صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

سفیر جدید عربستان در عراق کیست؟

بعد از این که عربستان اعلام کرد السبهان را به عنوان سفیر خود در عراق معرفی کرده برخی از نمایندگان مجلس عراق از جمله فراکسیون شهروند، وابسته به مجلس اعلای اسلامی عراق نسبت به این انتخاب اعتراض کرده و از دولت عراق خواستند که السبهان را به عنوان سفیر عربستان نپذیرد و از ریاض بخواهد فرد دیگری را به جای او معرفی کند.

کد خبر: 29344

عربستان سفیر خود را در عراق تعیین کرده است. سفیری که گفته می شود معیار انتخاب او میزان توانایی هایش در رقابت با سردار قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس جمهوری اسلامی ایران و معمار پیشبرد هدف مبارزه با داعش و گروه های تکفیری در عراق و سوریه بوده است.  

 

اکنون عربستان بعد از 24 سال قطعی روابط با عراق و خودداری از بازگشایی سفارت خود در طول این مدت، ثامر بن ثامر السبهان را به عنوان سفیر خود در بغداد برگزیده است.

 

 

آن چه در پی می آید اطلاعاتی است که در شبکه های اجتماعی عراقی درباره سفیر جدید عراق در عربستان منتشر شده است:

 

السبهان متولد 1967 است و دوران تحصیل خود را در مدرسه الجزیره گذرانده و در سال 1985 دیپلم گرفته است. در سال 1988 موفق به اخذ مدرک کارشناسی در رشته علوم سیاسی از دانشگاه نظامی ملک عبدالعزیز شده و بعد از آن برای گذراندن دوره های نظامی به ایالات متحده امریکا رفته است. وی پس از آن مسئولیت های مختلفی را در نهادهای نظامی عربستان عهده دار شده است. وی در حالی به عنوان سفیر عربستان در عراق تعیین شده که سابق خدمت در کنار وزرای دفاع غربی را در کارنامه خود دارد که بارزترین آنها دیک چنی، وزیر اسبق دفاع و معاون اسبق رئیس جمهوری امریکا، تام کینگ، وزیر دفاع سابق بریتانیا و سرلشگر ژوزف هور، فرمانده کل نیروهای مرکزی امریکا است.

 

 

السبهان مسئولیت های مختلفی را نیز در عربستان بر عهده داشته است، از جمله فرمانده بخش های مختلف گارد ویژه نظامی، افسر در وزارت امنیت و مسئول تامین امنیت فرمانده مرکزی امریکا، سرلشگر نورمن شواتزکوف در خلال جنگ خلیج فارس اول (در جریان جنگ امریکا با عراق بر سر کویت) و افسر سازمان امنیت همراه با امیر خالد بن سلطان بن عبدالعزیز السعود در سال های 1993 تا 1995 بوده است.

 

 

او بارها در جریان اشغال عراق توسط امریکایی ها به عراق سفر کرده و به عنوان مشاور نظامی در نیروهای ائتلاف و بعدا رایزن نظامی در سفارت امریکا در بغداد فعال بوده است. وی همچنین به عنوان رایزن نظامی در لبنان نیز فعال بوده که مسئولیت او در لبنان همراهی با اهل تسنن برای جلوگیری از افزایش نفوذ ایران در این کشور بوده است. وی همچنین مسئول مکاتبات سفارت عربستان در لبنان با سفارت امریکا بوده و ناظر امور نظامی جریان المستقبل و گروه های مسلح در طرابلس بوده است. جمع آوری اطلاعات و ارتباط با جاسوس ها علیه حزب الله از جمله مسئولیت های او در لبنان بوده و از چهره های بارز در جنگ اسرائیل علیه لبنان در سال 2006 بوده است. او در طول این جنگ گزارش های سری شخصیت های لبنانی مخالف حزب الله از جمله جریان المستقبل لبنان را دریافت و به اسرائیل منتقل می کرده است.  

وی بارها نیز از اسرائیل به عنوان شخصیت های دیپلماتیک و نظامی هیئت های امریکایی و اروپایی دیدن کرده و شبکه ای از روابط را با فرماندهان صهیونیستی دارد.

 

 

بعد از این که عربستان اعلام کرد السبهان را به عنوان سفیر خود در عراق معرفی کرده برخی از نمایندگان مجلس عراق از جمله فراکسیون شهروند، وابسته به مجلس اعلای اسلامی عراق نسبت به این انتخاب اعتراض کرده و از دولت عراق خواستند که السبهان را به عنوان سفیر عربستان نپذیرد و از ریاض بخواهد فرد دیگری را به جای او معرفی کند.

 

على موسوى خلخالى - irdiplomacy 

 

 

 

نظرات بینندگان

ارسال نظر