صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

ظريف : امروز هيچ عاقلي از جنگ با ايران و ابزارهاي روي ميز سخن نمي‌گويد

وزير امور خارجه در صحن علني گفت: من به شما اطمينان مي‌دهم که دولت و تيم مذاکره کننده هدف سياسي و جناحي در مذاکرات هسته‌اي دنبال نکرده و نخواهد کرد.

کد خبر: 2998

باشگاه خبرنگاران/ وزير امور خارجه در صحن علني گفت: من به شما اطمينان مي‌دهم که دولت و تيم مذاکره کننده هدف سياسي و جناحي در مذاکرات هسته‌اي دنبال نکرده و نخواهد کرد.

محمدجواد ظريف وزير امور خارجه کشورمان، امروز سه شنبه ۱۶ دي ماه که به منظور پاسخگويي به سوالات تعدادي از نمايندگان مجلس به صحن علني آمده بود با تبريک ولادت پيامبر (ص) و آغاز هفته وحدت گفت: قدرت ايران از عوامل متعدد طبيعي، انساني، اعتقادي، دفاعي و سياسي نشات مي‌گيرد.

وي افزود: برجسته‌ترين آن فرهنگ استقلال طلبي، عزت مداري، اعتماد به نفس و مقاومت مردم دلاور ايران است که همانا گفتمان اصيل انقلاب اسلامي، يادگار امام راحل و تائيد مکرر مقام معظم رهبري است.

وزير امور خارجه کشورمان تصريح کرد: قدرتي که تمام ابزار‌ها، حربه‌ها عليه اين ملت دلاور را ناکارآمد ساخته است که بجاست همينجا به روان پاک شهداي انقلاب و جنگ تحميلي که عاليترين و والا‌ترين نهاد اين قدرت عظيم‌اند، درود بفرستيم و از روح بلندشان مدد جوييم.

ظريف ادامه داد: در شرايط انتقالي کنوني جهان که منابع قدرت و نفوذ چندبعدي و متکثر شده‌اند، برخورداري از اين منبع عظيم قدرت معنايي توان حضور و نقش افريني موثر و جدي در صحنه منطقه‌اي و جهاني را به جمهوري اسلامي ايران بخشيده است و عجيب نيست که بدخواهان ايران و اسلام و انقلاب با هراس از اين توانمندي براي اعمال اين قدرت و نفوذ ايران مانع تراشي کند.

وي افزود: آخرين ترفندي که براي اين منظور برنامه ريزي و براي يک مدت بسيار طولاني اجرايي کرده‌اند، تهديد انگاري و تهديد نمايي برنامه صلح آميز هسته‌اي ايران بود که با دو هدف عمده طراحي شده بود.

وزير امور خارجه اضافه کرد: اولين هدف عمده ترسيم چهره‌اي ناامن و خطرناک از ايران که صلح و امنيت بين المللي را به خطر مي‌اندازد و دوم تضعيف توان اقتصادي، دفاعي و صنعتي کشور، تحميل فشار بر مردم خوب ما از طريق تحريم‌هاي ظالمانه و نامشروع شوراي امنيت، دوجانبه و چندجانبه بود.

ظريف گفت: مردم دلاور ايران با مشارکت گسترده و آگاهانه در انتخابات رياست جمهوري و با پشتيباني‌هاي هوشمندانه از رويکرد تدبير و اعتدال زمينه ورود جمهوري اسلامي ايران به مذاکرات هسته‌اي را فراهم کردند، اين مذاکرات از يک چهره‌اي تعامل گرا، باثبات و قدرتمند از ايران نشان داد و از سوي ديگر از گسترش تحريم‌ها جلوگيري کرد و در ساختمان تحريم‌ها خلل انداخت.

وزير امور خارجه کشورمان در صحن علني تاکيد کرد: با اين ابتکار سياسي، آن‌ها که در کوري ايران هراسي مي‌دميدند و با هدف مهار ايران افراطي گرايي و تفرقه گرايي را تقويت مي‌کردند، اکنون در دام چاله کوررنگي استراتژيک خود گرفتار شده‌اند.

*ايران به اقرار دوست و دشمن عامل ثبات و امنيت منطقه است
ظريف اظهار داشت: ايران امروز به اقرار دوست و دشمن، نه مشکل منطقه که عامل ثبات و امنيت است. سياست‌هاي بصيرت آميز جمهوري اسلامي تحت هدايت مقام معظم رهبري سبب شد که حتي دولتمردان آمريکايي به نقش مهم ايران در تحولات منطقه اذعان کنند، از اين منظر سياست خارجي توانسته در پي توافق ژنو با فضاسازي‌هاي خصمانه و بهانه جويي‌هايي که هر روز عليه نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران مقابله کند و سهم کوچکي در ارتقاء امنيت و اقتدار کشور ايجاد کند که اين جزئي از وظايف قانوني و ذاتي دستگاه ديپلماسي است.
وي اضافه کرد: همانگونه که رهبر فرزانه انقلاب در ديدار امسال سفر فرمودند؛ «يک ديپلماسي هوشمندانه و فعال مي‌تواند دستاوردهاي بسيار مهم سياسي، اقتصادي، اجتماعي را به همراه بياورد که با هيچ حرکتي از جمله جنگ‌هاي پرهزينه و پرخطر نيز حاصل نمي‌شود و اين واقعيت نشان دهنده وضع و جايگاه دستگاه ديپلماسي در مجموعه مديريت يک کشور است.»

ظريف گفت: مقام معظم رهري همچنين فرمودند؛ «قدرت‌هايي تلاش کردند که با زور اسلحه منافع خود را تامين کنند که ناکام ماندند، اما کساني که با ظرافت، هوشمندي و تحرک توانستند منافع خود را به خوبي تامين کنند».

* دولت و تيم مذاکره کننده هدف سياسي و جناحي در مذاکرات هسته‌اي دنبال نکرده و نخواهد کرد
وزير امور خارجه کشورمان تاکيد کرد: من به شما اطمينان مي‌دهم که دولت و تيم مذاکره کننده هدف سياسي و جناحي در مذاکرات هسته‌اي دنبال نکرده و نخواهد کرد.

وي اضافه کرد: بنده بابيش از سه دهه مطالعه و تجربه و تدريس در سياست خارجي عميقا اعتقاد دارم که جناحي شدن سياست خارجي نقطه بازگشت به شکست آن است، هزينه کردن از منافع ملي براي اهداف جناحي و سياسي گناهي نابخشودني است و به همين دليل بحث هسته‌اي بر مبناي فتواي درخشان مقام معظم رهبري طراحي شده و به عنوان يک امر ملي و فراجناحي پيگيري مي‌شود.

وي ادامه داد: ما از منافع همه مردم دفاع مي‌کنيم، اهداف عالي کشور را مدنظر قرار مي‌دهيم و يقين داريم که همه نمايندگان نيز همين هدف را دنبال مي‌کنند.

*خودمان را لايق بزرگواري‌هاي رهبر معظم انقلاب نمي‌دانيم
ظريف با بيان اينکه من به جاي پاسخ به نکات مطروحه جمله‌اي را از مقام معظم رهبري بيان مي‌کنم، گفت: البته بايد بگويم بنده و تيم مذاکره کننده وامدار لطف و حمايت مقام معظم رهبري و دعاي ايشان براي تيم مذاکره کننده بوديم و هستيم و خودمان را لايق اين همه بزرگواري ايشان نمي‌دانيم.

وزير امور خارجه کشورمان با اشاره به فرمايشات مقام معظم رهبري در جمع مجمع عالي بسيج گفت: هيئت مذاکره کننده ما حقا و انصافا پرتلاش و جدي هستند، ايستادگي مي‌کنند، با منطق حرف مي‌زنند، زيربار حرف زور نمي‌روند، کار مي‌کنند و اين را همه توجه کنند که همه جزئيات را در اين گفتگو‌ها و در مذاکرات غالبا مردم مطلع نيستند، با جديت و منطق و دلسوزي کار مي‌کنند و منطقي عمل مي‌کنند، اين فرمايشات مقام معظم رهبري بعد از تمديد مذاکرات در آذرماه گذشته بود.

وي افزود: بنده و همکارانم در وزارت امور خارجه به دنبال فرصت سازي براي تقويت اقتدار ملت ايران بوديم.
ظريف خطاب به کريمي قدوسي گفت: سال گذشته در مجلس گفتم که ملت ايران قدرتمند هستند و قدرت ايران را باور کنيد و من هرگز نگفتم که اين دولت و يا دولت قبل و يا قبل‌تر از آن براي ايران قدرت آورده، قدرت ايران نتيجه منابع مختلف قدرت، لطف خدا، مقاومت مردم و تلاش همه جانبه ارکان نظام در تمامي طول ۳۵ سال گذشته است که اين مطلب را در روز راي اعتماد مجلس بيان کردم و با افتخار اين امر را تکرار مي‌کنم.

*اهداف را با توجه به منويات مقام معظم رهبري دنبال خواهيم کرد
وزير امور خارجه کشورمان تاکيد کرد: ما توانستيم موانعي را که بدخواهان براي انحلال اين قدرت و اقتدار ايجاد کرده‌اند با عنايت خدا و با اتکا به راي مردم و حمايت مقام معظم رهبري از سر راه برداريم و اين اهداف را با توجه به منويات مقام معظم رهبري دنبال خواهيم کرد.

وي اظهار داشت: نگاه ما به درون و اتکا به توان مردم اقتصاد مقاومتي مبتني بر توليد، کارآفريني، توانايي دفاعي، حضور سازنده و موثر در صحنه منطقه‌اي و جهاني و از همه مهم‌تر انسجام ملي که شالوده اقتدار کشور را شکل مي‌دهد و همچنين حفظ عزت و دفاع از اين مرز و بوم که مستلزم مقاومت همه جانبه و هوشمندانه در ابعاد سياسي و بين المللي است را خواهيم داشت.

**با پيگيري سياست‌هاي اقتصاد مقاومتي آسيب پذيري‌هاي کشور را در مقابل نوسانات بين المللي در هم شکسته‌ايم
ظريف گفت: هدف ما براي مبارزه با تحريم‌هايي است که براي به زانودرآوردن اين ملت طراحي شده و همگان مي‌دانند که هدف تحريم‌هاي ظالمانه تضعيف و فرسايش توان علمي، اقتصادي و تحميل هزينه‌هاي ناروا به اقشار آسيب پذير است که به لطف خدا و با درايت مسئولان عالي نظام و مقام معظم رهبري و با پيگيري سياست‌هاي اقتصاد مقاومتي آسيب پذيري‌هاي کشور را در مقابل نوسانات بين المللي در هم شکسته‌ايم.

وزير امور خارجه کشورمان افزود: وزارت امور خارجه نيز به سهم خود با حمايت از اقتصاد مقاومتي آنرا در راس برنامه‌هاي کاري سفارت‌ها و دستگاه‌هاي خود قرار داده و همزمان در کنار همه اين اقدامات به عنوان دستگاه ديپلماسي با مذاکرات هوشمندانه هسته‌اي از اجراي طرح‌هاي تصويب شده در محافل صهيونيستي و تندروهاي آمريکايي که با هدف به صفر رساندن صادرات نفتي ايران انجام مي‌شد، جلوگيري شد و همچنين بخشي از دارايي‌هاي بناحق حصر شده اين ملت مظلوم به کشور بازگردانده شد و امروز به لطف خدا فشارهاي رواني ناشي از روند صعودي تحريم‌ها برداشته شده است.

وي تصريح کرد: مردم ما امروز در فضاي آرام اقتصادي و رواني زندگي مي‌کنند و فضاي بين المللي منفي که با استفاده از تحريم‌ها رو به گسترش بود، به ميزان قابل توجهي کاهش يافته و کشورهاي عمده و اقتصادهاي بزرگ جهان و بنگاه‌هاي کلان بين المللي پشت در خانه اين ملت به صف شده تا با اين کشور وارد تعامل شود.

* هيچ عاقلي از جنگ با ايران و ابزارهاي روي ميز سخن نمي‌گويد
ظريف تاکيد کرد: امروز هيچ عاقلي از جنگ با ايران و ابزارهاي روي ميز سخن نمي‌گويد، بلکه بحث ما در دنيا در رابطه با رفع و زمان تحريم هاست که به نظر من به هر حقوقدان بيطرفي کليه اين تحريم‌ها غيرقانوني بوده و بايد برداشته شود.
وزير امور خارجه کشورمان اظهار داشت: سياست‌هاي ما پافشاري بر لغو تمامي تحريم هاست و امروز طرف‌هاي مذاکره کننده ما اين نکته را دريافته‌اند که براي رسيدن به توافق بايد همه تحريم‌ها رفع شود و هيچ خللي در عزم راسخ ملت ما براي پيگيري حقوق و دستاوردهاي علمي خود ايجاد نخواهد کرد. امروز در مذاکرات به هيچ عنوان در مورد اصل قضيه غني سازي صحبت نمي‌شود.

ظريف بيان داشت: در توافق ژنو و در تمامي مذاکرات هسته‌اي برخلاف تمامي تحريم‌هايي که بعد از توافق در رسانه‌ها آمده است، بنده و همکارانم به دليل منافع ملي سکوت کرده و خواهيم کرد، اما در برابر تمام آن تحليل‌ها امروز کسي در مورد غني سازي خارج از ايران صحبت نمي‌کند، تنها صحبت امروز در رابطه با ميزان غني سازي است.

وزير امور خارجه کشورمان در ادامه افزود: امروز غني سازي به سوي غني سازي صنعتي پيش مي‌رود که يک واقعيت مسلم براي همه شده و کسي ديگر نسبت به آن ترديد ندارد و به مدد مردم و تلاش دانشمندان هسته‌اي و شهداي هسته‌اي بوده است.

* امروز کسي از تعليق غني سازي و تعطيلي فردو يا اراک صحبت نمي‌کند
وي بيان داشت: امروز کسي از تعليق غني سازي و تعطيلي فردو يا اراک صحبت نمي‌کند. کار‌شناسان توانمند ما در مذاکرات کار‌شناسي با همپايان خود در گروه ۱+۵ مشغول مباحث روز فني درباره جزئيات هستند که البته اين جزئيات در رابطه با ادامه کار هسته‌اي ايران است.

ظريف گفت: اما نبايد تعجب کرد که طرف‌هاي مذاکره کننده ما ادعاهايي را مطرح کنند، ادعاهايي براي اقناع افکار عمومي خود، مثلا بگويند با تفاهم هسته‌اي امنيت رژيم صهيونيستي افزايش يافته، امروز ديگر رهبران غربي نيز به عنوان ترجيع بند سخنانشان از برنامه صلح آميز هسته‌اي به ايران با عنوان سلاح هسته‌اي ياد نمي‌کنند و نتانياهو در اين ادعا در دنيا منزوي شده است و امروز حتي رهبران آمريکا و غرب در صحبت خود راجع به ايران در رابطه با مخالفت سلاح هسته‌اي و کشتار جمعي مبني بر فتواي مقام معظم رهبري تاکيد مي‌کنند.


وزير امور خارجه کشورمان تصريح کرد: ادعاي تلاش ايران براي دستيابي به سلاح هسته‌اي يک توهم بزرگ و يک دروغ هراس افکن در حمايت از رژيم صهيونيستي بوده است.

*القاي بمب هسته‌اي ايران پوشش اسرائيل براي ادامه اشغال و تجاوز بود
ظريف گفت: القاي بمب هسته‌اي ايران پوشش اسرائيل براي ادامه اشغال، تجاوز و کشتار بود و با بي‌اعتبار شدن اين پيش فرض ايران ستيزي القايي رژيم صهيونيستي، اسرائيل خود را در برابر فلسطينيان، مسلمانان و مردم جهان بي‌دفاع مي‌بيند و بي‌جهت نيست که نتانياهو با عصبانيت و درماندگي جامعه جهاني را به دليل تثبيت برنامه هسته‌اي ايران سرزنش و نکوهش مي‌کند.

وزير امور خارجه کشورمان گفت: زماني که نتانياهو با نقاشي‌هاي مضحک خود در مجمع عمومي سازمان ملل متحد دنيا را در برابر تهديد ايران بسيج مي‌کرد و در هر سفر خود به آمريکا قطعنامه‌اي با تهديدهاي فزاينده عليه مردم مظلوم ايران از کنگره آمريکا مي‌گرفت اما دو سال است که ديگر از اين بازي خبري نيست.

نظرات بینندگان

ارسال نظر