صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

ایران با اس-۳۰۰ توازن قوا در خاورمیانه را تغییر می‌دهد

یک خبرگزاری روس نوشت که ایران با داشتن سامانه دفاع موشکی اس-۳۰۰ می‌تواند توازن قوا در خاورمیانه را تغییر دهد.

کد خبر: 29340

خبرگزاری اسپاتنیک طی مقاله‌ای نوشت: ایران با تحویل گرفتن سامانه دفاع موشکی اس-300 قادر خواهد بود تا حفاظت از حریم هوایی خود در آن سوی مرزها و همچنین دفاع از تاسیسات هسته‌ای خود در برابر حملات احتمالی بپردازد.

فروش این سامانه دفاع موشکی به ایران که یکی از پیشرفته‌ترین سامانه‌های دفاع هوایی است به صورت بالقوه ایران را قادر خواهد ساخت تا توازن قوا در خاورمیانه را تغییر دهد.

این توافق برای ایران دارای دو مزیت است. ایران توسط این سامانه دفاعی قادر خواهد بود تا حریم هوایی تا آن سوی مرزهای خود را کنترل کرده و همزمان نیز این کشور را قادر می‌کند تا از تاسیسات نظامی خود در برابر حملات احتمالی حفاظت کند.

هنوز مشخص نیست که مسکو قصد دارد کدام مدل از سامانه اس-300 را به ایران بفروشد. بر اساس قرارداد سال 2007، قرار بود که سامانه S-300 PMU1 به ایران تحویل داده شود. سکوی پرتاب این مدل بردی حدود 93 کیلومتری داشته و همزمان می‌تواند چندین هدف را نشانه گیری کرده و قادر است هواپیمایی که در ارتفاعی بیش از 90 هزار پا در پرواز است را هدف قرار دهد. به علاوه ماهواره‌هایی که به همراه این سامانه کار می‌کنند می‌توانند اهدافی تا 150 مایلی را رد گیری کنند.

اگر اس-300 در سواحل جنوبی ایران مستقر شود، تهران می‌تواند به سرعت هرگونه حرکت هواپیماهای آمریکا یا متحدان این کشور را به محض پرواز از پایگاه‌های خود ردیابی کند.

جدای از آن، جنگنده‌های بسیار پیشرفته به راحتی و بسیار پیش از آنکه به سواحل ایران برسند قابل شناسایی هستند.

از سوی دیگر تحویل این سامانه تهدید اقدام نظامی علیه تهران را در صورتی که تهران توافقنامه هسته‌ای را نقض کند کاهش می‌دهد.

در نهایت با وجود سامانه دفاع موشکی اس-300 هر گونه اقدام نظامی علیه ایران برای هر کشوری حتی ارتش آمریکا بسیار سخت و هزینه بر خواهد شد.

سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه پس از دیدار با محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران در مسکو در رابطه با تحویل اس 300 به ایران گفت که به زودی این محموله‌ها در اختیار ایران قرار خواهد گرفت.

سخنان وزیر خارجه روسیه مبنی بر تحویل اس 300 به ایران در حالی است که چندی پیش شرکت روسی تولید کننده تسلیحات نظامی اعلام کرد که این سامانه دفاع موشکی زمانی به ایران تحویل داده می شود که توافقنامه تجاری بین دو کشور منعقد شود.

پوتین رئیس جمهور روسیه اخیرا دستور لغو ممنوعیت فروش سامانه دفاع موشکی اس 300 به ایران را صادر کرده است.

کرملین در این باره اعلام کرده است که این فرمان ممنوعیت انتقال شامل حمل و نقل هوایی سامانه موشکی دفاع هوایی اس 300 از طریق روسیه و حمل آن به خارج از سرزمین‌های این کشور به سمت جمهوری اسلامی ایران همچنین در اختیار قرار دادن آن به جمهوری اسلامی ایران در خارج از سرزمین‌های روسیه را با استفاده از کشتی‌ها یا هواپیماهای حامل پرچم دولت روسیه لغو می‌کند.

در سال 2010 بود که طی دوران دمیتری مدودف، رئیس جمهور وقت روسیه قرارداد 800 میلیون دلاری فروش سامانه موشکی دفاع هوایی اس 300 را لغو کرد. در آن زمان روسیه اعلام کرده بوده در راستای تحریم‌های مصوب شورای امنیت سازمان ملل علیه کشورمان به خاطر برنامه هسته‌ای ایران، این اقدام را انجام داده است. در مقابل نیز تهران نیز شکوائیه‌ای را برای دریافت غرامت 4 میلیارد دلاری از روسیه به دادگاه داوری ژنو ارائه کرد.

منبع: تسنیم

نظرات بینندگان

ارسال نظر