صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

گزارش هافینگتون پست از تلاش آمریکا برای شکست مذاکرات هسته ای

«کمتر از یک ماه مانده به ضرب‌الاجل تعیین شده برای توافق هسته‌ای، سناتور مارک کرک و باب منندز اصلاحیه ای را در بودجه دفاعی آمریکا مطرح کرده اند که تحریم های کنگره علیه ایران را به مدت 10 سال دیگر تمدید می کند ...».

کد خبر: 29281

سناتورهای آمریکایی قصد دارند تحریم هایی که بهانه مقابله با برنامه موشکی ایران و حمایت تهران از گروه های مقاومت در منطقه وضع شده را به مدت 10 سال دیگر تمدید کنند. این تحریم ها حتی درصورت رسیدن به توافق نهایی هسته ای نیز لغو نخواهند شد و موج فشارها علیه ایران را پس از توافق احتمالی حفظ خواهند کرد.

 

 

هافینگتون پست (Huffingtonpost) با اعلام این خبر می نویسد: در آستانه ضرب الاجل توافق هسته ای، سناتورها برای تمدید تحریم های ایران تلاش می کنند.

 

این روزنامه آمریکایی افزود: کمتر از یک ماه مانده به ضرب الاجل تعیین شده برای توافق هسته ای با ایران، سناتور "مارک کرک" و "باب منندز" اصلاحیه ای را در بودجه دفاعی آمریکا مطرح کرده اند که تحریم های کنگره علیه ایران را به مدت 10 سال دیگر تمدید می کند.

 

 

در ادامه این گزارش آمده است: این اصلاحیه درصورت تصویب، قانون تحریم های ایران که در سال 1996 تصویب شده را تا سال 2026 تمدید خواهد کرد. در شرایط  کنونی قرار بود این تحریم ها تا پایال سال 2016 منقضی شوند. این تحریم ها، برنامه موشکی بین قاره ای و حمایت ایران از تروریسم را هدف گرفته اند و نه برنامه هسته ای، بنابراین به عنوان بخشی از تحریم ها که براساس توافق هسته ای بین ایران و 1+5 لغو یا تعلیق می شوند محسوب نمی شوند.

 

 

به نوشته هافینگتون پست، پیشنهاد تمدید این تحریم ها، تهدیدی برای پیچیده کردن مذاکرات حساسی است که درباره برنامه هسته ای ایران درجریان می باشد.

براساس این مذاکرات، 1+5 تحریم های ایران را در ازای برچیدن بخشی از برنامه هسته ای این کشور و محدودیت بخش دیگری از آن کاهش خواهد داد. در این مذاکرات، توافقی بر روی اصول و چارچوب های کلی به دست آمده اما توافق نهایی باید تا پایان ماه ژوئن تثبیت شود. کنگره به صورت کلی فضای مذاکره را به دولت آمریکا داده البته با این تفاهم که قانون گذاران در نهایت، حرف آخر را درباره تعلیق تحریم های وضع شده توسط کنگره می زنند.

 

 

براساس این گزارش، پیشنهاد اخیر کرک و منندز می تواند این مقدمات را مختل کرده و توافق را بر هم بزند. این پیشنهاد به ایرانی ها نشان می دهد که دولت اوباما نمی تواند سیاست های تحریمی کنگره آمریکا را کنترل کند.

به همین دلیل، "پیتر بیلربک" کارمند سابق سنا و مشاور سیاسی اندیشکده "راه سوم" به شدت از اصلاحیه پیشنهادی انتقاد کرده و آن را "بی پروایی فاقد دلیل" و "اقدامی شتاب زده" خوانده است؛ به ویژه در این نقطه حساس از مذاکرات. وی می افزاید: ما در حیاتی ترین مرحله مذاکرات قرار داریم و این اقدام، آخرین چیزی بود که به آن نیاز داشتیم!

 

 

 

 

  جام نیوز

نظرات بینندگان

ارسال نظر