صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

محمدکاظم انبارلويي

آيا آرمان ما به سانتريفيوژ وصل است؟

در ژنو برخي از تحريم‌ها در حوزه خودرو، پتروشيمي و کشتيراني برطرف شد و بخشي از اموال بلوکه شده ما آزاد شد که در مقابل، ما شفافيت بيشتري نشان دهيم و بگوييم فلان نوع غني‌سازي که در حال‌حاضر به آن نياز نداريم براي مدتي متوقف مي‌شود. آيا اين کار به معناي زير سئوال رفتن آرمان‌ها و اصول ماست؟ آرمان ما به سانتريفيوژ وصل نيست بلکه آرمان ما به مغز و قلب و اراده ما وصل است."

کد خبر: 2941

رئيس جمهور در همايش اقتصاد ايران گفت: "مذاکرات به معناي آن است که پلي بين خواست ما و طرف مقابل تعريف شود. در ژنو برخي از تحريم‌ها در حوزه خودرو، پتروشيمي و کشتيراني برطرف شد و بخشي از اموال بلوکه شده ما آزاد شد که در مقابل، ما شفافيت بيشتري نشان دهيم و بگوييم فلان نوع غني‌سازي که در حال‌حاضر به آن نياز نداريم براي مدتي متوقف مي‌شود. آيا اين کار به معناي زير سئوال رفتن آرمان‌ها و اصول ماست؟ آرمان ما به سانتريفيوژ وصل نيست بلکه آرمان ما به مغز و قلب و اراده ما وصل است."

آيا صورت مسئله‌اي که آقاي رئيس‌جمهور درباره مناقشات هسته‌اي ايران و 1+5 نوشته‌اند درست است؟

آيا موضوع مذاکرات ما با غرب همين است که رئيس‌جمهور مي‌فرمايند؟

شعار ملي "انرژي هسته‌اي حق مسلم ماست" که از متن فهم مردم ما صادر شده است ناظر به حفظ استقلال علمي کشور است. استقلال يکي از آرمان‌ها و شعارهاي اصلي انقلاب اسلامي است.

اينکه چند کشور قلدر جهاني بيايند بگويند شما حق نداريد در فلان رشته علمي که موجب اقتدار و تضمين امنيت شما مي‌شود کار کنيد و بايد کرکره تحقيقات علمي و عملي خود را پايين بکشيد، نوعي مقابله با استقلال کشور است.

اينکه گفته شود؛ آرمان ما به سانتريفيوژ وصل نيست، يک مغالطه است. مثل اينکه به رهبران نهضت ملي شدن صنعت نفت گفته شود اين همه داد و فرياد و درگيري با امپرياليسم انگليس و آمريکا درست نيست، آرمان ما وصل به چند بشکه نفت ناقابل نيست!

اما ديديم در دهه 30 همه ملت با هر نوع گرايش ايستادند و از استقلال اقتصادي کشور دفاع کردند. اکنون هم ملت ايستاده است و از استقلال علمي و شرافت دانشمندان خود دفاع مي‌کند.

اينکه مسئله مهمي نيست که زحمتي براي ادراکات ما از باب رعايت مصالح و امنيت ملي داشته باشد، گاهي ممکن است "زدن پکي به يک قليان" نه تنها آرمان ما را به خطر بيندازد حتي ممکن است ما را از دين خارج کند.

در قضيه جنبش تنباکو و فتواي ميرزاي شيرازي ما با همين صورت مسئله روبه‌رو بوديم. ملت ما با همين فتوا براي حفظ استقلال کشور قليان‌ها را شکستند و حاضر نشدند حتي پکي به يک قليان بزنند. حال اگر آن موقع کسي مي‌گفت چه ربطي بين زدن پک به قليان با آرمان و دين ما دارد آيا مسموع بود؟!

اکنون غرب به رهبري آمريکا بيش از يک دهه است که با اعلام جنگ مستقيم اقتصادي تحت عنوان تشديد تحريم‌ها به مقابله با ملت ايران آمده است. آنها به اين هم اکتفا نکرده و دانشمندان هسته‌اي ما را ترور کردند و پول‌هاي ما را بلوکه نمودند. اين اقدامات اعلام جنگ مستقيم با ملت براي اخلال در استقلال علمي کشور است. حالا پس از 10 سال بياييم بگوييم؛ "آرمان ما به سانتريفيوژ وصل نيست." يعني چه؟ آيا اين کوچک‌سازي يک موضوع مهم در حوزه استقلال ملي نيست؟ صورت مسئله‌اي که رئيس جمهور براي چنين نتيجه‌گيري‌اي نوشته‌اند کاملا غلط است.موضوع مذاکرات چانه زني روي چند عدد سانتريفيوژ نيست موضوع مذاکرات مربوط مي شود به چگونگي صيانت از استقلال سياسي، اقتصادي، نظامي و...بنابراين ربط به آرمان هاي ملت دارد. غربي‌ها در ازاي اقدامات عملي اعتمادساز ما کاري نکردند.

آنها در توافق ژنو متعهد شده بودند که تحريم‌هاي جديد وضع نکنند. تاکنون يکصد نوع تحريم جديد به تحريم‌هاي قديم اضافه کرده‌اند و 9 مورد آن همين چند روز پيش بود. آنها ما را مجبور کردند ذخاير 20درصد را منهدم کنيم. در حالي که مي‌شد اين ذخاير را فروخت، انهدام آن با کدام عقلانيت سياسي و اقتصادي معطوف به استقلال کشور مي‌خواند؟هنوز تحريم‌هاي نفتي و اخلال در مناسبات پولي کشور با جهان خارج به قوت خود باقي است، آنها کمترين گامي براي رفع اين تحريم‌ها برنداشته‌اند. اندک اموال بلوکه شده ما را هم که آزاد کرده‌اند برايش ده‌ها اما و اگر گذاشته‌اند. در اين باره گفتني‌ها زياد است که ان‌شاءالله در فرصتي ديگر که در ظرفيت حوصله رئيس‌جمهور محترم باشد عرض خواهيم کرد. آقاي رئيس‌جمهور مي‌فرمايند؛ "آرمان ما به مغز و قلب و اراده ما وصل است." خوب همين مغز و قلب و اراده به ما حکم مي‌کند که در برابر زياده‌خواهي و قلدري و بدمستي قدرت‌ها بايستيم. ما به همين دليل انقلاب کرديم.اکنون غربي‌ها در مذاکرات روي برد موشک‌هاي ما حرف دارند و آن را وصل کردند به همين چند سانتريفيوژ ناقابل! اگر تحريم‌ها و فشارهاي ظالمانه به خاطر برد موشک‌هاي ما ادامه يابد، بايد بياييم بگوييم؛ "آيا آرمان ما به چند متر برد بيشتر و کمتر موشک‌ها وصل است"؟اگر فشارها به بهانه دفاع ملت ما از قدس و مظلومين فلسطيني به اتهام حمايت از تروريسم ادامه يابد، درست است بياييم بگوييم؛ "آرمان ما به ..."؟ به نظر مي‌رسد اين منطق براي اقناع افکار عمومي در خصوص کارنامه دولت يازدهم در باب سياست خارجي و بويژه در مذاکرات هسته‌اي، عقلاني نيست.رئيس‌جمهور بهتر است در اجتماعاتي که ظاهر مي‌شود به جاي فشار به منتقدين و نخبگان کشور، تيغ تيز حمله خود را متوجه قلدر مآبي‌هاي آمريکا و غرب کند و براساس سوگندي که ياد کرده است از "استقلال سياسي و اقتصادي و علمي و فرهنگي" کشور دفاع کند.

روزنامه رسالت

نظرات بینندگان

ارسال نظر