافه کرد: چرا در سفر اشتون با هماهنگي شما اجازه ديدار با عناصر فتنه داده شد؟ کميسيون امنيت ملي در اين زمينه کميته ويژه تشکيل داد و گزارش آن به صحن فرستاده شد، تشخيص کميته با توجه به مستندات اين بود که اين ديدار با اجازه و چراغ سبز شما صورت گرفته است.

وي در همين زمينه تصريح کرد: در زمينه لغو تحريم‌ها که بيش از 10 ماه از مذاکرات يکساله مي‌گذرد، چرا سه چهارم بحث‌ها را به مباحث فني اختصاص داديد و در انتها به بحث‌هاي مربوط به تحريم‌ها شديد؟ چرا اينقدر تلاش شد تا صدا و سيما، روزنامه‌ها و رسانه‌هاي ارزشي درباره اطلاع‌رساني و تحليل آنچه در مذاکرات مي‌گذرد، خودداري کنند؟ چرا مطرح مي‌کنيد رهبري در جريان ريز مذاکرات است و مسائل جزئي را مي‌دانند در حالي که واقعيت ندارد و ريز واقعيت به مذاکره‌کنندگان واگذار شده است؟ چرا با وجود تشديد تحريم‌ها از طرف مقابل که برخلاف اصول اصلي توافق بود، مذاکرات را ادامه داديد و هيچ اقدامي براي مقابله به مثل انجام نداديد؟ چرا مي‌گوييد اين مذاکرات بود که به ملت عزت داد.

نظرات بینندگان

  • معلم

    | |

    حرفهي جرند آقاي قدوسي را پوشش ندهيد

ارسال نظر