صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

آرمان : چشم‌ها به تصميم آيت‌‌ا... است

سفر آيت‌ا... هاشمي به عربستان به معمايي براي اصولگرايان تبديل شده است؛ معمايي که براي ميانه‌روها و اصلاح‌طلبان حل شده اما برخي اصولگرايان که با برنامه‌ هرازچندگاهي اين موضوع را مطرح مي‌کنند، درصددند به اغراض خود برسند.

کد خبر: 2955

متن پيش رو در آرمان منتشر شده و انتشار آن به معني تاييد تمام يا بخشي از آن نيست.

سفر آيت‌ا... هاشمي به عربستان به معمايي براي اصولگرايان تبديل شده است؛ معمايي که براي ميانه‌روها و اصلاح‌طلبان حل شده اما برخي اصولگرايان که با برنامه‌ هرازچندگاهي اين موضوع را مطرح مي‌کنند، درصددند به اغراض خود برسند. يکي از اهداف آنها که نمي‌توان آن را اخلاقي و مثبت دانست تاکيد بر اين ماجراست که آيت‌ا... هاشمي ديگر جايگاه سال‌هاي دور در عربستان را ندارد چراکه اگر داشت، به اين کشور دعوت مي‌شد يا حداقل حاکمان عربستان به نامه او مبني بر توقف حکم اعدام شيخ نمر توجه مي‌کردند. اين موضوعات علاوه بر اينکه نشان‌دهنده کم‌آگاهي منتقدان است، برنامه‌اي نخ‌نماشده براي هجمه به شخصيتي است که اعتدالش به معناي شکست تندروهاست. فارغ از فضاسازي‌هاي کاذب تندروهاي اصولگرا، هيچ منصفي نمي‌تواند منکر جايگاه آيت‌ا... هاشمي نزد مسئولان کشور عربستان و تمام کشورهاي منطقه شود. سياست تعاملي که رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام بر اساس آن حرکت و تصميم‌گيري مي‌کند، چنان است که مهمانان کشورمان که از کشورهاي مختلف به ايران سفر مي‌کنند بدون ملاقات با آيت‌ا... هاشمي خاک کشورمان را ترک نمي‌کنند. نقش آيت‌ا... هاشمي در معادلات بين‌المللي و منطقه‌اي چنان است که در بسياري از مقاطع گره‌هايي هستند که تنها با انديشه او قابل حل است از همين‌رو است که در موضوع کاهش قيمت نفت نگاه‌ها بار ديگر به سمت او رفت. شايد آيت‌ا... هاشمي از رواج شايعه و دروغ درمورد خود دلخوش نباشد اما همگان مي‌دانند زماني که پاي منافع و مصالح ملي در ميان باشد او نامهرباني‌ها را فراموش و به سمت خواست و رفاه مردم حرکت مي‌کند.

فرمان سکوت محمد هاشمي به مدعيان دروغ
در موضوع دعوت عربستان از آيت‌ا... هاشمي براي سفر به اين کشور ديروز محمد هاشمي در جايگاه برادر آيت‌ا... و رئيس‌دفتر او در مجمع تشخيص مصلحت نظام توضيحاتي داد که به‌نوعي فرمان توقف به شايعه‌پراکنان بود. محمد هاشمي درباره عدم سفر آيت‌ا... هاشمي به عربستان توضيح داد: «نمي‌دانم؛ ايشان هنوز تصميمي ندارد، عربستان 2-3 سال است که از ايشان دعوت کرده است و سفير جديد‌شان وقتي به ديدار آقاي هاشمي آمد اين دعوت را تکرار کرد و گفت که منتظر شما هستيم. اما ايشان هيچ‌گاه زماني را تعيين نکرده‌اند.» فارس سوال کرده که «يعني قصد رفتن دارند ولي هنوز زمان تعيين نکرده‌اند؟» و اين پاسخ را شنيده: «نمي‌دانم برنامه‌شان چيست، اما واقعيت اين است که سفر آقاي هاشمي نمي‌تواند فقط يک سفر زيارتي تلقي شود. منطقه هم درحال حاضر وضع بسيار نامناسب و حساسي دارد. در اين شرايط منطقه‌اي، تحليل‌هاي رسانه‌ها اين است که بازيگران اصلي منطقه را ايران و عربستان مي‌دانند. از طرفي بسياري از سران و ديپلمات‌هاي منطقه‌اي و بعضا بين‌المللي در ديدار با آيت‌ا... هاشمي‌رفسنجاني به استناد گذشته مطرح مي‌کنند که ايشان مي‌توانند در تغيير وضعيت منطقه‌اي در راستاي همزيستي مسالمت‌آميز موثر باشند بنابراين از سفر ايشان توقع تغيير در روابط فعلي منطقه‌اي وجود دارد بنابراين بايد شرايط تحقق توقعات فراهم باشد.» آيا آيت‌ا... هاشمي منتظر پالس مثبت از سوي عربستان است؟ برادر آيت‌ا... اين موضوع را رد مي‌کند و مي‌گويد: «فقط پالس مثبت عربستان کافي نيست بلکه داشتن اختياراتي که مستلزم حل مسائل و مشکلات منطقه هست نيز لازم است.» اين خبرگزاري در سوال بعدي هدف خود را نمايان کرد و پرسيد: «پس چرا اگر مطمئن نيستند براي رژيم آل‌سعود نامه نوشتند و خواستار آزادي شيخ نمر شدند؟» و محمد هاشمي پاسخ داد: «نوشتن نامه براي درخواست حفظ جان يک عالم شيعي چه اشکالي دارد؟! به‌خصوص که احتمال تاثير مثبت‌ نامه هم زياد است.» اين خبرگزاري که به هدفش نرسيده بود سوال بعدي خود را اينگونه مطرح کرد که «پس به رژيم سعودي براي اعدام نکردن شيخ نمر اميدوار هستند؟» و پاسخ شنيد: «نااميد هم نيستند.» پيش از محمد هاشمي هم مشاور پارلماني آيت‌ا... هاشمي گفته بود که چندين مرتبه از سوي عربستان دعوتنامه‌هايي براي آيت‌ا... هاشمي ارسال شد، اما ايشان قصد سفر به عربستان را ندارند. حجت‌الاسلام قدرت‌ا... عليخاني تاکيد کرد: درحال حاضر موضوعاتي وجود دارد که گفته مي‌شود آيت‌ا... هاشمي براي حل آنها قصد سفر به عربستان و مذاکره با سران اين کشورها را دارد، اما هيچ‌کدام از اين خبرها صحت ندارد. وي درخصوص اينکه آيا رايزني آيت‌ا... هاشمي براي مديريت قيمت نفت و جلوگيري از کاهش قيمت توسط عربستان تاثيرگذار نخواهد بود؟ گفت: خود عربستان نيز از شرايط کنوني ضرر بسيار زيادي را متحمل شده است بنابراين نمي‌توان گفت که کاهش قيمت نفت در ايران متاثر از عربستان است. عليخاني تاکيد کرد: تا سال پيش آمريکا روزانه يک ميليون بشکه نفت استخراج مي‌کرد اما اکنون به روزانه 5 ميليون بشکه نفت رسيده است. از اين‌رو بازار نفت در جهان با نوسانات رو به منفي مواجه شده است.
هاشمي گره‌گشاي مشکلات نفت؟
پس مشخص شد تمام آنچه درباره عدم دعوت از آيت‌ا... هاشمي براي سفر به عربستان از سوي مخالفانش مطرح مي‌شد، ادعاهايي کذب و غرض‌ورزانه بود. در بخش ديگر که همان نقش‌آفريني آيت‌ا... هاشمي در موضوع کاهش نفت است هم بايد به اظهارات يک نماينده مجلس رجوع کرد که به ايسکا گفت: «قيمت نفت نشات‌گرفته از فعل و انفعالات سياسي است و عربستان نقش تعيين‌کننده‌اي دارد. لذا بايد از طريق ديپلماسي اين مساله را دنبال کنيم و خود عربستان هم بايد توجه کند که در اين کاهش بيشتر از 100ميليارد دلار متضرر مي‌شود.» محمدرضا تابش درخصوص احتمال سفر آيت‌ا... هاشمي به عربستان پيرامون موضوع کاهش قيمت نفت اذعان کرد: «برخي روحانيون عالي‌رتبه و مراجع از آيت‌ا... هاشمي خواسته‌اند که با عربستان مذاکره کند اما با توجه به تحولات در عرصه سياسي و قدرت عربستان که درحال تضعيف است و افزايش قدرت منطقه‌اي و بين‌المللي ايران، اين کار خيلي به مصلحت نيست. اگر زمينه‌سازي‌ها و اعتماد بيشتري بين دو کشور ايجاد شده و رفع کدورت شود در آن شرايط رفتن آيت‌ا... هاشمي کارساز است.»

نظرات بینندگان

ارسال نظر