صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

ظریف: در مصاحبه تلویزیونی‌ام برخی این حس را پیدا کردند که بازجویی شده‌ام!

وقتی به او گفتم تا به حال حس بازجویی شدن پیدا نکرده‌اید با کمی مکث گفت: «خودم نه، اما در مصاحبه تلویزیونی‌ام برخی این حس را پیدا کردند که بازجویی شده‌ام اما خودم این‌طور فکر نمی‌کنم.»

کد خبر: 29191

 اعتماد/  مجتبی حسینی- روس‌ها چهارشنبه و پنجشنبه هفته گذشته در مسکو به بهانه ناامنی‌های فعلی در منطقه که یک سر آن به «داعش» و سر دیگر آن به «طالبان» می‌رسد، میزبان کشورهای عضو و ناظر بر سازمان همکاری شانگهای بودند. این کشورها در هتل اوکراین مسکو دوریک میز نشستند تا با برگزاری اجلاسی با عنوان «اجلاس امنیت و ثبات در منطقه سازمان همکاری شانگهای» به راه‌حلی برای مقابله با افراطی‌گری و بنیادگرایی در منطقه برسند.

 


محمدجواد ظریف، وزیر امورخارجه به عنوان نماینده ایران به اصرار مقامات ارشد روس و به ویژه سرگئی لاوروف راهی مسکو شد تا در این اجلاس شرکت کند. هر چند مذاکره‌های دو جانبه و سه جانبه ظریف با همتایان روس و چین برای مذاکرات آتی هسته‌ای هم در دستور کار وزرای خارجه سه کشور بود. با پایان مذاکرات ظریف در مسکو و در مسیر بازگشت به تهران فرصتی بود تا با مرد شماره یک این روزهای دولت روحانی درباره مذاکرات هسته‌ای و آینده آن صحبت کنیم. همین بود که به قولی که در مسکو برای گفت‌وگو داده بود، وفا کرد. ظریف در این گفت‌وگو با صراحت اعلام کرد که توافق جامع هسته‌ای بدون پذیرفتن پروتکل الحاقی امکان ندارد. تاکید داشت که شرایط ویژه است و زمان کشمکش‌های سیاسی و ایراد گرفتن از همدیگر نیست. خداراشاهد گرفت که وابسته به هیچ جناحی نیست. همه حرفش منافع ملی و عزت مردم ایران بود.
وقتی به او گفتم تا کجا حاضرید هزینه بدهید، بی‌مکثی گفت: «تا هر جایی که منافع ملی اقتضا بکند برای ایران و ایرانی هزینه می‌دهم. برای سربلندی کشور و عزت مردمم حاضرم جان بدهم.» می‌گفت شش سال خانه‌نشینی را تحمل کرده و له و علیه‌ها برایش خیلی جذابیت ندارد. امیدوار بود که دلواپسی دلواپسان برای اصلاح امور باشد نه رسیدن به منافع جناحی و سیاسی. می‌گفت از بحث‌های داخلی که موضع طرف‌های ایران در مذاکرات را در سه حوزه مذاکراتی، عملیاتی و گفتمانی تقویت می‌کند متعجب و خسته است.

 


وقتی به او گفتم تا به حال حس بازجویی شدن پیدا نکرده‌اید با کمی مکث گفت: «خودم نه، اما در مصاحبه تلویزیونی‌ام برخی این حس را پیدا کردند که بازجویی شده‌ام اما خودم این‌طور فکر نمی‌کنم.»

 

 

نظرات بینندگان

ارسال نظر